Jak dbać o siebie w ciąży? Jak dbać o siebie w ciąży? / Zdjęcie: Pexels

Początek ciąży – jak o siebie dbać?

Okres ciąży to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Wiele przyszłych mam jeszcze przed ciążą dba o siebie, stosuje odpowiednio zbilansowaną zdrową dietę i pamięta o regularnej aktywności fizycznej. Jest to także bardzo ważne na początku ciąży, a potem przez kolejne 9 miesięcy. Na co należy uważać i czego nie powinno się robić na początku ciąży?

Spis treści:

Początki ciąży – jakie są objawy?

U każdej kobiety odmienny stan, jakim jest ciąża, może objawiać się w trochę inny sposób. Jest grupa mam, które bardzo dobrze wspominają początek ciąży, innym natomiast kojarzy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Należy jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i wyjątkowa, więc to, że u Twojej koleżanki pojawiły się niektóre symptomy, nie oznacza, że u Ciebie też się pojawią.

Najwięcej kobiet, bo aż około 70 proc. doświadcza porannych nudności i wymiotów. Wiele przyszłych mam na samym początku ciąży zauważa u siebie także zmiany takie jak:

  • częste oddawanie moczu,
  • bolesność,
  • tkliwość piersi,
  • rozdrażnienie.

Co ciekawe, u dużej części kobiet ciężarnych dochodzi do zmiany preferencji smakowych i zapachowych. Ulubione perfumy mogą przyprawiać o mdłości, podobnie jak zapach kawy o poranku. Wszystkie objawy pojawiające się na początku ciąży związane są ze zmianami hormonalnymi w organizmie przyszłej mamy, który przechodzi prawdziwą rewolucję, by zapewnić optymalne warunki do rozwoju dziecka przez kolejne 9 miesięcy.

Jednak nie wszystkie kobiety zauważają u siebie symptomy ciąży lub są one bardzo subtelne, dlatego jeśli masz wątpliwości, wykonaj test ciążowy.

Jak dbać o siebie w pierwszym trymestrze ciąży?

Jeśli test ciążowy okaże się dodatni, a wizyta u ginekologa utwierdzi Cię w tym, że niedługo zostaniesz mamą, powinnaś odpowiednio przygotować się do tej roli. Od teraz dbając o siebie, dbasz jednocześnie o rozwijające się w jamie macicy dziecko.

Bardzo istotne jest, aby podejść do czasu ciąży odpowiedzialnie i rozsądnie. Oczywiście nie ma sensu odwracać całego życia do góry nogami, ale są pewne istotne kwestie, które należy wziąć pod uwagę.

Jeśli uprawiałaś regularnie sport i byłaś aktywna fizycznie przed ciążą, a lekarz ginekolog nie widzi przeciwwskazań, w I. trymestrze możesz nadal ćwiczyć rekreacyjnie. Powinnaś jednak wybrać np. jogging, a unikać ćwiczeń wymagających napięcia mięśni brzucha. Jeśli jednak przed okresem ciąży raczej nie byłaś aktywna fizycznie, skonsultuj się z lekarzem, aby nadmiernym wysiłkiem nie zaszkodzić sobie i dziecku.

CDC (Centers for Disease Control and Prevention) zaleca kobietom w ciąży 150 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo. Może to być np. 30 minut dziennie, pięć dni w tygodniu szybkiego marszu.

W I trymestrze ciąży powinno się wykonać wszystkie zalecane przez lekarza badania. Warto też udać się do stomatologa, który upewni się, czy żaden z zębów nie wymaga leczenia. Pamiętaj, że nieleczona próchnica może doprowadzić do porodu przedwczesnego.

Dieta i leki w pierwszym trymestrze ciąży

Przyszła mama powinna pamiętać, żeby nie jeść „za dwoje”, a „dla dwojga”. Jeśli jesteś w ciąży, lepiej żebyś jadła 6 mniejszych posiłków dziennie niż 3 obfite. Zalecana ilość przyjmowanych kalorii zależy od Twojego BMI sprzed ciąży. Ogólna zasada jest taka, że im więcej kobieta ważyła przed zajściem w ciążę, tym mniej kaloryczna powinna być później jej dieta.

Wszystkie leki w trakcie ciąży przyszła mama powinna zażywać po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ duża część z nich ma działanie teratogenne i może zaszkodzić rozwojowi dziecka. Nie powinnaś brać na własną rękę nawet, wydawałoby się bezpiecznych, ziół czy suplementów diety sprzedawanych bez recepty. W czasie ciąży może być wskazana suplementacja, ale należy stosować ją we współpracy z lekarzem.

Na co uważać i czego nie robić na początku ciąży?

Na początku ciąży, poza bardzo ostrożnym zażywaniem jakichkolwiek leków, zdecydowanie należy unikać przebywania w otoczeniu dymu tytoniowego, nie wspominając o zakazie palenia papierosów przez kobietę ciężarną w trakcie całej ciąży. Jako przyszła mama nie możesz też pić alkoholu, nawet w małych ilościach, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju FAS – alkoholowego zespołu płodowego u Twojego dziecka. Może on objawiać się wieloma zaburzeniami zarówno psychicznymi, jak i edukacyjnymi, behawioralnymi oraz fizycznymi.

Poza alkoholem i wyrobami tytoniowymi przyszła mama unikać powinna surowego mięsa, ryb, serów czy niepasteryzowanego mleka, ponieważ ich spożycie może skutkować zakażeniem chorobami odzwierzęcymi.

Przyszła mama nie powinna mieć również wykonywanych badań RTG, gdyż promieniowanie może uszkodzić rozwijający się płód. Uważać także należy na kontakt z kotami, które mogą być nosicielami toksoplazmozy.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź