Alergia kontaktowa u dziecka – objawy, przyczyny, leczenie / iStock

Alergia kontaktowa u dziecka – objawy, przyczyny, leczenie

Z roku na rok obserwuje się wzrost zachorowań na schorzenia o podłożu alergicznym. Szacuje się, że alergia kontaktowa może występować nawet u 40 proc. osób w populacji, w tym u 13-25 proc. dzieci. Na czym polega alergia kontaktowa, jak ją rozpoznać i leczyć?

Spis treści:

Na czym polega alergia kontaktowa?

Alergia kontaktowa jest reakcją nadwrażliwości organizmu wywołaną przez bezpośredni kontakt skóry z haptenem – związkiem drobnocząsteczkowym lub proteiną – który nabywa właściwości uczulających dopiero po kontakcie z komórkami naskórka lub osocza. Przebieg alergii kontaktowej dzieli się na dwie fazy.

  1. Faza indukcji – trwa 10-14 dni od pierwszego kontaktu z alergenem. Dochodzi w tym czasie do uczulenia limfocytów T na daną substancję.
  2. Faza ujawnienia – zaczyna się 24-48 godzin po ponownym zetknięciu z alergenem, prowadzi do wystąpienia objawów.

Ponadto u części osób alergia kontaktowa może prowadzić do wystąpienia alergicznego kontaktowego stanu zapalnego (allergic contact dermatitis, ACD), a także alergicznego kontaktowego zapalenia błon śluzowych jamy ustnej, dróg oddechowych lub pochwy oraz nietolerancji endoprotez i implantów.

Co może uczulać dziecko? Przyczyny alergii kontaktowej

Dokładne przyczyny rozwoju alergii kontaktowej nie są do końca znane. Wiemy jednak, jakie substancje mają największy potencjał uczulający. Do najczęstszych haptenów należą:

  • nikiel,
  • kobalt,
  • pallad,
  • propolis,
  • balsam peruwiański,
  • dwuchromian potasu (składnik wykorzystywany przy garbowaniu skóry, obecny w butach i odzieży skórzanej),
  • parafenylenodiamina (obecna m.in. w farbach do włosów).

Największe ryzyko narażenia na substancje powodujące alergię kontaktową u dzieci wiąże się z kosmetykami używanymi przez matkę (substancje zapachowe, barwniki w produktach do makijażu), środkami czystości (źle wypłukane składniki płynów do płukania, proszków do prania) i zabawkami (metale i tworzywa sztuczne). 

Czy pieluchy mogą uczulać?

Pieluszkowe zapalenie skóry powstaje najczęściej w wyniku jej podrażnienia związanego z ocieraniem o wilgotną lub zabrudzoną pieluszkę. Niekiedy jednak może być ono spowodowane reakcją alergiczną. 

Alergia kontaktowa w okolicy pieluszkowej zazwyczaj powstaje na skutek działania substancji zapachowych, konserwujących i emulsyfikatorów obecnych w kosmetykach do pielęgnacji. Specyficzną odmianą jest też tzw. Lucky Luke dermatitis spowodowana uczuleniem na składniki gumy i klejów stosowanych w niektórych rodzajach pieluszek. Charakteryzuje się ona objawami występującymi na biodrach i zewnętrznych częściach pośladków, czyli tych częściach ciała, na których kowboje noszą pas z bronią (stąd nazwa).

Alergia u dzieci

Polecamy

Alergia u dzieci

Alergia – to najprościej mówiąc – nadmierna reakcja układu odpornościowego organizmu na alergen. Alergia u dzieci jest szczególnie groźna, a nieleczona może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak rozpoznać alergię i jak wygląda jej leczenie?

Czytaj

Objawy alergii kontaktowej u dziecka

Jakie są inne możliwe objawy alergii kontaktowej u dziecka? Lista jest długa:

  • zaczerwienienie,
  • łuszczenie się skóry,
  • swędzenie,
  • obrzęk,
  • wysypka,
  • wyprysk kontaktowy (grudki, które z czasem przekształcają się w pęcherzyki i nadżerki).

W przypadku wystąpienia u dziecka alergii kontaktowej należy pamiętać, że objawy nie pojawiają się od razu po kontakcie z alergenem, ale dopiero po upływie co najmniej 24 godzin (często po 2-3 dniach). Utrudnia to niestety zidentyfikowanie przyczyny wystąpienia alergii kontaktowej – w tym celu warto przeprowadzić u lekarza naskórny test płatkowy, który pomoże wykryć, co stanowi hapten.

Jak leczyć alergię kontaktową u malucha?

Określenie, co konkretnie uczula dziecko, jest pierwszym krokiem w zapobieganiu i leczeniu alergii kontaktowej. Kluczową rolę odgrywa bowiem odcięcie malucha od kontaktu z alergenem. Jak jeszcze leczyć objawy alergii kontaktowej u dziecka? W przypadku wystąpienia silnego stanu zapalnego możliwe jest wdrożenie leczenia maściami zawierającymi kortykosteroidy. Istotne jest także dbanie o prawidłowe nawilżenie skóry poprzez stosowanie hipoalergicznych kremów natłuszczających.

Źródła:

  1. Bulanda M[ET AL], Narastający problem alergii kontaktowej i alergicznego kontaktowego zapalenia skóry u dzieci i dorosłych, „Przegląd Lekarski” 2018, 75(5), s. 251–256.
  2. Pigatto P [ET AL], Contact Dermatitis in Children, „Italian Journal of Pediatrics” 2010, 36(2).

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź