Spa dla kobiet w ciąży – na jakie zabiegi warto się wybrać?
Spis treści:
Spa podczas ciąży – zalety
Jeśli lubimy odpoczywać w spa, wizyta w ulubionym gabinecie w czasie ciąży jest możliwa, a niekiedy nawet wskazana. Wszystko, co sprzyja odprężeniu i zrelaksowaniu, może nam pomóc w lepszym przeżywaniu czasu ciąży, a odpowiednio dobrane zabiegi i rytuały pomogą złagodzić wiele ciążowych dolegliwości.
Ciężarnej na pewno przyda się masaż, który rozluźnia napięte mięśnie, czy zabieg na opuchnięte nogi, odpowiednie zabiegi pomogą także zmniejszyć dyskomfort przy poruszaniu się. Pobyt w spa świetnie redukuje także poziom hormonów stresu w organizmie przyszłej mamy. Zwiększa się poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. Gabinety spa to także miejsca, gdzie można wykonać manikiur, pedikiur czy nieinwazyjne zabiegi pielęgnacyjne na twarz. Niewskazana są natomiast:
- sauna,
- łaźnia parowa,
- solarium,
- jacuzzi,
- prądy,
- ultradźwięki.
By spokojnie i bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw spa, skonsultuj z lekarzem, jakie zabiegi są bezpieczne dla Ciebie podczas ciąży.
Warto także zwrócić uwagę, czy personel wybranego przez nas salonu spa został przeszkolony w zakresie masażu i terapii kobiet w ciąży i rewitalizacji poporodowej. Wiele gabinetów prosi klientki w ciąży o przedstawienie zaświadczenia lekarza wyrażającego zgodę na zabiegi.
Spa w ciąży – przeciwwskazania
Uważa się, że najbezpieczniejszym czasem na korzystanie ze spa w czasie ciąży jest drugi trymestr i początek trzeciego trymestru. U większości ciężarnych to czas względnej równowagi organizmu i napływu sił witalnych. Problemy z początków ciąży, takie jak nudności czy wymioty, ustępują, a ciąża nie jest jeszcze aż tak zaawansowana, by utrudniać funkcjonowanie. Po 34. tygodniu ciąży brzuch jest już spory, a podróże mogą być zbyt dużym obciążeniem, stwarzają też ryzyko przedwczesnego porodu. Inne przeciwwskazania to:
- cukrzyca,
- niedokrwistość,
- zapalenie trzustki,
- gestoza,
- kamica nerkowa,
- rzucawka,
- skaza krwotoczna,
- rozwarcie szyjki macicy,
- zaburzenia rozwoju płodu,
- nadczynność i niedoczynność gruczołu tarczowego,
- dysfunkcja narządów moczowo-płciowych.
Wizyta w spa możliwa jest wyłącznie w przypadku ciąży zdrowej i nieobciążonej ryzykiem. Tylko wtedy może być bezpieczna dla matki i dziecka. Przeciwwskazaniem są przebieg ciąży i aktualny stan fizyczny przyszłej mamy, gdy:
- ciąża obarczona jest wysokim ryzykiem,
- poprzedni poród był przedwczesny,
- ciężarna ma za wysokie ciśnienie krwi,
- masaż powoduje uczucie oszołomienia, wywołuje ból głowy.
Istotną kwestią jest sposób wykonania masażu w ciąży – można go robić tylko w pozycji na boku lub siedzącej. Zalecana jest pozycja na lewym boku, która zapobiega uciskowi głównej dolnej żyły przez dziecko, a także przeciwdziała przyspieszeniu czynności serca, oddechu i chroni gruczoł piersiowy przed naciskiem.
Zabiegi spa w ciąży
Jakie zabiegi w spa są bezpieczne i polecane kobietom w ciąży? Większość salonów spa ma w swojej ofercie zabiegi dedykowane ciężarnym, które wykonywane są z wykorzystaniem naturalnych i przystosowanych do wrażliwej skóry preparatów.
- Ciało
Na pewno warto zwrócić uwagę na rytuały regenerujące i nawilżające skórę twarzy i ciała. Zmorą wielu ciężarnych są rozstępy. W spa z pewnością znajdziemy rytuały ujędrniające i wzmacniające skórę, które będą profilaktyką rozstępów. Ich elementem są delikatne peelingi i okłady, a także masaże relaksacyjne olejkami, np. jojoba czy arganowym.
- Twarz
Ciąża przynosi przyszłym mamom wiele zmian hormonalnych, które zostawiają ślad na skórze twarzy. Doskonale sprawdzą się zabiegi nawilżające i odżywiające naskórek. Warto jednak pamiętać, że w czasie ciąży nie powinno się stosować kosmetyków z algami, które zawierają jod. Bezpieczne są preparaty witaminowe i zawierające niewielkie ilości kwasów owocowych.
- Nogi
W czasie ciąży na dodatkową uwagę zasługują nogi, które są obciążone nadmiarowymi kilogramami. Delikatne masaże stóp redukują opuchliznę i poprawiają krążenie krwi. Kąpiele stóp w odpowiednio dobranych roślinnych naparach usuwają zmęczenie i sprawiają, że poczujemy się znacznie lżejsze.
Salony spa posiadające odrębną ofertę zabiegów dla kobiet w ciąży mają także odpowiednie wyposażenie, np. specjalnie profilowane fotele, dodatkowe poduszki. Istotna jest również kwestia samych preparatów. Organizm kobiety w ciąży jest bardziej wrażliwy, warto zwracać uwagę na skład kosmetyków, a w przypadku wątpliwości skonsultować się z kosmetologiem lub lekarzem specjalistą.
Na szczególną uwagę zasługują trzy zabiegi, które są w czasie ciąży szczególnie przydatne.
Masaż prenatalny
Jeszcze kilka lat temu z masażu prenatalnego korzystały wyłącznie kobiety preferujące terapie alternatywne, ale dziś jest szeroko polecany jako świetny reduktor poziomu stresu w organizmie przyszłej mamy. Masaż prenatalny zwiększa poziom endorfin i pozwala się zrelaksować, co poprawia nastrój i samopoczucie kobiety. Masaż w ciąży ma korzystny wpływ na układ ruchu, rozluźnia mięśnie, łagodzi bóle stawów i kręgosłupa. Pomaga w utrzymaniu dobrej postawy, zwiększa elastyczność tkanek. Zabieg ten zmniejsza i redukuje dolegliwości bólowe związane z ciążą, takie jak:
- ból szyi,
- kręgosłupa,
- ciężkość w obrębie kości miednicy,
- obrzęk kostek i skurcze nóg.
Niektóre panie zauważyły także łagodzenie nudności i zgagi.
Masaż prenatalny wykonywany jest o wiele delikatniej niż klasyczny. Wykonujący masaż raczej głaszcze i lekko ugniata okolice barków i karku ciężarnej, która jest ułożona w bezpiecznej pozycji bocznej albo siedzi na krześle. Masaż ten może poprawić przebieg porodu, gdyż ma wpływ na kondycję zdrowotną i samopoczucie przyszłej mamy. Jego niewątpliwą zaletą jest także pozytywny wpływ na sen. Masaż poprawia krążenie krwi, a stymulacja układu limfatycznego wpływa na odporność i usuwanie toksyn z organizmu.
Drenaż limfatyczny nóg
Podczas zabiegu nogi pokrywane są aktywnym koncentratem drenującym, który dzięki technice body wrap wnika głęboko w skórę. Koncentrat likwiduje zastoje limfy i zmniejsza obrzęki. Ponadto działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Uczucie lekkości nóg poprawia ogólne samopoczucie przyszłej mamy.
Basen w spa
Spa jest dobrym miejscem na skorzystanie z basenu. Zazwyczaj będzie to niewielki, kameralny basen, gdzie prawdopodobieństwo zakażenia czy infekcji jest zminimalizowane. Woda pomoże wzmocnić mięśnie miednicy i zmniejszyć bóle kręgosłupa, ma wpływ na poprawę kondycji i świetnie zapobiega powstawaniu żylaków. Dobrą opcją jest gimnastyka w wodzie – zarówno jako forma relaksu, jak i skuteczna metoda łagodzenia dolegliwości ciążowych.
Sesje na basenie w spa poprawiają elastyczność stawów, mięśni, a także zmniejszają obrzęki. Jeśli w ramach aktywności zdecydujemy się na lekką i nieobciążającą gimnastykę w wodzie, poprawi się nie tylko nasza forma fizyczna, ale także kondycja psychiczna.