kobieta w ciąży pije kawę Czy można pić kawę w ciąży? zdjęcie: iStockphoto.com

Czy można pić kawę w ciąży? Kawa a ciąża – ile kofeiny?

Czy można pić kawę w ciąży? Ciąża wiąże się z wieloma nakazami i zakazami – zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie. Nagle z niepokojem czytasz etykiety w sklepie spożywczym, dopytujesz o alergeny w restauracji, sama mnożysz pytania. Zastanawiasz się może, czy kobieta w ciąży może pić kawę? Jaką? Może lepiej przejść na kawę bezkofeinową? Czy kawa rozpuszczalna może szkodzić w ciąży? A kawa zbożowa – czy jest całkowicie bezpieczna? Podczas gdy niektórym zasadom towarzyszy reguła: „co człowiek, to opinia”, my poradziłyśmy się internistki Agnieszki Kuś i wzięłyśmy pod lupę temat: kawa a ciąża.

Spis treści:

Kawa w ciąży – czy można ją pić?

Wiele kobiet w ciąży martwi się o spożycie kawy, niezależnie od tego, czy zmaga się ze zmęczeniem podczas pierwszej ciąży, czy stara się nadążyć za aktywnym dzieckiem, oczekując na drugie. I nie ukrywajmy, najwięcej obaw pojawia się tuż po usłyszeniu: „jest pani w ciąży”. Wówczas dla wielu z nas życie wywraca się do góry nogami. Dla miłośniczek porannego cappuccino, które zastanawiają się, czy można pić kawę w ciąży, mamy dobrą wiadomość: kawa w ograniczonej ilości nie szkodzi. Ani tobie, ani dziecku. Ale, jak przekonuje internistka, zawartość kofeiny różni się od rodzaju kawy i sposobu przygotowania.

Kawa a ciąża – jaką kawę w ciąży można pić?

Zastanawiasz się, czy picie cappuccino w ciąży to dobry pomysł? Co z espresso albo kawą bezkofeinową? Idealna kawa dla ciężarnej, czyli jaka? Czy kawa rozpuszczalna w ciąży może zaszkodzić dziecku? Czy w ogóle w ciąży można pić kawę, może lepiej całkowicie z niej zrezygnować? Spróbujmy rozwiać te wątpliwości.

Zacznijmy od tego, że w ciąży możesz pić każdą kawę, jaką tylko lubisz (chyba że lubisz z dodatkiem likieru lub rumu, wówczas nie, nie możesz). Chodzi o to, żeby w ciągu dnia nie przekroczyć dawki kofeiny, która uznawana jest za bezpieczną – 200 mg.

Kawa w ciąży – ile można wypić?

Wiemy już, że na pytanie, czy można pić kawę w ciąży, odpowiedź brzmi: tak. Teraz zastanówmy się, ile kawy można bezpiecznie spożyć?

Dużo zależy od miejsca i preferencji, bo ilość kofeiny w kawie zależy od wielu czynników, m.in.:

  • metody parzenia,
  • rodzaju ziarna,
  • pojemności napoju.

Przykładowo, twoje duże latte albo cappuccino może zawierać ponad 100 mg kofeiny. Kawa rozpuszczalna w ciąży może być lepszym rozwiązaniem niż inne jej rodzaje, ponieważ zawiera mniej kofeiny (średnio 50-80 mg na filiżankę 200 ml). Kawa bezkofeinowa w ciąży nie stanowi problemu, ponieważ zawiera zaledwie 5 mg kofeiny. Kawa zbożowa jest całkowicie bezpieczna – kofeiny nie ma w niej wcale.

Jeśli pijesz kawę w kawiarni, dobrze jest zaczerpnąć informacji u osoby przygotowującej napój i powiadomić o ciąży. Ja o tym, ile kofeiny jest w kawie, rozmawiałam z baristą z jednej z kawiarni Green Caffe Nero.

Kawa w ciąży – na co ją zamienić?

Dostarczanie kofeiny w postaci kawy o poranku to dla wielu z nas codzienny rytuał. To wtedy jej działanie najlepiej wpływa na nasz organizm, pobudzając metabolizm. Kofeina uaktywnia, dzięki czemu ospały umysł wchodzi na odpowiednie tory.

Oczywiście kofeina nie występuje jedynie w kawie. Znajduje się też w:

  • liściach herbaty,
  • yerba mate,
  • nasionach kakaowca (i produkowanej z nich czekolady),
  • guaranie,
  • popularnych napojach energetycznych.

O ile można pić kawę w ciąży, warto ostrożnie podchodzić do spożywania kofeiny, aby nie przekraczać bezpiecznej dawki. Poza tym napojom energetycznym mówimy stanowcze: nie.

Co zatem możesz wypić w ciąży zamiast kawy albo napoju energetycznego, aby pobudzić się i wprawić w dobry nastrój?

Nasza propozycja to szklanka ciepłej wody z odrobiną soku z cytryny i imbiru. Taki napój delikatnie pobudza organizm do działania, subtelnie stymuluje układ pokarmowy, poprawiając perystaltykę jelit i zwiększając produkcję żółci. W przeciwieństwie do kawy nie odwadnia, lecz nawadnia, przez co pozytywnie wpływa na samopoczucie. Ciepła woda i imbir rozgrzewają i pobudzają, cytryna orzeźwia i koi układ nerwowy.

Infografika: Jak zdrowo odżywiać się w ciąży

Dieta w ciąży - jak zdrowo odżywiać się w ciąży?

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź