Jakie zabawki do kąpieli wybrać? / iStock

Ciekawe zabawki do kąpieli – jak zapewnić zabawę i naukę w kąpieli?

Dla maluszka mieszkającego w brzuchu mamy naturalnym środowiskiem jest woda. Dlatego niemowlęta zazwyczaj kochają pluskanie się w wanience. Z czasem jednak sama woda to za mało, a do wieczornego rytuału dołączają zabawki do wanny. W co i jak się bawić z dzieckiem podczas kąpieli, aby połączyć przyjemne z pożytecznym?

Spis treści:

Zabawki do kąpieli dla dzieci – czemu służą?

Większość dzieci uwielbia wodę i pluskanie. Nierzadko próba wyjęcia ich z wanny kończy się płaczem lub negocjacjami. Są jednak maluchy, które nie przepadają za wieczornym myciem. Odpowiednio wybrane zabawki do kąpieli pomogą uprzyjemnić czas spędzany w wannie, ale mogą także pomóc odczarować nielubiany rytuał. Czy sięgać zatem po zabawki do kąpieli dla dzieci?

Warto na samym początku podkreślić, że podstawowym celem kąpieli jest troska o higienę. Nie musi to być jednak nudny i męczący proceder. Przeciwnie. Wieczorna kąpiel to okazja do ciekawego spędzenia czasu, świetnej zabawy i ewentualnego oswojenia malucha z wodą. 

Zabawki do kąpieli dla dzieci będą pomocne w każdym z wymienionych aspektów. Urozmaicą wodną zabawę, pomogą przemycić elementy związane z nauką. Spędzony w ten sposób czas to także kolejna cegiełka w budowaniu rodzinnych więzi. I wreszcie – jeśli maluch rzeczywiście nie przepada za wieczornymi rytuałami – odpowiednio dobrane zabawki pomogą odczarować czas spędzany w wodzie. 

Wielu rodziców podkreśla także, że zabawki do kąpieli są pomocne w zrealizowaniu podstawowego celu kąpieli, a więc… mycia! Kolorowe kubeczki będą nie tylko cieszyć oczy i transportować zabawki z jednego końca wanny na drugi, ale przydadzą się choćby podczas spłukiwania szamponu z włosków.

Jak bawić się z dzieckiem podczas kąpieli?

Chciałoby się powiedzieć, że w zabawie kąpielowej ogranicza nas tylko wyobraźnia, ale jest jeszcze jeden istotny czynnik – czas. Zazwyczaj kąpiel poprzedza kolację, wieczorne czytanie i sen, dlatego wybierać należy takie zabawy, które można zamknąć w określonym czasie lub do których można wrócić kolejnego dnia. 

W co się bawić z dzieckiem podczas kąpieli? Oto kilka pomysłów:

  1. Zabawa w sklep. Towarami mogą być właśnie zabawki do wody lub – jeśli w wannie mamy starszaka – kolorowa piana. Mając do dyspozycji kredki do pisania po wannie lub kaflach, możemy stworzyć nawet menu!
  2. Wizyta u fryzjera. To świetna zabawa, ale i patent na mycie włosów
  3. Pokaz magicznych sztuczek. Gdy zaskoczysz malucha, wyciągając zza jego pleców bańki mydlane, to z pewnością taka niespodzianka zostanie w jego wspomnieniach na długo!
  4. Kalambury. To zabawa, którą można dostosować do wieku dziecka. I z pewnością to maluch będzie miał przewagę – dużo łatwiej będzie mu pokazać Świętego Mikołaja, mając do dyspozycji pianę w wannie. Możecie sięgnąć również po rekwizyty – pływający statek czy kolorowy kubeczek pomogą w prezentowaniu niejednego hasła.

Zabawki do kąpieli można także wykorzystać, by trochę się… pouczyć. Woda będzie dobrym punktem wyjścia do przećwiczenia przedszkolnego wierszyka lub piosenki (śpiewanej wspólnie z chórem syren), ale też do zabawy w odkrywców. Wyobraźcie sobie, że wanna jest wielkim statkiem, który właśnie dobił do wybrzeży Madagaskaru. Albo że maluch jest nurkiem, którego zadaniem będzie eksploracja dna oceanicznego. Takie zabawy to lekcje geografii, przyrody i fizyki w jednym. Z pewnością uda się jakoś kreatywnie wpleść w nie zabawki do wody.

Ciekawymi zabawkami do kąpieli dla dzieci są także pianki, które za pomocą wody przykleić można na powierzchnię wanny, szyby prysznicowej, lustra lub płytek. Na rynku dostępne są między innymi pojazdy, zwierzątka wodne czy stroje dla piankowych księżniczek – by zorganizować im piękny pokaz (podwodnej) mody. Można kupić także piankowe puzzle, najmłodsi je pokochają!

Kąpiel niemowlaka w wannie – wskazówki i porady

Polecamy

Kąpiel niemowlaka w wannie – wskazówki i porady

Pierwsze kąpiele dziecka w wannie są często stresującym wydarzeniem. Bardzo szybko jednak okazuje się, że to nic trudnego i staje się przyjemną rutyną. Należy jednak wystrzegać się błędów i korzystać z praktycznych wskazówek. Kiedy możemy zacząć kąpać niemowlaka w wannie dla dorosłych? Jak robić to bezpiecznie?

Czytaj

Jakie zabawki do wanny warto wybrać?

Zabawki do wanny mają właściwie permanentny kontakt z wodą. Bywa, że jeszcze nie zdążą wyschnąć, a już są ponownie zamaczane. Dlatego priorytetem przy wyborze zabawek do kąpieli dla dzieci powinno być to, aby były one dla dziecka bezpieczne. Należy zwrócić uwagę na trzy elementy:

  • czy zabawka do kąpieli została wykonana z bezpiecznych materiałów. Na etykiecie lub opakowaniu powinna znajdować się informacja, że jest wolna od BPA, PVC, ftalanów oraz że spełnia standardy bezpieczeństwa oraz jakości: EN71, Certyfikat CE, ASTM, ISO 9001;
  • czy jest higieniczna, tzn. czy po wyjęciu z wody nie będą w niej zalegać resztki płynu i wilgoć. Tak się dzieje w przypadku gumowych zabawek z dziurką – może to prowadzić po jakimś czasie do pojawienia się pleśni;
  • czy można ją wykorzystać poza wanną. Niektóre kubeczki czy sitka idealnie się sprawdzą także jako zabawki do piasku. Będzie można zabrać je na wakacje, ale także wykorzystać na dywanie w salonie lub w kuchni do zabaw sensorycznych, np. do przesypywania ziarenek ryżu lub soczewicy.

Zabawki do przelewania

To chyba najprostsze i najbardziej lubiane zabawki do wody. Kolorowe kubeczki w różnych kształtach i rozmiarach pozwalają na kreatywne spędzanie czasu w wannie. Idealnie sprawdzą się także wiaderka oraz sitka z otworami w różnych kształtach.

Ciekawym pomysłem na zabawki do wanny, w których wykorzystano system przelewania, są różnego rodzaju kolorowe rurki. Można je łączyć w tunele, a takie budowanie wodnych konstrukcji to przy okazji niezła lekcja fizyki. Wiele zestawów zawiera także koła zębate oraz inne wariacje umożliwiające tworzenie wodnych tras. 

Młodszym dzieciom z pewnością przypadną do gustu zabawki do wody przypominające młyny wodne. Sprawdzą się także podczas zabawy w piaskownicy.

Zabawki do psikania

Wielu z nas zabawki do wody, które psikają, kojarzą się tylko ze śmigusem dyngusem, zdecydowanie nie doceniamy ich potencjału kąpielowego. Zmoczenie włosów przed myciem czy spłukanie napisanego wcześniej kredkami menu to tylko najprostsze pomysły. Taką psikającą zabawką (wielką strzykawką w kształcie rekina lub aligatora) można przecież świetnie bawić się w wodne kręgle z kubeczków ustawionych na brzegu wanny!

Warto zwrócić uwagę także na zabawki fontanny, które w bardzo efektowny sposób przelewają wodę. Należy je najpierw zanurzyć – potem, po wynurzeniu z wody, powstaje efektowny parasol.

Kiedy dać dziecku zabawki do wody?

Wiele zależy od podejścia malucha do kąpieli. Jeśli zabawa pochłania go tak, że zapomina o myciu, warto się umówić i włączyć atrakcje po uprzednim wyszorowaniu ciała. Jeśli z kolei zabawki do kąpieli są czynnikiem, który sprawia, że w ogóle dziecko bierze kąpiel pod uwagę – pozwólmy maluchowi wybrać atrakcje, zanim jeszcze puścimy wodę do wanny.

Aby bawić się z dzieckiem podczas kąpieli i się przy tym nie męczyć, warto wymieniać kąpielowe zabawki w myśl znanej dobrze rodzicom zasady rotowania atrakcji. Schowane i wyjęte po jakimś czasie zabawki do wody będą miały walor nowości. 

Dobrze jest także rozważyć zakup organizera na zabawki do wanny. Gadżet ten, który niejednokrotnie służy również za zabawkę, umożliwia zachowanie porządku, ale też odpowiednie suszenie użytych w kąpieli akcesoriów.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź