Spis treści:
USG połówkowe wykonuje się między 18-22 tygodniem ciąży. Celem badania jest określenie płci i masy płodu oraz, co jest najważniejsze, rozpoznanie wad genetycznych.
USG połówkowe – cel badania
Podczas USG połówkowego lekarz wykona standardowe pomiary dziecka, czyli tzw. biometrię dziecka, która określa rozmiar i wagę płodu, obwód głowy i brzucha, stan nerek, wątroby, jelit, żołądka, budowę kręgosłupa, czynności serca, sprawdzi płuca, klatkę piersiową, pęcherz moczowy, a także budowę podniebienia i górnej wargi. Ponadto lekarz oceni także wiek płodu, położenie łożyska, sprawdzi ilość wód płodowych i stan szyjki macicy oraz czy termin porodu się nie przesunie. Lekarz przyjrzy się również kończynom, dłoniom i stopom. Dodatkowo narządy płciowe dziecka w tym okresie są już na tyle rozwinięte, że można poznać płeć dziecka. Niektóre gabinety lekarskie oferują także wykonanie USG 4D, które pozwala obejrzeć dziecko bardzo dokładnie, a nawet wykonać pierwsze portretowe zdjęcie buzi dziecka w kolorze.
USG połówkowe – kiedy wykonać?
Specjaliści zalecają, aby USG połówkowe zrobić między 18 a 22 tygodniem ciąży, ponieważ dopiero w tym czasie płód nabiera rozmiarów, które umożliwią dokładne badanie. Lekarze zalecają, aby wykonywać USG połówkowe od 20 do 22 tygodnia, gdyż wtedy rozmiary dziecka są jeszcze większe. Z racji tego, że badanie to wykrywa ciężkie wady genetyczne czy nieodwracalne uszkodzenia płodu, do 22 tygodnia można przerwać ciążę.
USG połówkowe – jak wygląda?
Badanie USG połówkowe jest bezbolesne i nie różni się w sposobie wykonywania od innych USG brzucha. Lekarz smaruje brzuch żelem i przesuwa po nim sondą aparatu ultrasonograficznego. Do badania USG połówkowego nie trzeba się przygotowywać, jednak lekarze często zalecają, by przed badaniem pacjentka nie opróżniała pęcherza, ponieważ pełny pęcherz ułatwia obserwację płodu na monitorze USG. Badanie, aby było dokładne, powinno trwać 30-45 minut. Jeśli lekarz po 15 minutach stwierdzi, że wszystko jest w porządku, to znaczy, że nie przyłożył się do badania.
USG połówkowe – jakie choroby wykrywa?
USG połówkowe pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowej budowy kręgosłupa np. jego rozszczep. Lekarz jest w stanie określić możliwość wystąpienia bezmózgowia, wytrzewienia, czyli sytuacji, gdy narządy wewnętrzne znajdują się na zewnątrz brzucha. Bada się także czy pojawiła się przepuklina pępowiny oraz przepony. Dzięki USG połówkowemu możliwe jest również wykrycie wad serca, płuc i nerek. Ponadto lekarz sprawdza możliwość wystąpienia aberracji chromosomowych, czyli wad, które są powodowane przez nieodpowiednią liczbę par chromosomów. Zatem USG połówkowe wykrywa np. zespół Downa, Edwardsa, czy Turnera.
USG połówkowe – wyniki
Lekarz w trakcie badania USG połówkowego odnotuje standardowe wyniki pomiaru i wagi płodu. Oto skróty wyników pomiarów biometrycznych:
AC – obwód brzucha dziecka
AFI – wskaźnik płynu owodniowego
ASP – akcja serca płodu
FHR – bicie serca dziecka mierzone w uderzeniach na minutę
BPD – wymiar dwuciemieniowy głowy
AUA – średni wiek ciąży (według USG)
CER – wymiar poprzeczny móżdżku
CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa
EDD – przybliżona data porodu
EFW – przybliżona waga dziecka
FL – długość kości udowej
GS – średnica pęcherzyka ciążowego
HC – obwód głowy dziecka
HL – długość kości ramiennej
LV – szerokość komory bocznej mózgu
LMP – data ostatniej miesiączki
NB – kość nosowa
NF – fałd karkowy
NT – przezierność karkowa
OFD – wymiar potyliczno-czołowy
GA – wiek ciążowy według ostatniej miesiączki
TCD – poprzeczny wymiar móżdżku.
Wyniki USG połówkowego interpretuje lekarz, ponieważ dla każdego tygodnia ciąży istnieją odpowiednie normy. Pacjentki nie powinny porównywać wyników badań USG połówkowego z wynikami innych kobiet, ponieważ waga płodu nie jest wielkością stałą i dzieci mogą różnić się od siebie.