waga płodu Od czego zależy waga dziecka w ciąży?/ iStock

Od czego zależy waga dziecka w ciąży?

Waga dziecka to jeden z parametrów, na podstawie którego można określić jego rozwój i stan zdrowia. Masa ciała noworodka uzależniona jest od wielu czynników – jakich? Od czego zależy waga płodu, od czego zależy waga urodzeniowa dziecka?

Spis treści:

Od czego zależy waga dziecka?

 Do oceny rozwoju dziecka, a tym samym sprawdzenia, czy jego waga mieści się w granicach normy służy tzw. siatka centylowa. To dzięki niej lekarz jest w stanie stwierdzić, czy waga malucha jest odpowiednia do jego wieku. Do obliczenia, w którym centylu znajduje się dziecko, a tym samym określenia czy jego rozwój przebiega prawidłowo, służy kalkulator wagi. Należy podkreślić, że dla chłopców i dziewczynek przygotowane zostały oddzielne siatki centylowe – wszystko dlatego, że dziewczynki są mniejsze od chłopców.

Od czego zależy waga dziecka w brzuchu mamy? Waga urodzeniowa noworodka w głównej mierze uzależniona jest od wieku ciążowego, czyli od tego, ile czasu dziecko spędziło w łonie matki. Zdrowy, donoszony noworodek w chwili narodzin waży od 3000 g do 3500 g. Wcześniaki ważą mniej, a dzieci urodzone po terminie – więcej.

Ponadto bardzo duży wpływ na wagę malucha ma sposób odżywiania mamy. Niezwykle istotne jest nie tylko to ile jadła, ale przede wszystkim – co. Okazuje się, że jeśli dieta ciężarnej obfitowała głównie w tłuste, wysokokaloryczne posiłki, pozbawione warzyw i owoców to wielce prawdopodobne jest, że noworodek przyjdzie na świat otyły. Z kolei jeśli dieta była uboga w białko, dziecko może urodzić się z niską maska urodzeniową ciała – poniżej 2500 g. Dodatkowo do wspomnianego stanu mogą przyczynić się inne dolegliwości ciążowe – wymioty, czy brak apetytu – jak i ciąża mnoga.

– Za wymiary dziecka w ogromnej mierze odpowiadają geny. Według badaczy, o wzroście dziecka decydują geny taty, z  kolei geny mamy wpływają na jego wagę. Niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój płodu w okresie ciąży ma także styl życia –  ruch, spacery na świeżym powietrzu, umiejętne wyciszanie się, relaks, a także śmiech i wsparcie najbliższych. Słuchanie muzyki także nie jest bez znaczenia – badania pokazują, że słuchanie muzyki Mozarta w ciąży, prowadzi do powstawania połączeń nerwowych miedzy lewa i prawą półkulą nienarodzonego dziecka – mówi dr ginekolog Katarzyna Pietuch.

 

Waga dziecka a waga matki

Czy waga dziecka uzależniona jest od wagi matki? Jak najbardziej. Przyjmuje się, że ciężarne z nadwagą lub otyłością rodzą grubsze i cięższe noworodki. Kobiety, które jedzą za dwoje, a nie – dla dwojga – a ponadto prowadzą mało aktywny tryb życia, zazwyczaj rodzą dzieci o wyższej masie urodzeniowej. Co więcej, w przypadku nadwagi stosunkowo często obserwujemy wzrost poziomu cukru we krwi ciężarnej, co sprawia, że dziecko szybciej przybiera na wadze. Analogicznie, waga dzieci urodzonych przez drobne i szczupłe kobiety będzie niższa. Jeśli kobieta w ciąży nie ma apetytu, wymiotuje, to tym samym dostarcza organizmowi ograniczoną ilość substancji odżywczych co sprawia, że masa urodzeniowa dziecka może być niższa od tej, która została przyjęta za normę.

 

Jak ocenić wagę dziecka w brzuchu mamy?

Jedyną metodą służącą do określenia wielkości płodu jest USG – czyli badanie ultrasonograficzne. Wspomniane badanie należy wykonywać regularnie, by móc na bieżąco monitorować wzrost i rozwój płodu. Na jego podstawie ginekolog jest w stanie ocenić wiele ważnych na danym etapie ciąży parametrów – jednym z nich jest właśnie waga płodu.

– W trakcie badania USG dokonujemy pomiaru (biometrii płodu) oceniając wymiar FL (noga), AC (brzuch), HC (głowa) i BPD (głowa)  – system USG bądź programy do opisów badań USG na podstawie wspomnianych wartości oceniają  wielkość (masę) płodu – dodaje Katarzyna Pietuch.

 

Karmienie dziecka i przybieranie na wadze

Wiemy już od czego zależy waga dziecka przy porodzie, a jak powinien wyglądać przyrost wagi już po narodzinach? Pierwszy, w 100 proc. wiarygodny pomiar masy ciała noworodka ma miejsce tuż po porodzie. W pierwszych dniach po porodzie dzieci tracą na wadze od 6 do 7 proc. wagi urodzeniowej – to tzw. spadek fizjologiczny. W przypadku, gdy maluch utraci 10 proc. konieczna jest obserwacja i ewentualnie zmiana techniki karmienia. Po fizjologicznym spadku wagi, niemowlę w przeciągu 14 dni powinno powrócić do wagi z chwili narodzin.

Jak często należy kontrolować masę ciała niemowlęcia? Dziecka nie trzeba, a nawet nie powinno się ważyć codziennie – najczęściej raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Waga dziecka powinna być analizowana w dłuższych – nie jednodniowych – przedziałach czasowych.

Średni przyrost wagi u prawidłowo rozwijających się niemowląt mieści się w przedziale od 150 do 200 g na tydzień. Od 7. miesiąca dzieci powinny przybierać około 100 g tygodniowo, by po ukończeniu roku ważyć 8.9 kg – dziewczynki i 9.6 kg – chłopcy.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź