Pielęgnacja biustu w ciąży i w trakcie karmienia piersią
Spis treści:
Pielęgnacja piersi w ciąży
W czasie ciąży pielęgnacja piersi jest bardziej wymagająca niż na co dzień i bardzo potrzebna. Warto bowiem zadbać o nią jeszcze przed zajściem w ciążę. Dzięki temu skóra zyska na czasie i łatwiej przygotuje się do zmian. Jak pielęgnować biust w ciąży?
- Zadbaj o nawilżenie skóry piersi,
- noś dobrze dopasowany biustonosz;
- jeśli to możliwe, ćwicz regularnie mięśnie klatki piersiowej. Mogą to być lekkie ćwiczenia z wykorzystaniem butelek wody;
- masuj piersi;
- stosuj naprzemienne, ciepłe i chłodne prysznice;
- raz w tygodniu stosuj peeling.
Czy piersi w ciąży się powiększają?
Kobiece ciało w trakcie ciąży przygotowuje się do zmian i pełnienia nowej roli. Zmienia się także rozmiar piersi, który już nawet między 3. a 4. miesiącem może być większy o dwa lub trzy rozmiary biustonosza. Dzieje się tak ze względu na wzrost progesteronu oraz innych hormonów. W piersiach rozwija się także tkanka gruczołowa, aby przyszła mama z powodzeniem mogła karmić dziecko naturalnie.
U kobiet, które nigdy nie rodziły, powiększeniu ulegają także sutki. Spowodowane jest to tym, że zwykle są one zbyt małe, aby dziecko mogło je uchwycić. Zmiana ta jest więc potrzebna, aby ułatwić dziecku ssanie.
Piersi w ciąży: jak zapobiec rozstępom?
Rozstępy na piersiach mogą pojawić się już we wczesnej fazie ciąży. Czasem jednak tworzą się dopiero po porodzie. Sprzyja im szybko zwiększający się rozmiar piersi, kiedy skóra narażona jest na rozciąganie w krótkim czasie i nie zdąży się do niego przygotować. Należy więc już od samego początku ciąży (a nawet jeszcze przed) stosować oliwki lub kremy mocno nawilżające. Skóra w tym intensywnym okresie potrzebuje maksymalnego nawilżenia, dzięki czemu będzie bardziej odporna na rozejścia. W aptekach można znaleźć szeroki asortyment produktów przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży oraz w trakcie karmienia. Dobrze używać kosmetyku dwa razy dziennie, nakładając go okrężnymi ruchami od dołu ku górze. Pomocne będą także maski, które zastygając na skórze, nawilżają ją i napinają.
Warto też pamiętać, że nawilżenie nie zlikwiduje rozstępów, ale znacznie zminimalizuje ryzyko ich wystąpienia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja przez cały czas trwania ciąży i karmienia piersią.
Zadbaj o kształt biustu w ciąży!
Piersi w trakcie ciąży i po porodzie będą znacznie nadwyrężone nową rolą. Dobrze więc je wzmocnić nie tylko kosmetykami, ale również poprzez ćwiczenia. Taki trening znacznie ujędrni i uniesie biust oraz sprawi, że jego kształt stanie się ładniejszy. Należy też pamiętać o dobrze dobranym staniku. Zbyt ciasny lub zbyt luźny biustonosz bowiem w dużym stopniu wpływa na kształt piersi. Nie zaleca się także spania na brzuchu, aby nie powodować ciągłego ucisku.
Ćwiczenia ujędrniające piersi
Dobierając odpowiednią aktywność fizyczną, warto pamiętać, że dużą rolę w wyglądzie piersi mają mięśnie przednie ściany klatki piersiowej.
Jakie ćwiczenia warto zastosować?
- Zadbaj o nawilżenie skóry piersi,
- noś dobrze dopasowany biustonosz;
- jeśli to możliwe, ćwicz regularnie mięśnie klatki piersiowej. Mogą to być lekkie ćwiczenia z wykorzystaniem butelek wody;
- masuj piersi;
- stosuj naprzemienne, ciepłe i chłodne prysznice;
- raz w tygodniu stosuj peeling.
Swędzące sutki w ciąży i wrażliwe brodawki – jak sobie z nimi radzić?
Większość kobiet w czasie ciąży skarży się na wrażliwe lub swędzące brodawki. Ból sprawia im czasem nawet już dotyk ubrania. Spowodowane jest to zwiększającym się rozmiarem biustu i rozciąganiem skóry. Dolegliwości te powinny minąć po pierwszym trymestrze. Jak sobie z nimi poradzić? Świąd można złagodzić używając kremu przeciw rozstępom, który zawiera składniki przeciwświądowe. Pomocne będą także nawilżające kremy do skóry wrażliwej lub atopowej. Na wrażliwe brodawki natomiast dobrze jest użyć kremu przeciw pękającym brodawkom lub posmarować je lanoliną.
Pielęgnacja biustu podczas karmienia piersią i po odstawieniu
W trakcie karmienia piersią można pielęgnować piersi podobnie jak w czasie ciąży. Najważniejsze jest również nawilżenie. W tym celu należy stosować kosmetyki przeznaczone dla kobiet karmiących piersią. Warto też pamiętać o częstej wymianie wkładek laktacyjnych, ponieważ wilgoć jest idealnym środowiskiem do rozmnażania się bakterii.
Należy też uważać na odpowiednią technikę karmienia dziecka, ponieważ w trakcie laktacji również można nabawić się rozstępów. Nie tylko większy rozmiar piersi ma na to wpływ, ale także zła technika karmienia. Specjaliści zalecają, aby przystawiać dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka. Robiąc to nieodpowiednio, narażamy się na dodatkowe naciąganie skóry i w konsekwencji powstawanie rozstępów.
Mamy często skarżą się także na poranione lub wrażliwe sutki. Dobrym sposobem jest smarowanie sutków lanoliną oraz przemywanie ich solą fizjologiczną. W aptekach dostępne są także preparaty, które mają funkcje chłodzącą piersi i w efekcie mogą ukoić ból. Poleca się także jak najczęstsze chodzenie bez stanika, aby skóra na piersiach i sutkach mogła swobodnie oddychać.
Po zaprzestaniu karmienia dziecka naturalnie piersi zmienią swój wygląd. Mogą stać się o dwa rozmiary mniejsze i bardziej spłaszczone. Dobrym sposobem jest odstawiać dziecko od piersi powoli, zmniejszając liczbę karmień w ciągu doby. W ten sposób biust w swoim czasie wróci do rozmiaru sprzed ciąży. Jeśli jednak to dziecko zdecydowało o odstawieniu, należy w porach karmienia odciągać niewielką ilość mleka. Ćwiczenia i masaże również będą pomocne. Należy jednak omijać brodawki, ponieważ ich masaż może stymulować laktację.
Jak dobrać odpowiedni biustonosz do karmienia piersią?
Biustonosz do karmienia najlepiej wybrać około dwóch tygodni przed porodem. W tym czasie bowiem wielkość piersi jest porównywalna do ich rozmiaru po porodzie. Obwód stanika powinien być mniejszy, jednak miseczkę warto wybrać nawet o dwa rozmiary większą.