Objawy grypowe na początku ciąży Objawy grypowe na początku ciąży / iStock

Objawy grypowe na początku ciąży

Mówisz lekarzowi o dolegliwościach grypowych i przeziębieniu, a on pyta, czy czasami nie jesteś w ciąży? To możliwe. Objawy grypowe mogą być jednym z objawów wczesnej ciąży. Warto o tym wiedzieć, by już na początku nie zażywać leków, które mogłyby zaszkodzić dziecku.

Spis treści:

Czy początki ciąży mogą przypominać grypę?

Ból stawów i mięśni, osłabienie, zmęczenie, podwyższona temperatura, mdłości – kiedy starasz się o dziecko, te objawy mogą wskazywać na wczesną ciążę, obok oczywiście braku miesiączki i nadwrażliwości na zapachy i dotyk. Choć do złudzenia przypominają początki grypy czy zatrucia, u kobiety w wieku rozrodczym lekarz na pewno zapyta podczas wywiadu o ewentualność ciąży, a nawet może zlecić wykonanie testu.

Początki ciąży to czas bardzo zróżnicowanych dolegliwości. Wiele kobiet ma wrażenie, że z jej organizmem dzieje się coś innego, ale nie do końca potrafi to zdefiniować. Jednej będzie przeszkadzać neutralny dotąd zapach, inna zauważy u siebie nadwrażliwość piersi, jeszcze inne raczej pomyślą, że mają grypę.

Objawy grypopodobne we wczesnej ciąży nie są wcale odosobnione, choć należą do mniej popularnych symptomów. Trudno je prawidłowo zdiagnozować, bo zwykle występują w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, kiedy wiele kobiet jeszcze nie wie, że w ich ciele rozwija się nowe życie. Dopiero kiedy opóźnia się miesiączka, niektóre przyszłe mamy kojarzą, że niedługo wcześniej towarzyszyły im dolegliwości przypominające grypę.

Lekarze zwracają jednak uwagę, by nie mylić przeziębienia z grypą. Kiedy pojawiają się objawy infekcji górnych dróg oddechowych, nosa i zatok, takie jak katar, lekki ból gardła i kaszel, nie należy od razu biec do ginekologa, ale do lekarza pierwszego kontaktu, który przy wypisywaniu recepty z pewnością zapyta o możliwość ciąży.

 

Pierwsze objawy ciąży

Wczesna ciąża to czas wielu zmian w organizmie kobiety. Niektóre z nich występują u prawie każdej przyszłej mamy, inne rzadziej. Pierwsze wyraźne objawy pojawiają się ok. 4.-6. tygodnia od zapłodnienia.

  • Zatrzymanie miesiączki to najczęstszy objaw i najważniejszy powód wizyty u ginekologa, a wcześniej kupienia w aptece testu ciążowego. Choć w czasie, kiedy powinna wystąpić miesiączka, zarodek zagnieżdża się w macicy i może wystąpić niewielkie krwawienie implantacyjne, nie będzie ono przypominać normalnej miesiączki, będzie raczej niewielkim plamieniem.
  • Huśtawka nastrojów i łzy pod powiekami to efekt zmian hormonalnych. W bardzo krótkim czasie w organizmie przyszłej mamy dokonuje się prawdziwa rewolucja. Dlatego nic dziwnego, że apatia i euforia, depresja i optymizm następują po sobie szybciej, niż by się chciało. To dlatego częściej niż wcześniej płaczesz na filmie i bardziej rozczulasz się nad sobą.
  • Nudności i wymioty pojawiają się rano albo wieczorem, częściej u kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy. Ich powodem jest rosnące stężenie hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, hormonu produkowanego w trakcie ciąży. Wynik hCG z krwi to jeden z istotnych dowodów na rozwijającą się ciążę w pierwszych tygodniach, bo jego wzrost wskazuje, że zarodek rozwija się i dzieli.
  • Zmiany w narządach rodnych – większe ukrwienie i opuchnięcie – można zaobserwować już kilka tygodni od zapłodnienia. Takiej oceny dokonuje lekarz podczas badania ultrasonograficznego.
  • Nadwrażliwość piersi u wielu kobiet jest zaskakującym objawem nawet już kilka dni po zapłodnieniu. Zwykle kobiety kojarzą ten objaw z napięciem przedmiesiączkowym. Wrażliwe na dotyk są przede wszystkim sutki, w kolejnych tygodniach całe piersi stają się pełniejsze i większe.
  • Przebarwienia skórne to zmiana, która bardzo często także dotyczy piersi. Pod wpływem zmian hormonalnych z dnia na dzień ciemnieją brodawki i pojawia się ciemniejsza linia biegnąca od pępka do spojenia łonowego. U wielu kobiet plamki mogą pojawiać się także na twarzy.
  • Skurcze jelit to jeden z objawów, których zwykle nie kojarzymy z ciążą, a raczej z niestrawnością albo grypą żołądkową. Mogą też występować wzdęcia i zaparcia. Jednym z objawów ciąży może być także ból w podbrzuszu przypominający taki, jaki występuje w pierwszych dniach miesiączki.
  • Omdlenia, duszności i zawroty głowy to objawy, które nie wszyscy kojarzą z wczesną ciążą, a raczej ze zmianami pogody czy przemęczeniem. Tymczasem w czasie ciąży następują zmiany krążeniowe powodujące rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia. Z tego powodu do mózgu dociera mniej krwi, a to objawia się zawrotami głowy i omdleniami.
  • Zmiany apetytu i zachcianki to jedne z bardziej popularnych objawów towarzyszących ciąży. Wiele kobiet ma większy apetyt, choć to nie dlatego, że dziecko domaga się dodatkowej porcji dla siebie, ale pod wpływem zmian hormonalnych. Niektóre kobiety z kolei tracą apetyt albo sięgają po potrawy, za którymi wcześniej nie przepadały.
  • Parcie na pęcherz to uciążliwa dolegliwość, tym bardziej że wielu kobietom towarzyszy od pierwszych tygodni do końca ciąży. Nasila się w 6.-8. tygodniu od zapłodnienia.
  • Podwyższona temperatura może na początku ciąży sugerować jakąś infekcję, szczególnie kiedy towarzyszą jej objawy grypopodobne. We wczesnej ciąży może to być jeden z objawów zapłodnienia. W czasie spodziewanego terminu miesiączki temperatura wzrasta o kilka kresek, wzrost jest obserwowany także w ciąży.

Nie wszystkie wczesne objawy ciąży będą występować u każdej z przyszłych mam. Kiedy jednak obserwujecie u siebie zmiany, już po kilku dniach od terminu miesiączki można wykonać test ciążowy.

 

Jak poradzić sobie z kłopotliwymi dolegliwościami?

Pierwszy trymestr ciąży jest dla większości przyszłych mam bardzo trudnym czasem. Trzeba oswoić się z nową sytuacją, odbyć wiele wizyt lekarskich, zrobić sporo badań. Do tego jeszcze narastające dolegliwości ciążowe, takie jak nudności, wymioty, zmęczenie czy bolesność podbrzusza i piersi. Jak sobie z nimi radzić?

Nudności towarzyszą w pierwszych tygodniach ponad połowie ciężarnych kobiet. Zwykle występują jeszcze przed wstaniem z łóżka. Czasami wywołują je intensywne zapachy i smaki. By je złagodzić, zaleca się wyeliminowanie z diety tłustego, mocno przyprawionego jedzenia, a postawienie na dania lekkostrawne. Zanim wstaniesz z łóżka, możesz wypić napar z cytryny i imbiru, pomaga też zjedzenie kawałka tego kłącza. Wiele kobiet lepiej reaguje, kiedy nie wstaje z łóżka z pustym żołądkiem, można jeszcze w łóżku zjeść sucharka lub krakersa. Kiedy nudnościom towarzyszą wymioty, lekarze przepisują specjalne leki przeciwwymiotne, które pomagają przetrwać ten czas.

Tkliwe i bolesne piersi trzeba chronić, by nie uwierały ich zbyt obcisłe i szorstkie ubrania. Pomaga zamiana biustonosza na bardziej miękki i zabudowany. Kolejne tygodnie ciąży wiążą się z powiększaniem piersi pod wpływem rozwijających się w nich gruczołów mlekowych. Nie można o tym zapominać, dobierając kolejne, nieco większe biustonosze.

Ból podbrzusza jest zwykle związany z powiększającą się macicą i rozciąganiem więzadeł. Będzie z nami przez całą ciążę. Jeśli nie towarzyszą mu plamienia czy krwawienia, raczej nie ma powodu do strachu. By złagodzić ból, można stosować okłady. Sprawdza się też umiarkowana aktywność. W przypadku bólu brzucha trzeba wziąć pod uwagę inne objawy, np. zatrucie, szczególnie kiedy towarzyszy mu biegunka. Każda taka sytuacja wymaga wizyty lekarskiej, bo grozi odwodnieniem, które jest niebezpieczne dla zdrowia ciężarnej.

Zmęczenie towarzyszy każdej przyszłej mamie, nawet jeśli świadomie zwalnia swoją życiową aktywność. W jej ciele dokonuje się rewolucja, która wykorzystuje duże zasoby jej sił i energii. Tak będzie przez całą ciążę, dlatego już na początku tej drogi trzeba zadbać o odpowiednią dawkę snu i relaksu. Wiele kobiet zaniedbuje w tym czasie aktywność fizyczną. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, warto wprowadzić do swojego planu dnia trochę ruchu. Organizm podziękuje za to w czasie porodu i połogu, bo dobrze dotleniony organizm lepiej znosi trudności.

Objawy grypopodobne we wczesnej ciąży mogą być bardzo mylące, bo wiele kobiet raczej nie spodziewa się, by były związane z ciążą. By szybko uporać się ze zmęczeniem, bólem stawów, mięśni i ogólnym złym samopoczuciem, często sięgamy po leki, których lepiej nie zażywać w ciąży. Lekarze uczulają pacjentki w wieku rozrodczym, by w takiej sytuacji jak najdłużej korzystały z medycyny naturalnej – piły sok, jadły cytrusy, imbir, miód i czosnek, a jeśli to nie pomoże, zażywały leki wskazane przez lekarza.

 

Laktoferyna w anemii u kobiet ciężarnych i obficie miesiączkujących

Polecamy

Laktoferyna w anemii u kobiet ciężarnych i obficie miesiączkujących

Czytaj

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź