Probiotyki w ciąży / istock Probiotyki w ciąży / Zdjęcie: iStock

Probiotyki w ciąży. Brać czy nie? Dietetyczka kliniczna odpowiada

Spis treści:

Jesteś w ciąży? Łykaj probiotyki! Dietetyczka kliniczna Paulina Ihnatowicz robi to od początku swojej ciąży i zaleca to każdej kobiecie spodziewającej się dziecka. Dlaczego? Wyjaśnia to w swoim najnowszym poście na Instagramie. 

Probiotyki w ciąży

"Często mnie pytacie, czy brać probiotyki w ciąży, bo ja dużo o tym mówię, a lekarz nie zalecił. Mimo braku oficjalnych zaleceń napiszę wam, jakie są wskazania. Ja sama biorę probiotyki całą ciążę. Dlaczego? Dlatego, że mój Kacper całe dzieciństwo i okres nastoletni miał silne alergie i astmę. A dziecko ma duże ryzyko odziedziczenia takich chorób, szczególnie przez florę bakteryjną matki (choć ojciec i jego zdrowie mają też wiele do powiedzenia)" - pisze Paulina Ihnatowicz, dietetyczka kliniczna na swoim profilu na Instagramie.

Ekspertka wymieniła też wskazania do stosowania probiotyków w ciąży. Probiotyki powinny łykać kobiety w ciąży z wysokim ryzykiem wystąpienia alergii u dzieci oraz kobiety karmiące piersią noworodki a także niemowlęta z wysokim ryzykiem rozwoju alergii.

"W tych przypadkach kobiety powinny (lub warto, by przemyślały) branie probiotyku w trakcie ciąży. Szczególnie w drugim i trzecim trymestrze" - dodaje dietetyczka.

Probiotyki a cukrzyca ciążowa

Ekspertka zwraca także uwagę na fakt, że w badaniach wykazano, że kobiety, które przez całą ciążę stosowały probiotyki miały o 2/3 mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową, która jest bardzo niebezpieczna dla dziecka.

"Mało tego - masa ciała dzieci kobiet, które brały probiotyki, była niższa. A często przy cukrzycy czy otyłości matki, dzieci rodzą się zbyt duże" - wyjaśnia Paulina Ihnatowicz.

Kiedy na pewno warto stosować probiotyki? 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Często mnie pytacie czy brać probiotyki w ciąży, bo ja dużo o tym mówię, a lekarz nie zlecił 🤷‍♀️ Mimo braku oficjalnych zaleceń napisze Wam jakie są wskazania. Ja sama biorę probiotyki całą ciążę. Dlaczego? Dlatego, że mój Kacper całe dzieciństwo i okres nastoletni miał silne alergie i astmę. A dziecko ma duże ryzyko odziedziczenia takich chorób, szczególnie przez florę bakteryjną matki (choć ojciec i jego zdrowie mają też wiele do powiedzenia) 😞 Wskazania do stosowania probiotyków w ciąży: 👉 kobiety w ciąży z wysokim ryzykiem wystąpienia alergii u dzieci 👉 kobiety karmiące piersią niemowlęta z wysokim ryzykiem rozwoju alergii 👉 niemowlęta z wysokim ryzykiem rozwoju alergii W tych przypadkach kobiety powinny lub warto, by przemyślały branie probiotyku w trakcie ciąży. Szczególnie w 2 i 3 trymestrze 🤰 W badaniach (zapisane w story - ciąża 2 na insta) wykazano, że kobiety, które przez całą ciążę stosowały probiotyki miały o 2/3 mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową, która jest bardzo niebezpieczna dla dziecka. Mało tego – masa ciała dzieci kobiet, które brały probiotyki była niższa❗️A często przy cukrzycy, czy otyłości matki, dzieci rodzą się zbyt duże. Kiedy na pewno warto stosować probiotyki? ✅ jeśli w ciążę wchodzisz z nadwagą, otyłością, insulinoopornością, cukrzycą lub w poprzednich ciążach miałaś cukrzycę ✅ jeśli Ty lub Twój partner mieliście/macie alergie, AZS itd ✅ jeśli dziecko było rodzone przez cesarskie cięcie, nie karmisz go piersią lub wykazuje objawy alergii ➡️ podawaj mu probiotyk (oczywiście zawsze po konsultacji ze swoim/dziecka lekarzem) Można brać zamiennie nasze ProbioticMe z San probi barier lub formułami prenatal np z Jarrow - 2-3 miesiące jeden, potem kolejny ❤️ A Wy stosujecie/stosowałyście probiotyki w ciąży? 🤔 #dietetyk #dietetyka #zdrowie #zdrowo #zdrowojem #probiotyki #bakterie #suplementy #ciaza #ciaza2020 #zdrowaciąża #suplementywciąży #kobieta #probiotykoterapia #facet #para #miłość #rodzew2020 #dbajosiebie

Post udostępniony przez Paulina Ihnatowicz 👩🏻 DIETETYK (@paulina.ihnat)

Paulina Ihnatowicz

Kim jest Paulina Ihnatowicz? To dietetyczka kliniczna, autorka książek i mówczyni. Ekspertka jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Jej konto na Instagramie obserwuje obecnie niemal 75 tys. osób.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź