Kiedy zaczynają się zachcianki w ciąży?
Spis treści:
Pierwsze tygodnie ciąży
Dla wielu kobiet pierwsze tygodnie ciąży są trudnym doświadczeniem. Oczywiście nie ma reguły i niektóre przyszłe mamy promienieją już od samego początku 9-miesięcznego oczekiwania na maluszka. Jednakże to właśnie pierwszy trymestr charakteryzuje się najbardziej dokuczliwymi symptomami dla większości kobiet. Należą do nich między innymi poranne wymioty i nudności oraz zmiany nastroju. Piersi stają się obrzmiałe i bolesne. Dużo kobiet skarży się też na zmęczenie, brak energii czy nadmierną senność.
U wielu przyszłych mam dochodzi również do zmiany preferencji, jeśli chodzi o smaki oraz zapachy. Ulubione wcześniej perfumy mogą wywoływać mdłości, a ulubione potrawy przestają smakować lub odwrotnie – smakują bardziej niż kiedykolwiek.
Wszystkie objawy w pierwszych tygodniach ciąży, także te związane z preferencjami smakowymi, związane są ze zmianami hormonalnymi i czynnościowymi w organizmie kobiety, który przygotowuje się do zapewnienia w pełni komfortowego rozwoju dziecka aż do porodu.
Kiedy pojawiają się zachcianki ciążowe?
Nie ma jednej reguły mówiącej, w jakim momencie ciąży u przyszłych mam pojawiają się zachcianki ciążowe. U części z nich nie występują w ogóle, innym towarzyszą przez całą ciążę. Dużo kobiet ciężarnych zauważa jednak zmianę preferencji smakowych już na początku, w I. trymestrze, a często jeszcze zanim wykonają test ciążowy. Bywa i tak, że zmiana preferencji smakowych albo większe wyczulenie na konkretny, neutralny dotychczas zapach będą pierwszym, bardzo subtelnym objawem ciąży.
Często też zachcianki ciążowe mogą nasilać się w czasie intensywnego wzrostu płodu, ponieważ wzrasta zapotrzebowanie kaloryczne organizmu przyszłej mamy. Należy jednak pamiętać, że w trakcie ciąży nie je się za dwoje, a dla dwojga. Ilość przyjmowanych kalorii nie jest wartością stałą, lecz zależy od BMI kobiety sprzed ciąży. Zazwyczaj jednak dieta powinna zawierać od 1800 do 2500 kcal. Oznacza to, że można realizować zachcianki, ale nie mogą one powodować nadmiernego przyrostu masy ciała kobiety ciężarnej.
Warto też pamiętać o zakazanych produktach w trakcie ciąży i niejedzeniu ich nawet mimo najbardziej męczących zachcianek. Należą do nich m.in. surowe mięso, sery, alkohol czy wędzone na zimno ryby. Ze spełnieniem tych zachcianek trzeba poczekać na czas już po porodzie.
Skąd się biorą i czemu służą zachcianki ciążowe?
Istnieje teoria, że zachcianki w ciąży oraz zmiany preferencji smakowych i zapachowych biorą się ze zmian zachodzących w ciele przyszłej mamy. Zdecydowanie nie powinniśmy łączyć danego rodzaju zachcianek z tym, jakiej płci urodzi się dziecko.
Kiedyś wierzono, że gdy kobieta ma ochotę na kwaśne produkty, to będzie chłopiec, a jak na słodkie, to będzie miała córkę. Nie ma to jednak żadnego naukowego potwierdzenia i jest tylko powtarzanym przez nasze babcie mitem.
Raczej nie wiąże się zachcianek z niedoborami substancji odżywczych lub źle zbilansowaną dietą. Tak naprawdę nie ma jednej konkretnej przyczyny pojawienia się zachcianek w czasie ciąży. Jednym z powodów może być fakt, że zmysły w trakcie ciąży wyostrzają się i dlatego reagujemy inaczej na niektóre smaki czy zapachy.
Należy jednak pamiętać, aby nie tłumaczyć zachciankami ciążowymi nadmiernego jedzenia słodyczy, które prowadzi do nadwagi czy otyłości u kobiety ciężarnej. Przyszła mama powinna odżywiać się zdrowo i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, aby dziecko prawidłowo się rozwijało. Nawet jeśli incydentalnie ulega gwałtownej potrzebie zjedzenia czegoś, bardzo ważne jest, aby mieć racjonalne podejście i nie zapominać o zdrowym rozsądku.
Najdziwniejsze zachcianki ciążowe
Najczęstsze zachcianki w ciąży wymieniane przez przyszłe mamy polegają na łączeniu, wydawałoby się, niepasujących do siebie smaków. Często zdarzają się połączenia kapusty lub ogórków kiszonych z czekoladą czy truskawkami. Dużo przyszłych mam zaczyna preferować kanapki z dżemem owocowym razem z serem żółtym czy chrzanem.
Często kobiety ciężarne sięgają po bardzo charakterystyczne smaki czy zapachy. Z drugiej jednak strony wiele kobiet ma zupełnie odwrotnie – czują awersję do ostrych i intensywnych smaków. Wiele przyszłych mam musi zrezygnować z kawy na czas ciąży, ponieważ już sam zapach przyprawia je o mdłości. Podobnie jest w przypadku mięsa, z którego cześć kobiet rezygnuje, mimo że nie są wegetariankami. Warto jednak pamiętać, aby zawsze zastąpić wykluczane z diety składniki innymi produktami dostarczającymi odpowiednią ilość substancji odżywczych.
Zachcianki w ciąży nie są niczym złym, jeśli tylko przyszła mama ma w nich umiar i nie spożywa cukru w nadmiernych ilościach oraz unika zakazanych dla ciężarnych produktów, takich jak surowe mięso, alkohol czy też wysoko przetworzona żywność typu fast food.