Kobieta w ciąży Kobieta w ciąży/ Zdjęcie: Arren Mills / Unsplash

Skóra a ciąża. Dermatolożka podpowiada, jak dbać o skórę w ciąży

"W trakcie ciąży zmienia się cała fizjologia skóry przez działanie wielu różnych czynników metabolicznych, hormonalnych i immunologicznych" – wyjaśnia Marta Wieczorek, dermatolożka i współzałożycielka instagramowego profilu Dermatolook. W swoim poście ekspertka wymieniła, które zmiany są naturalne dla okresu ciąży, jak dbać o skórę w tym czasie oraz jakich składników unikać w produktach kosmetycznych.

Spis treści:

Dermatolook

Dermatolook to trójka dermatolożek: Marta Wieczorek, Julia Lanckorońska i Aleksandra Malewska. Specjalistki prowadzą wspólnie bloga poświęconego dermatologii. Swoją wiedzą medyczną dzielą się także na instagramowym profilu, udzielając cennych rad w kwestiach związanych z pielęgnacją skóry. Tym razem wyjaśniły, jak dbać o skórę w ciąży.

„Trzeba pamiętać, że część zmian jest stanem fizjologicznym, a inne mogą być objawem choroby skóry związanej z ciążą” – pisze Marta Wieczorek, jedna z dermatolożek z bloga Dermatolook.

 

Skóra a ciąża: zmiany naturalne

Większość zmian skórnych, które pojawiają się podczas ciąży, spowodowane są działaniem hormonów. Niektóre z nich traktowane są jako naturalne dla tego okresu i nie wiąże się ich z żadną chorobą. Niektóre mogą być trwałe, inne występują tylko podczas ciąży lub krótko po niej. Marta Wieczorek w swoim wpisie na Instagramie wymieniła zmiany, które są bezpośrednim następstwem ciąży i nie powinny wzbudzać niepokoju u ciężarnej.

    • hiperpigmentacja – związana ze wzrostem poziomu niektórych hormonów,

    • hipertrichoza, a po ciąży łysienie telogenowe – wszystko to jest związane ze zmianami w fazach wzrostu włosa,

    • zmiany naczyniowe – rumień dłoni, pajączki naczyniowe, żylaki,

    • rozstępy – dotyczą ok. 90% kobiet, są związane z mechanicznym rozciąganiem skóry brzucha, piersi pupy i ud oraz zwiększoną retencją wody, przyrostem masy ciała, a także ze zmianami metabolicznymi w tkance łącznej – czytamy w poście na profilu Dermatolook.

 

Skóra a ciąża: jak pielęgnować

Dermatolożka podkreśliła, że już w okresie planowania ciąży, w jej trakcie, a także po ciąży warto postawić na odpowiednią pielęgnację skóry i włosów. Wskazała, jakich składników należy unikać w kosmetykach, a jakich szukać.

„Wybieraj kremy do cery suchej i wrażliwej. Powinny zawierać jak najmniej substancji aktywnych, barwników, zapachów, konserwantów. Warto szukać w składzie substancji przeciwzapalnych, a także składników kojących skórę: woda termalna, alantoina, wyciąg z rumianku, pielęgnacyjne kompleksy roślinne” – wyjaśnia Marta Wieczorek.

Ekspertka zaleca również, by w trakcie ciąży używać kremy na dzień z filtrami przeciwsłonecznymi, ponieważ mogą one zapobiec powstawaniu typowych przebarwień ciążowych.

 

Skóra a ciąża: jak minimalizować rozstępy

Marta Wieczorek odniosła się również do jednego z najbardziej powszechnych efektów ciąży, czyli rozstępów. Skóra na brzuchu rozciąga się, przygotowując miejsce dodatkowemu pasażerowi. Piersi powiększają się, by lada moment rozpocząć laktację. Stale rozchodząca się skórze może sprzyjać powstawaniu rozstępów już w okresie ciąży. Na brzuchu oraz na piersiach pojawiają się wówczas czerwone kreski, będące widocznym efektem pękania włókien kolagenu. Co zrobić, by zminimalizować ilość rozstępów?

„Stawiamy na szczotkowanie skóry na sucho. Dlaczego? Bo stymuluje krążenie krwi i limfy, pobudzając i dodając witalności. Zabieg ten stymuluje skórę do regeneracji, przez co zmniejsza się ryzyko powstawania rozstępów” – podpowiada dermatolożka.

Ekspertka podkreśliła, że każdą niepokojącą zmianę, którą u siebie zauważymy, powinnyśmy skonsultować ze specjalistą. „Udaj się jak najprędzej do dermatologa, aby redukować stres i zbadać stan skóry” – alarmuje.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź