Laktoferyna w anemii u kobiet ciężarnych i obficie miesiączkujących
Spis treści:
Laktoferyna a anemia u kobiet ciężarnych
Żelazo jest jednym z pierwiastków mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jego rola związana jest m.in. z procesami oddychania komórkowego. Żelazo występuje w hemoglobinie (obecnej w czerwonych krwinkach), mioglobinie (występującej w komórkach mięśni), enzymach oraz w postaci formy zapasowej – ferrytyny. Wchłanianie żelaza z przeciętnej diety wynosi od 10 do 15 proc., a na jego niedobory są szczególnie narażone osoby stosujące dietę bezmięsną – jest lepiej przyswajalne z połączeń hemowych (pochodzenia zwierzęcego) niż niehemowych (pochodzenia roślinnego).
W czasie ciąży zapotrzebowanie na żelazo znacząco rośnie ze względu na konieczność pokrycia potrzeb komórek płodu, łożyska oraz zwiększającej się masy hemoglobiny, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników ustanowiło graniczny próg niedokrwistości na poziomie 11 g/dl we wszystkich trymestrach ciąży.
Anemia u kobiet ciężarnych zwiększa ryzyko powikłań, takich jak:
- niedotlenienie mięśnia macicy,
- przedwczesne oddzielenie łożyska,
- poronienie lub poród przedwczesny,
- zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego płodu,
- urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową.
Jak można zapobiegać anemii w ciąży?
Laktoferyna jest jednym z białek ustrojowych, które regulują gospodarkę żelaza. To naturalnie występujące w organizmie białko (a dokładniej – glikoproteina) z rodziny transferyn. Oprócz tego, że jest naturalnie produkowane przez organizm, możemy je przyjmować z zewnątrz – z pożywieniem (źródłem laktoferyny w diecie jest nabiał, niestety obróbka termiczna zmniejsza ilość tego białka w mleku, a jednak chętniej sięgamy po to pasteryzowane, a nie świeże) lub w suplementach diety.
Chociaż laktoferyna nie jest wymieniana w zaleceniach dotyczących suplementacji w czasie ciąży, badania wskazują na jej korzystny wpływ na zdrowie matki i płodu – nie tylko zmniejsza ryzyko anemii z niedoboru żelaza, ale i ryzyko porodu przedwczesnego, korzystnie wpływa na mikrobiotę dróg rodnych kobiety ciężarnej (zmniejszając ryzyko infekcji) oraz na zdrowie dziecka. Badania mówią o laktoferynie nie tylko w kontekście profilaktyki niedoborów żelaza, ale i jako o alternatywie dla uzupełniania niedoborów żelaza bez konieczności zwiększania dawek tego pierwiastka – niektóre badania z udziałem kobiet w ciąży, u których zdiagnozowano anemię z niedoborów żelaza, wskazują, że suplementacja laktoferyną w anemii ma przewagę nad suplementami zawierającymi żelazo. Dwie metaanalizy badań klinicznych potwierdziły przydatność bydlęcej laktoferyny (BLF) w profilaktyce i leczeniu anemii u kobiet (nieciężarnych i ciężarnych).
Laktoferyna została uznana przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) za substancję bezpieczną dla zdrowia. W związku z wielokierunkowym potencjałem, laktoferyna w ciąży może być stosowana nie tylko w profilaktyce i leczeniu anemii, ale i w przypadku innych schorzeń towarzyszących ciąży (głównie ze względu na jej działanie przeciwbakteryjne).
Polecamy
Czy laktoferyna może zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego?
Poród przedwczesny ma miejsce przed ukończonym 37. tygodniem ciąży. Nie zawsze da się go przewidzieć, jednak można zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Oprócz dbania o siebie, zbilansowanej diety i unikania używek, pomocna może być również laktoferyna.
Laktoferyna w walce z anemią u kobiet obficie miesiączkujących
Kobiety, które mają regularne miesiączki o standardowej objętości, nie tracą takiej ilości krwi, aby doszło do negatywnych skutków ubocznych. Jednak zbyt długie i obfite krwawienie może prowadzić m.in. do anemii – wraz z krwią miesiączkową organizm traci także żelazo.
Badania pokazują, że suplementacja laktoferyny poprawia wskaźniki hematologiczne kobiet narażonych na anemię z niedoboru żelaza z powodu utraty krwi miesiączkowej. Laktoferyna wiąże żelazo i może je transportować do komórek nabłonkowych jelita, ułatwiając jego wchłanianie. Działanie to jest korzystne zarówno w profilaktyce, jak i w sytuacji, gdy dojdzie już do niedokrwistości.
Znaczenie laktoferyny dla zdrowia kobiet wynika z jej szerokich właściwości, to m.in. ochrona przed zapaleniem i zakażeniami (również w obrębie dróg rodnych), działanie ochronne i prebiotyczne w przewodzie pokarmowym i drogach rodnych, łagodzenie bólu miesiączkowego i objawów napięcia, normalizacja gospodarki cukrów i tłuszczów, ochrona przed osteoporozą. Suplementacja laktoferyny może być wsparciem nie tylko podczas wyjątkowych sytuacji, ale i w profilaktyce – w końcu nawet i w czasie “zwykłych” miesiączek co miesiąc tracimy żelazo.
Suplementy diety najczęściej zawierają bydlęcą laktoferynę – która nie różni się od tej ludzkiej i spełnia te same funkcje. Formę podania możemy dobrać do swoich preferencji (suplementy dostępne są m.in. w postaci proszku, kropli, tabletek czy kapsułek), pamiętajmy jednak, aby zwrócić uwagę na skład i unikać preparatów bogatych w zbędne dodatki, takie jak cukier.
Źródła:
- Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod redakcją Mirosława Jarosza, Ewy Rychlik, Katarzyny Stoś, Jadwigi Charzewskiej, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020
- Sieroszewski, Piotr et al., Guidelines of the Polish Society of Gynecologists and Obstetricians on the diagnosis and treatment of iron deficiency and iron deficiency with anemia, Ginekologia Polska vol. 94,5 (2023): 415-422
- Gawel P., Krolak-Olejnik B., Lactoferrin supplementation during pregnancy – a review of the literature and current recommendations, Ginekol Pol. 2023 Mar 17