Kobieta z testem ciążowym Kobieta z testem ciążowym/ Zdjęcie: iStock

Test ciążowy – kiedy należy go zrobić i jak go wykonać?

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, możesz w prosty sposób sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. W tym celu warto wykorzystać prosty i łatwo dostępny test ciążowy, jeszcze zanim udasz się do ginekologa. Czy wiesz, czym jest domowy test ciążowy, kiedy i jak go zrobić?

Spis treści:

Test ciążowy – co to takiego?

Test ciążowyjest sposobem na szybkie poznanie odpowiedzi na pytanie, czy dana kobieta jest w ciąży, nim wystąpią pierwsze objawy. Domowy test ciążowy wykrywa w moczu hormon ciąży (HCG). Jest on produkowany przez zarodek, który wysyła do mózgu w ten sposób informację, aby ten zaczął przygotowywać organizm matki do dziewięciomiesięcznego okresu ciąży.  

HCG w moczu można wykryć już 7.-10. dnia. Wykrywalny jest on również we krwi. Hormon ten wchodzi w reakcję z przeciwciałami anty-HGC, które zostały naniesione na test, dzięki czemu można odczytać wynik. 

Testy ciążowe można wykonać w laboratorium (z krwi) lub w domu (z moczu). Testy wykonywane w domu można kupić w aptece, drogerii oraz w Internecie. 

Różne rodzaje testów ciążowych 

Testy ciążowe różnią się od siebie pod wieloma względami. Istotnym rozróżnieniem jest to, czy można je zrobić w domu, czy w laboratorium. Pierwsze wykonuje się z moczu, drugie z krwi. Testy ciążowe występują w trzech rodzajach:  

  • badanie krwi wykonywane w placówce służby zdrowia;  
  • badanie moczu wykonywane w placówce służby zdrowia;  
  • badanie moczu wykonywane w domowym zaciszu dzięki specjalnemu testu dostępnego w aptece.  

Testy ciążowe wykonywane z moczu różnią się techniką wykonania: 

  • płytkowe (kasetowe), 
  • strumieniowe (flamastrowe), 
  • paskowe. 

Wszystkie testy charakteryzują się wysoką skutecznością, pod warunkiem prawidłowego wykonania.   

Test ciążowy – kiedy zrobić?

Testy ciążowe mają za zadanie wykryć w moczu hormon gondtropiny kosmówkowej, który jest wytwarzany przez komórki, z których powstaje łożysko. One, pojawiają się po zagnieżdżeniu się zarodka w błonie śluzowej macicy – żeby test był miarodajny, test należy wykonać najwcześniej 7 dni po zapłodnieniu (tyle czasu trwa droga zarodka przez jajowód do macicy).  

Testy ciążowe można robić o każdej porze. Zaleca się jednak, aby wykonywać je z rana podczas pierwszego oddania moczu – wtedy, hormon HCG występuje w największym stężeniu.  

UWAGA: Zdarza się, że teksty ciążowe sprzedawane przez apteki są fałszywie ujemne – żeby w stu procentach potwierdzić obecność ciąży bądź ją wykluczyć, powinno się udać do ginekologa (nie wcześniej niż 10 dni po zapłodnieniu).  

Test ciążowy – jak go wykonać?

Test ciążowy strumieniowy – po wyjęciu testu ciążowego z opakowania należy zdjąć nasadę z paska potrzebnego do absorpcji moczu uważając na to, aby nie dotykać go palcami. Test należy trzymać w taki sposób, aby okienko testowe było w całości widoczne, następnie należy umieścić go pod strumień moczu na nie dłużej niż 5 sekund (po wykonaniu tego, należy nałożyć na pasek nasadkę i odczekać 5 minut – po tym okresie wynik powinien być widoczny);  

Test ciążowy paskowy – aby wykonać test paskowy, mocz należy oddać do suchego pojemniczka oraz zanurzyć w nim pasek na około 10 sekund (wynik testy należy odczytać pomiędzy trzecią a dziesiątą minutą po jego wykonaniu);  

Test ciążowy płytkowy – tak jak w przypadku testu ciążowego paskowego, przed jego wykonaniem mocz należy oddać do suchego pojemniczka. Mocz należy pobrać z pojemniczka za pomocą pipety załączonej do testu i wypuścić go w miejscu do tego przeznaczonym, uważając przy tym na pęcherzyki powietrza (wynik należy odczytać po 3-5 minutach od wykonania testu).  

Test ciążowy – ile kosztuje?

Cena testu ciążowego może być różna i wynosić od kilku do nawet ponad stu złotych. Na cenę ma wpływ nie tylko czułość testu, a firma, która zdecydowała się go wyprodukować, i miejsce zakupu (najtańsze testy nie mają w zestawie pojemniczka na mocz, a wyłącznie pipetę i płytkę – nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby taki pojemniczek dokupić). 

Największy wybór testów ciążowych jest nie w aptekach i drogeriach, ale w sklepach internetowych! 

Jak interpretować wyniki testu ciążowego

Ciąża po negatywnym teście: czy to możliwe i co zrobić w takiej sytuacji?

Należy mieć na uwadze, że czasami wyniki testu są fałszywie ujemne. Powodem może być np. zbyt wczesne wykonanie testu. Okres płodny w jednym cyklu miesiączkowym trwa około 4 dni, a produkcja hCG rozpoczyna się ok. 7 – 9 dni po zapłodnieniu. Najlepiej wykonać test ciążowy w terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli wykonamy go zbyt wcześnie, pomimo wysokiej czułości testów domowych, wynik może okazać się niemiarodajny. Powodem są tu indywidualne różnice w stężeniu hormonu hCG u kobiet, a także błędy w obliczaniu daty ostatniego krwawienia.  

Powodem fałszywego wyniku może być także nieprawidłowe przeprowadzenie go. Jeśli odczytamy wynik zbyt wcześnie lub za późno, test może okazać się błędny. Za każdym razem należy kierować się instrukcją dołączoną do danego produktu. 

Jeśli podejrzewamy ciążę, a test wykazał nam wynik negatywny, warto powtórzyć go po paru dniach. Chcąc mieć 100 proc. pewności, że ciąża występuje bądź nie, należy wykonać test laboratoryjny, który daje niemalże 100 proc. skuteczności. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź