Spis treści:
Kiedy na teście ciążowym zaczynają pojawiać się dwie kreski zwykle najpierw pojawia się ogromna radość, po której z kolei następuje etap strachu, wątpliwości i niepewności dotyczących najbliższych 9 miesięcy. Jak wyglądają pierwsze dni ciąży? Jakie zmiany zachodzą w organizmie przyszłej mamy?
Pierwsze dni ciąży – wiadomości ogólne
Prawidłowo przebiegająca ciążą trwa 40 tygodni. Teoretycznie to po tym okresie dziecko gotowe jest do przyjścia na świat. Jak jest naprawdę, pokazuje rzeczywistość. Jedne dzieci rodzą się przed upływem tego czasu. Inne dzieci rodzą się nieco później. Dopuszcza się jednak maksymalnie dwa tygodnie opóźnienia. Dziecko może być najpóźniej urodzone w 42 tygodniu ciąży.
Dzieci urodzone powyżej 38 tygodnia zalicza się do dzieci urodzonych o czasie. Maluszki urodzone pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży zalicza się do grup wcześniaków. Dzieci urodzone przed 22 tygodniem ciąży mają niewielką szansę na przeżycie.
Aktualny tydzień ciąży położna określa na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W tym celu posługuje się zawsze specjalną tabelą. Metoda ta ma bardzo głęboko zakorzenioną tradycję. Jednak w obecnych czasach przyjmuje się, że termin porodu określony na podstawie badania USG jest bardziej rzetelny i wiarygodny.
Pierwsze dni ciąży – zapłodnienie
Pierwsze dni ciąży mogą umknąć niezauważone. Kobiety bardzo często nie wiedzą, kiedy są w 1 tygodniu ciąży. Nawet mogą tego nie poczuć. Dowiadują się o tym dopiero wtedy, kiedy spóźnia im się okres. Czasem nawet opóźnienia zwalają na ogrom stresu lub zmiany klimatyczne. Tak więc kobieta o swoim błogosławionym stanie dowiaduje się najczęściej około 4 – 5 tygodnia ciąży.
1 dzień ciąży to ten, kiedy dochodzi do zapłodnienia. Komórka jajowa łączy się z plemnikiem i gąbczasta błona śluzowa staje się dla zarodka malutkim schronieniem, które z tygodnia na tydzień będzie rosnąć.
Trzeba jednak wiedzieć, że komórka jajowa jest gotowa na zapłodnienie tylko przez kilka godzin. Jeżeli w tym czasie nie napotka ona na swojej drodze plemnika, to nie dojdzie do zapłodnienia. Jest to bardzo ważna informacja w szczególności dla par, które sprawdzają dokładnie owulację według wskazań lekarza, ponieważ mają problemy z zajściem w ciążę.
Nie można jednak powiedzieć, że od razu po spotkaniu się komórki kobiecej i męskiej dochodzi do zapłodnienia. Ten proces trwa przez kolejnych siedem dni, podczas których zygota – komórka jajowa zaczyna się dzielić. Zapłodnione jajeczko rozpoczyna swoją kilkudniową wędrówkę po jajowodzie, aż w końcu trafia do macicy, gdzie spędzi kolejne 40 tygodni prawidłowo się rozwijając.
Dopiero po osadzeniu się w macicy malutki embrion zaczyna wysyłać do kobiety pierwsze sygnały, że doszło do zapłodnienia. Jednak nie zawsze kobieta jest w stanie prawidłowo na początku je odczytać.
Ten malutki zarodek od tej pory będzie pobierał z kobiecego organizmu cukry, substancje odżywcze, a nawet tłuszcze po to, aby móc prawidłowo się rozwijać.
Pierwsze dni ciąży – organizm kobiecy
Kobiety uważnie obserwując swój organizm, nawet już 10 dni po zapłodnieniu są w stanie wychwycić pierwsze objawy odmiennego stanu. Pierwsze dni ciąży mogą dać takie objawy jak:
- brak regularnej miesiączki,
- biegunka i wymioty,
- brak apetytu,
- spadek wagi spowodowany wymiotami,
- bolesność piersi,
- zmęczenie.
Oczywiście nie jest powiedziane, że większość kobiet ma do czynienia z takimi objawami. W pierwszych dniach ciąży część z nich nie odczuwa nic. Nawet można stwierdzić, że zamiast zmęczenia odczuwają przypływ energii. Spowodowane jest to przez hormon gonadotropiny kosmówkowej, który wytwarzany jest przez łożysko w czasie ciąży.
Pierwsze dni ciąży - beta HCG
Warto wiedzieć, że to badanie hormonu gonadotropiny kosmówkowej (beta HCG) potwierdza, czy kobieta jest w ciąży, czy też nie. To właśnie on dostaje się do moczu, który wykorzystywany jest do najpopularniejszego testu potwierdzającego/wykluczającego ciążę wykonywanego w domu.
W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na progesteron. W związku z tym zwiększa się produkcja beta HCG. Poziom stężenia tego hormonu wykrywany jest już przy 1 mIU/ml. Jednak w związku z tym, że na tak wczesnym etapie dochodzi do mikro poronień, to uznaje się, że stężenie HCG na poziomie 5 mIU/ml oznacza ciążę. Niektórzy lekarze ten wynik przesuwają do 25 mIU/ml.