Zioła w ciąży – które spożywać, a których warto unikać? Zioła w ciąży – które spożywać, a których warto unikać?/ Pexels, fot. Yan Krukov

Zioła w ciąży – które spożywać, a których warto unikać?

Zioła, napary i leki na bazie ziół są postrzegane jako bezpieczne. Jakie masz pierwsze skojarzenie, gdy myślisz „zioła”? Zazwyczaj nasze myśli krążą wokół natury, bezpieczeństwa, łagodnego działania. Leki ziołowe są stosowane od stuleci, ale to nie znaczy, że ich działanie jest zawsze bezpieczne. Dlatego odpowiedni dobór ziół pozostawiaj specjaliście – nie tylko w ciąży, ale w każdej życiowej sytuacji.

Spis treści:

Dozwolone zioła w ciąż

Wśród ziół są takie, które pozwalają łagodzić niektóre dolegliwości ciążowe, ale są też takie, które mogą stanowić zagrożenie dla przebiegu ciąży. Niestety wiedza ta nie jest powszechna, bo jak pokazały badania przeprowadzone wśród 2677 kobiet w ciąży aż 476 z nich stosowało leczenie ziołowe przeciwwskazane w ciąży. Dlatego zanim zastosujesz lek ziołowy, skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj również, że działanie ziół może zależeć od dawki, etapu ciąży czy Twojego stanu zdrowia. Preparaty ziołowe mogą także wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego bardzo ważne, byś zawsze informowała ginekologa o stosowanych ziołach.

Zobacz, jakie zioła możesz bezpiecznie stosować w ciąży.

Imbir lekarski

Imbir redukuje mdłości, a także zmniejsza nasilenie wymiotów. Można go stosować w formie świeżej w naparach, tabletkach czy herbatach. Jest szczególnie pomocny w I trymestrze ciąży.

Żurawina wielkoowocowa

Sok z żurawiny wielkoowocowej wykazuje działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu zapobiega infekcjom układu moczowego w ciąży lub łagodzi ich przebieg.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa rozkurczowo, przyspiesza trawienie.

Owoc anyżu

Owoce anyżu działają wiatropędnie oraz rozkurczowo, dlatego sprawdzą się w ciążowej niestrawności. 

Nasienie lnu

Nasiona lnu i napar na ich bazie osłaniają śluzówkę przewodu pokarmowego i działają przeciwzapalnie. Dodatkowo są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Pamiętaj, by spożywać siemię lniane świeżo mielone. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie lnu w młynku do pieprzu i mielenie na bieżąco. Siemię lniane skutecznie łagodzi podrażnienia wywołane zgagą w ciąży.

Koszyczek rumianku

Zioła na zgagę w ciąży? Sprawdzi się rumianek (ale też mięta pieprzowa), który działa rozkurczowo, przeciwwymiotnie i przeciwwrzodowo.

Owoc borówki czernicy

Borówka czernica pomaga w ciąży zmniejszyć uczucie „ciężkich nóg”, ponieważ poprawia mikrokrążenie. Zioło to obniża poziom cukru we krwi, a zatem może wspierać kobiety z cukrzycą ciążową.

Nasienie babki jajowatej

Ze względu na dużą ilość błonnika pokarmowego rozpuszczalnego w wodzie nasiona babki jajowatej świetnie sprawdzą się na zaparcia w ciąży.

Nasienie babki płesznik

Nasiona babki płesznik działają podobnie jak nasiona babki jajowatej, dlatego warto stosować je łącznie.

Zioła w ciąży, przy których należy zachować ostrożność

Wśród powszechnie stosowanych ziół są też takie, przy których należy zachować szczególną ostrożność w ciąży.

Kozłek lekarski

Kozłek lekarski jest składnikiem często stosowanym w ziołowych tabletkach uspokajających. Jednak ze względu na brak dużych, wiarygodnych badań na temat jego stosowania w ciąży odradza się jego przyjmowanie w tym okresie.

Liście maliny właściwej

Liście maliny są surowcem ziołowym, który pobudza aktywność mięśni macicy. Ich stosowanie nie jest zatem wskazane przez większą część trwania ciąży. Napar z liści maliny bywa zalecany w czasie okołoporodowym, jako środek regulujący aktywność skurczową macicy. Badania dotyczące działania tego zioła nie są spójne, jednak około 15 proc. publikacji naukowych odradza stosowanie liści maliny w ciąży.

Róża dzika

Dzika róża, podobnie jak kozłek lekarski, nie została jeszcze odpowiednio przebadana z udziałem kobiet w ciąży. Dlatego przed jej zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem.

Koper włoski

Koper włoski słynie z właściwości łagodzących bóle brzucha i zmniejszających wzdęcia. Wykazuje także działanie pobudzające laktację. Jednak coraz częściej wskazuje się, że ten pozornie bezpieczny napar może stanowić zagrożenie w ciąży. Szczególnie niebezpieczny jest olejek z kopru włoskiego, który może pobudzać skurcze macicy.

Zakazane zioła w ciąży

Zioła, które są przeciwwskazane w ciąży mają zazwyczaj silny wpływ na aktywność skurczową macicy lub mogą zaburzać rozwój płodu. Poniższą listę ziół zakazanych w ciąży warto wydrukować i powiesić w widocznym miejscu, dlatego że są wśród nich surowce roślinne powszechnie stosowane (np. szałwia, jałowiec, kozieradka). Zioła niewskazane w ciąży:

  • borówka brusznica, 
  • lubczyk ogrodowy,
  • serdecznik pospolity,
  • ziele piołunu,
  • aloes,
  • nasienie kozieradki,
  • olejek anyżowy,
  • kłącze pluskwicy,
  • kora kruszyny,
  • olejek z kopru włoskiego,
  • liść boldo,
  • liść miłorzębu,
  • korzeń/kłącze lukrecji,
  • liść szałwii,
  • senes,
  • owoc jałowca,
  • kłącze krzyżownicy zwyczajnej,
  • liść mącznicy,
  • korzeń rzewienia,
  • kora kruszyny amerykańskiej.

Uważaj także na popularne w kuchni zioła, np. rozmaryn czy tymianek (są składnikiem ziół prowansalskich). W małych ilościach nie zaszkodzą, ale w dużych mogą sprzyjać krwawieniom.

Nasze opracowanie jest zbyt krótkie, by zawrzeć w nim wszystkie niezbędne informacje, dlatego traktuj je tylko jako wskazówkę przed konsultacją ekspercką. Jeśli jesteś w ciąży i chcesz skorzystać z wiarygodnego źródła informacji możesz zajrzeć klasyfikacji ESCOP (EuropeanScientificCooperative on Phytotherapy), która dzieli zioła na 4 kategorie bezpieczeństwa stosowania w ciąży:

  • kategoria A – można stosować w ciąży,
  • kategoria B – brak danych należy skonsultować z lekarzem,
  • kategoria C – dane ograniczone należy skonsultować z lekarzem,
  • kategoria D – nie można stosować w czasie ciąży.

Pełny wykaz ziół zakwalifikowanych do danej kategorii znajdziesz w publikacji, którą w bibliografii oznaczyliśmy numerem 1.

Infografika: Jak zdrowo odżywiać się w ciąży

Dieta w ciąży - jak zdrowo odżywiać się w ciąży?

Źródła:

  1. Anna Łuczak, Magdalena Nowak, Edyta Szałek, Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży, „Farmacja Współczesna” 2017; 10: 140–146.
  2. Agnieszka Bazylko, Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu, „Farm Pol” 2010; 66(7): 478–483.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź