Pemfigoid ciężarnych – przyczyny, objawy, leczenie / iStock

Pemfigoid ciężarnych – przyczyny, objawy, leczenie

W czasie ciąży pojawiają się różnego rodzaju zmiany skórne. Większość z nich jest efektem fizjologicznych zmian w organizmie przyszłej mamy i nie prowadzi do powikłań. Należy jednak pamiętać o niektórych chorobach, jakie mogą objawiać się problemami skórnymi i nieść ze sobą konsekwencje dla przebiegu ciąży. Jedną z nich jest pemfigoid ciężarnych. Jakie są jego przyczyny i objawy?

Spis treści:

Co to jest pemfigoid ciężarnych?

Pemfigoid ciężarnych jest dermatozą charakterystyczną dla okresu ciąży. Jest to choroba skóry pojawiająca się najczęściej w drugiej połowie ciąży oraz połogu. Może też nawracać w kolejnych ciążach. Charakterystycznym zmianom skórnym towarzyszy często świąd oraz pieczenie. Przebieg choroby może być więc uciążliwy dla wielu przyszłych mam. Pemfigoid ciężarnych może też prowadzić do powikłań w postaci ograniczenia wzrastania płodu czy też porodu przedwczesnego.

Pemfigoid ciężarnych nazywany był w przeszłości opryszczką ciężarnych, lecz nazwa ta była myląca z uwagi na fakt, że choroby tej nie wywołuje wirus opryszczki. Pemfigoid ciężarnych nie jest chorobą wirusową, a autoimmunologiczną, co oznacza, że organizm kobiety ciężarnej zaczyna produkować przeciwciała przeciwko swoim własnym komórkom. 

Pemfigoid występujący poza ciążą jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, dotykającą głównie osoby w podeszłym wieku. W jej przebiegu, podobnie jak w przypadku pemfigoidu ciężarnych, dochodzi do powstawania autoprzeciwciał skierowanych przeciwko antygenom błony podstawnej.

Pemfigoid ciężarnych – przyczyny

Powstawanie zmian skórnych w przebiegu pemfigoidu ciężarnych związane jest z występowaniem w surowicy przyszłej mamy autoprzeciwciał przeciwko białkom strukturalnym łączącym keratynocyty błony podstawnej ze skórą właściwą. 

Wśród możliwych czynników sprzyjających pojawieniu się pemfigoidu ciężarnych wymienia się również czynniki genetyczne oraz hormonalne. Choroba może nawracać w kolejnych ciążach. Znika zaś najczęściej po porodzie. Większe ryzyko wystąpienia pemfigoidu ciężarnych mają kobiety zmagające się z chorobą Gravesa-Basedowa, zaliczaną także do chorób autoimmunologicznych.

Skóra a ciąża. Dermatolożka podpowiada, jak dbać o skórę w ciąży

Polecamy

Skóra a ciąża. Dermatolożka podpowiada, jak dbać o skórę w ciąży

Dermatolook to trójka dermatolożek: Marta Wieczorek, Julia Lanckorońska i Aleksandra Malewska. Specjalistki prowadzą wspólnie bloga poświęconego dermatologii. Swoją wiedzą medyczną dzielą się także na instagramowym profilu, udzielając cennych rad w kwestiach związanych z pielęgnacją skóry.

Czytaj

Pemfigoid ciężarnych – objawy

Pemfigoid ciężarnych objawia się zmianami skórnymi, które najczęściej najpierw lokalizują się wokół pępka przyszłej mamy. Zmiany mają charakter pęcherzy i rozległych rumieni. Po czasie rozprzestrzeniają się na tułów oraz kończyny. Zmianom pojawiającym się w przebiegu pemfigoidu ciężarnych towarzyszyć może silny świąd.

Początkowo zmiany w pemfigoidzie ciężarnych to grudki i bąble pokrzywkowe, które po czasie zmieniają się w pęcherzyki i większe pęcherze. Zmiany rzadko pojawiają się na twarzy i błonach śluzowych. Najczęściej są wtedy spowodowane przewlekłym przebiegiem choroby.

Pemfigoid ciężarnych – leczenie

Podczas diagnozowania pemfigoidu ciężarnych należy wykluczyć inne możliwe przyczyny świądu oraz zmian skórnych. Leczenie choroby związane jest z nasileniem jej objawów. Pemfigoid ciężarnych leczony jest jednak najczęściej miejscowo za pomocą glikokortykosteroidów. W przypadku dużego nasilenia objawów stosowane mogą być glikokortykosteroidy doustne oraz leki antyhistaminowe.

Uczulenie na własne dziecko – jak to możliwe?

Niektórzy określają pemfigoid ciężarnych uczuleniem na własne dziecko. Może być to związane z tym, że choroba występuje tylko w przebiegu ciąży. Białko BP180 obecne jest bowiem zarówno w skórze, jak i w komórkach łożyska i błony owodniowej. Autoimmunizacja prowadzi do utraty tolerancji na obecność wcześniej wspomnianego białka i do wykształcenia się swoistej odpowiedzi, skutkującej pojawieniem się zmian skórnych. Może dojść również do przeniesienia powstałych przeciwciał do krwi dziecka i pojawienia pęcherzy u niemowlęcia po urodzeniu. Najczęściej zmiany te ustępują samoistnie po około 34 miesiącach.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź