wcześniak Rewolucyjne urządzenie pozwala przewidzieć przedwczesny poród / iStock

Rewolucyjne urządzenie, które uratuje życie wielu noworodkom. Pozwala przewidzieć przedwczesny poród

Brytyjscy uczeni stworzyli przyrząd, który już w 18. tygodniu ciąży może niewielkim kosztem przewidzieć zbyt wczesny poród. Jest przenośny, tani, łatwy w obsłudze, a do tego gwarantuje większą precyzję od obecnie wykorzystywanych metod.

Spis treści:

Nowa metoda prognozowania wczesnych porodów

Dostępne współcześnie nowoczesne metody prognozowania przedwczesnych porodów, takie jak badania USG, zwłaszcza w biednych rejonach świata bywają luksusem, na który wiele ciężarnych nie może sobie pozwolić. Stworzony przez uczonych z University of Sheffield przyrząd może radykalnie odmienić tę sytuację. Jest przenośny, niedrogi, nieskomplikowany w obsłudze, a do tego cechuje się większą precyzją od obecnych metod. Wykorzystuje specjalną metodę, która pozwala szybko wykryć zmiany w strukturze szyjki macicy.

„Ponad 1 na 10 dzieci rodzi się za wcześnie i dane wskazują, iż odsetek ten rośnie w różnych częściach świata. Mój zespół spędził ponad cztery lata na badaniach możliwości wykorzystania elektrycznej spektroskopii impedancyjnej w ulepszeniu przewidywania przedwczesnych porodów” – mówi prof. Dilly O’Anumba z University of Sheffield.

Jak tłumaczy badacz, pionierska technika pozwoli zapobiegać wczesnym porodom i lepiej sobie z nimi radzić.

„Jest ona nie tylko dokładniejsza od obecnych metod, ale znacząco tańsza i bardziej dostępna, co jest szczególnie ważne w biednych społecznościach, gdzie wczesne porody są relatywnie częste. Komercjalizacja tej technologii może pomóc ocalić niezliczone życia, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie” – zapewnia specjalista.

Urządzenie ma wkrótce trafić na rynek.

 

Kiedy dziecko jest wcześniakiem?

Wcześniaki, czyli dzieci urodzone przedwcześnie, to maluchy, które przyszły na  świat między 22 a 37 tygodniem ciąży. Moment, w którym dziecko zjawiło się na świecie, ma istotne znaczenie dla jego zdrowia i szans na przeżycie.

W zależności od stopnia wcześniactwa u dziecka obserwuje się szereg nieprawidłowości.. Do najczęstszych należą:

  • niedobór masy ciała i wzrostu,
  • niedorozwój płuc,
  • przedłużona żółtaczka noworodków,
  • retinopatia wcześniacza (upośledzenie widzenia na skutek nieprawidłowości w strukturze siatkówki oka),
  • zaburzenia neurologiczne i rozwojowe.

Szacuje się, że co roku na świecie rodzi się 15 mln wcześniaków. Aż 90 proc. maluchów urodzonych przed 28 tygodniem ciąży w krajach słabo rozwiniętych umiera w ciągu kilku dni ze względu na brak dostępu do specjalistycznej opieki. W krajach rozwiniętych umiera zaś mniej niż 10 proc. dzieci urodzonych ekstremalnie wcześnie.

 

Co warto wiedzieć o formalnościach po porodzie?

formalności po porodzie

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź