Spis treści:
Kiedy uczucie zmęczenia w ciąży jest największe?
Każda kobieta inaczej przechodzi ciążę. Wszystko uzależnione jest od czynników towarzyszących – wieku, masy ciała, chorób towarzyszących. Nie bez znaczenia jest również fakt, która to ciąża z kolei. Osłabienie organizmu w ciąży pojawia się u większości kobiet spodziewających się dziecka. Osłabienie w pierwszym trymestrze ciąży mogą potęgować nudności i wymioty, które powinny ustąpić około 14. tygodnia. – W pierwszym trymestrze, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży, pojawia się ogromne zmęczenie. Co ciekawe, czasami jest to pierwszy objaw, który w ogóle sugeruje możliwość bycia w ciąży i zachęca do zrobienia testu ciążowego. Nie ma sensu walczyć z tym zmęczeniem, bo i tak go nie przezwyciężymy – wyjaśnia lekarz rezydent ginekologii i położnictwa Aleksandra Księżopolska, specjalistka Infemini Medi Home.
W drugim trymestrze ciąży osłabienie, nudności i wymioty ustępują. To właśnie ten czas nazywany jest przez kobiety najlepszym okresem ciąży. Dolegliwości przestają doskwierać, a brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, by utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Z kolei trzeci trymestr ciąży to czas, w którym osłabienie i przemęczenie organizmu powracają. – W trzecim trymestrze, zwłaszcza w tygodniach bliższych terminowi porodu, znowu może pojawić się zmęczenie, które tym razem wynika z fizycznego obciążenia organizmu – macica coraz bardziej się powiększa, uciska na pęcherz moczowy, jelita, przeponę. Szybciej pojawiają się zadyszka i przyspieszony oddech. Występują również obrzęki kończyn dolnych i górnych. U niektórych kobiet podczas leżenia na plecach coraz większy brzuch może wywierać ucisk na żyłę główną dolną, a to może demonstrować się dusznością i zmuszać do zmiany pozycji do spania – dodaje Aleksandra Księżopolska.
Dlaczego czujemy się osłabione w ciąży?
Osłabienie i zmęczenie w ciąży spowodowane są zmianami zachodzącymi w organizmie, a szczególnie bardzo dużym stężeniem hormonów, zwłaszcza progesteronu, który odpowiedzialny jest za utrzymanie ciąży. Wzrost progesteronu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do spadku ciśnienia, które potęguje uczucie senności.
Uczucie osłabienia wiąże się także z zawrotami głowy, obniżeniem koncentracji, uderzeniami gorąca. Czasami może doprowadzić nawet do kołatania serca czy zasłabnięcia. Zwiększenie ukrwienia w obrębie macicy, może doprowadzić do słabszego ukrwienia innych części ciała.
Osłabienie w ciąży w pierwszym trymestrze może być wynikiem pogorszenia apetytu, nudności i wymiotów. Jednak powodem nadmiernego i nieustającego przemęczenia może być niedoczynność tarczycy. By ją potwierdzić lub wykluczyć wystarczy wykonać badania laboratoryjne. Osłabienie w ciąży w trzecim trymestrze spowodowane jest dodatkowymi kilogramami i powiększającym się brzuchem. Duży rozmiar płodu może utrudniać oddychanie i spanie, co potęguje zmęczenie i senność.
Jak radzić sobie z osłabieniem w ciąży?
Uczucie zmęczenia i osłabienia w ciąży można zminimalizować, co korzystnie wpłynie na codzienne funkcjonowanie.
Ciągłe zmęczenie i osłabienie jest bardzo uciążliwe, dlatego warto dać sobie prawo do odpoczynku i regeneracji. Ciężarne bardzo często szukają przyczyn senności, a czasami odpowiedź jest bardzo prosta – niewystarczająca ilość snu. Ciąża to wyjątkowy, ale wyczerpujący okres dla organizmu, sen bardzo pomaga nabrać sił. Kobietom spodziewającym się dziecka zalecany jest dziewięciogodzinny nieprzerwany sen. Przed pójściem spać trzeba również dokładnie wywietrzyć sypialnię.
Kolejnym sposobem na osłabienie w ciąży jest wypoczywanie i odpowiednie nawodnienie organizmu, a za najlepszy napój uważana jest najzwyklejsza woda. Nie bez znaczenia jest dobrze skomponowana dieta, która będzie dostarczała organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych. Powinna obfitować w warzywa i owoce. Posiłki należy spożywać często, ale w niewielkich porcjach.
Umiarkowana aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu lub uczestniczenie w zajęciach przeznaczonych dla ciężarnych, jest kolejnym sposobem, który może pomóc w walce z osłabieniem. Jednak przed rozpoczęciem ćwiczeń zawsze należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Kiedy jednak osłabienie i zmęczenie niepokoi ciężarną, a domowe sposoby na regenerację nie przynoszą pożądanych efektów, warto powiedzieć o naszych problemach lekarzowi. Z pewnością podejmie diagnostykę, by wykluczyć ewentualność przyczyn chorobowych.