Pozytywny test ciążowy / pexels

Pozytywny test ciążowy – co dalej?

Test ciążowy, nawet gdy planowałaś dziecko, potrafi przyprawić o zawrót głowy i panikę. Co teraz? Komu powiedzieć, a komu jeszcze nie? Czy ten test na pewno pokazuje poprawny wynik? W głowie kołacze mnóstwo myśli i niewiadomych. Jakie powinny być pierwsze kroki po tym, jak otrzymujemy pozytywny wynik testu ciążowego? Mówi w rozmowie z Hello Mama ginekolog dr Krzysztof Kucharski z Centrum Medycznego Damiana.

Spis treści:

Po pierwsze – zachowaj spokój

Twój test ciążowy jest pozytywny – co dalej? Przede wszystkim: nie panikuj! Jeśli spóźnia ci się okres, ale nie planowałaś ciąży, to wykonaj test jeszcze raz. Wynik może być fałszywie dodatni. Dr Krzysztof Kucharski z Centrum Medycznego Damiana podkreśla, że choć częściej zdarzają się te fałszywie ujemne, to nieprawidłowego wyniku, który informuje nas o ciąży, też nie wolno wykluczyć. 

– Pacjentki zwykle nie robią jednego testu ciążowego. Przychodzą z dwoma albo trzema, które robią, żeby się upewnić, że rzeczywiście są w ciąży – mówi ginekolog.

Z kolei jeśli planowałaś ciążę, masz objawy, które na nią wskazują, a do tego trzymasz w ręce pozytywny test ciążowy, to wszystko wskazuje na to, że możesz się cieszyć! Ale warto pamiętać o zdrowym rozsądku i już na samym początku wprowadzić kilka ważnych zmian do swojego życia.  

Pozytywny test ciążowy – koniecznie bierz kwas foliowy

Co zrobić, gdy test ciążowy jest pozytywny? Warto zacząć od wybrania się do apteki i kupienia kwasu foliowego. Na początku ciąży szczególnie ważne jest to, żeby go suplementować. Dr Krzysztof Kucharski podkreśla, że ma on nieoceniony wpływ na układ nerwowy dziecka.  

Niedobór folianów w organizmie może być przyczyną wrodzonych wad rozwojowych centralnego układu nerwowego. Wielokrotnie udowodniono, że suplementacja diety kobiet w ciąży kwasem foliowym (czyli witaminą B9) zapobiega powstawaniu u jej dziecka wad cewy nerwowej – zmniejsza ryzyko ich wystąpienia aż o 70 proc. Są to bardzo poważne wady wrodzone mózgu i rdzenia kręgowego, takie jak: bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklina mózgowa.  

Dlaczego jeszcze kwas foliowy jest tak istotny? Zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka wrodzonych wad serca oraz układu moczowego, a także jest niezbędny w profilaktyce anemii. 

Pozytywny wynik testu ciążowego – kiedy do lekarza?

Kiedy wybrać się do lekarza po pozytywnym teście ciążowym? Ginekolog dr Krzysztof Kucharski podkreśla, że jeśli kobieta jest zdrowa i nie przyjmuje żadnych leków na stałe, to wizyta u lekarza nie jest pilna. Ale oczywiście musi zdawać sobie sprawę, że taka wizyta ją czeka i lepiej zbyt długo jej nie odwlekać.  

Inaczej sprawa się ma w przypadku, gdy kobieta jest leczona na jakąkolwiek przewlekłą chorobę albo podejrzewa, że ciąża może być zagrożona.  

– Początek ciąży, czyli okres organogenezy, to czas, kiedy wpływ zewnętrznych czynników na rozwój dziecka może być bardzo duży. Dlatego jeżeli kobieta ma jakieś schorzenia albo w przeszłości poroniła, to należałoby się szybciej umówić do lekarza. W przypadku takich chorób jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, depresja czy nadciśnienie, trzeba zmienić leczenie w okresie ciąży – tłumaczy ginekolog.  

Lekarz musi dokładnie sprawdzić, jakie leki przyjmujemy i czy nie trzeba którychś z nich zastąpić innymi albo czy nie jest konieczna zmiana dawek. Dlatego bardzo ważne jest to, żebyś podczas pierwszej wizyty u ginekologa dokładnie opowiedziała mu o wszystkich swoich chorobach przewlekłych, jeśli takie masz, oraz o ewentualnych problemach w poprzednich ciążach.  

Ginekolog podczas twojej pierwszej wizyty zakłada kartę ciąży, w której zapisze wszystkie niezbędne informacje o przebytych chorobach, przyjmowanych lekach, przebiegu ciąży i przeprowadzonych badaniach. Wyznacza też termin porodu.  

Pozytywny test ciążowy – jakie badania zrobić?

Jeśli wynik twojego testu ciążowego jest pozytywny, to czeka cię kilka badań, które koniecznie trzeba zrobić na początku ciąży. Pierwszym z nich może być kolejny test ciążowy, ale wykonany z krwi. Jednak nie jest to reguła.  

– Jeżeli mamy jakieś wątpliwości co do wzrostu ciąży na samym początku albo pojawiają się plamienia czy krwawienia, to badanie beta HCG z krwi pozwala nam na monitorowanie rozwoju ciąży do momentu, aż płód będzie widoczny w jamie macicy – mówi dr Krzysztof Kucharski.

Jakie inne badania wykonujemy na samym początku ciąży? 

  • testy na HIV, HCV, różyczkę i kiłę; 
  • badanie sprawdzające poziom glukozy; 
  • morfologię; 
  • badanie ogólne moczu. 

Lekarz może zlecić też inne badania, w zależności od stanu zdrowia kobiety w ciąży. Jeśli ostatnią cytologię robiłaś wcześniej niż pół roku temu, może też cię na nią skierować.  

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Gdy mamy przed sobą pozytywny test ciążowy, mimo że może wydaje nam się, że wynik może być fałszywie dodatni, od razu powinnyśmy założyć, że jesteśmy w ciąży – I trymestr ciąży to szczególny czas, kiedy powinnyśmy na siebie bardzo uważać.  

Oczywiście wykluczamy wszelkie używki: alkohol, papierosy. Oprócz tego powinnyśmy też zadbać o odpowiednią dietę.  

– To nie musi być od razu radykalna zmiana naszych przyzwyczajeń. Ale są rzeczy, które już na początku warto wyeliminować z diety. Na przykład lepiej zrezygnować z surowego mięsa i ryb, bo może to spowodować na przykład zakażenie listeriozą – tłumaczy dr Kucharski.

Listerioza, która jest wywołana przez bakterię o nazwie listeria, to bardzo niebezpieczna choroba, ponieważ może zagrażać nie tylko zdrowiu matki, ale też dziecka. Oprócz surowego mięsa i ryb listeria może znajdować się też w serach pleśniowych, dlatego na nie też trzeba uważać.  

Najlepiej o wszystkie zalecenia dotyczące diety i zmiany trybu życia w czasie ciąży zapytać ginekologa na pierwszej wizycie. Szczególnie jeśli to twoja pierwsza ciąża, powinien dokładnie ci wytłumaczyć, czego możesz się spodziewać, jakich produktów unikać, a co będzie ci służyło.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź