Kiedy zaczynają boleć piersi w ciąży?
Spis treści:
Kiedy bolą piersi w ciąży?
Ból piersi to jeden z objawów ciąży pojawiający się najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży. Wiele kobiet zastanawia się, w którym tygodniu ciąży bolą sutki i piersi? Tkliwość, bolesność i obrzmiałość piersi może być odczuwana już na początku drugiego miesiąca ciąży, choć niektóre kobiety mogą zmagać się z tymi dolegliwościami na wcześniejszym etapie ciąży, czyli już od trzeciego tygodnia. U niektórych pań ból jest gwałtowny, u innych bardziej łagodny, ale ciągły. Problem bolących piersi często towarzyszy kobietom z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), więc łatwo o pomylenie obydwu stanów.
Wśród przyczyn dolegliwości piersi w czasie ciąży wymienia się:
- powiększanie się gruczołów piersiowych i spadek stężenia hormonu oksytocyny, co przyczynia się do bólu piersi,
- wzrost poziomu progesteronu, zatrzymywanie wody w organizmie, a w konsekwencji powstawanie obrzęków,
- zmianę struktury piersi i ilości krwi krążącej w organizmie.
Kiedy zaczynają boleć piersi w ciąży? Zazwyczaj w sytuacjach, gdy są pocierane lub zwiększa się na nie nacisk. Wrażliwość piersi i sutków może utrudniać wykonywanie niektórych czynności, jak np. wzięcie prysznica, założenie ubrania, a nawet spanie. Z powodu bolesności piersi niektóre kobiety nie są w stanie położyć się na brzuchu.
Jak zmniejszyć bolesność piersi?
Aby zmniejszyć odczuwanie nieprzyjemnych objawów ciąży można nosić odpowiednie staniki, które, dobrze dopasowane do zwiększonego rozmiaru piersi, lepiej podtrzymują biust. Niektórym kobietom ulgę przynosi także spanie w staniku, najlepiej bawełnianym, bezszwowym i pozbawionym fiszbin. Pomocne mogą okazać się ciepłe (ale nie gorące) kąpiele. Ból sutków można zmniejszyć stosując chłodne okłady i żele chłodzące.
W odniesieniu do diety, korzyść może przynieść unikanie soli, mocnych herbat i kaw oraz czekolady. W zmniejszeniu obrzęków piersi może pomóc spożywanie produktów o wysokiej zawartości witamin A, E oraz witamin z grupy B. Jeżeli chodzi o preparaty farmakologiczne, większość leków nie może być stosowana w czasie ciąży. Te, które są bezpieczne, raczej nie pomogą w bólu piersi.
Bolesność piersi mija z reguły po pierwszym trymestrze. Jeśli zaobserwujemy inne niepokojące objawy, w postaci obrzmienia, zaczerwienienia i nasilenia bólu, powinnyśmy udać się do lekarza, ponieważ w organizmie może rozwijać się stan zapalny.
Polecamy
Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja
Planujesz ciążę? A może już małe serduszko bije w Tobie? Podpowiadamy, co zrobić, by wszystko przebiegło pomyślnie.
Dlaczego piersi rosną w ciąży?
Powodem, dla którego piersi powiększają się w czasie ciąży, jest przygotowanie organizmu kobiety do laktacji. Rozwój tkanki gruczołowej piersi polega na zwiększeniu liczby pęcherzyków, kanalików i przewodów wyprowadzających mleko. Powiększenie i zmiana kształtu piersi jest związana z gromadzeniem się tkanki tłuszczowej i rozwojem gruczołów mlecznych. Przyczyniają się do tego estrogeny i progesteron produkowane przez łożysko. Oprócz samych piersi, powiększają się także brodawki sutkowe i ich otoczki. Dodatkowo można zaobserwować ciemnienie otoczek, będące skutkiem zwiększenia pigmentacji.
Powiększenie piersi może przyczyniać się do powstawania rozstępów skórnych, dlatego jeśli kobieta woli tego uniknąć może stosować działania profilaktyczne w formie natłuszczania i nawilżania piersi w czasie ciąży. Odpowiednia pielęgnacja piersi w tym okresie polega na stosowaniu preparatów zawierających składniki takie jak olejek ze słodkich migdałów, masło kakaowe lub masło shea. Natłuszczenie uzyskamy stosując oleje roślinne. Po pojawieniu się siary, czyli wydzieliny gruczołu mlekowego, na brodawki sutkowe można nakładać krem z lanoliną i stosować wkładki laktacyjne. Powiększenie się piersi w czasie ciąży może w dłuższej perspektywie spowodować ich wiotczenie i opadanie. Można temu zapobiec wykonując ćwiczenia wzmacniające mięśnie piersiowe.
Czemu piersi się zmieniają w trakcie ciąży?
Piersi to gruczoły zbudowane z tkanki tłuszczowej i gruczołowej. W czasie laktacji szczególne znaczenie ma tkanka gruczołowa, w której znajdują się gruczoły mleczne. Produkowane mleko przepływa przewodami mlecznymi do brodawek, które ssane przez niemowlę wydzielają pokarm. Gdyby nie powiększenie piersi i pojawienie się zmian hormonalnych, niemożliwe byłoby wykarmienie potomstwa.
Laktacja to czas, w którym dolegliwości ze strony piersi mogą powrócić, są one jednak z reguły przejściowe. Ból piersi i towarzyszącą im twardość może powodować nagromadzenie pokarmu. Uczucie ciężkości mija, gdy noworodek odpowiednio często ssie pierś. Jeśli dodatkowo pojawi się obrzęk piersi, może być on wywołany zbyt rzadkim karmieniem. Dolegliwość tę dodatkowo może pogłębić źle dobrany stanik lub za ciasne ubrania. Na początku ciąży częstość karmienia może wynosić nawet 8-12 razy na dobę.
Źródła:
- Sylwia Bojarska-Hurnik , “Pielęgnacja skóry w okresie ciąży”, 2 / 2019 / vol. 8 Kosmetologia Estetyczna.
- Lesley Crawford, “Possible Breast Changes During and After Pregnancy”, National Health Service, online: http://www.sthk.nhs.uk/patients-visitors/Documents/Patient%20Information%20Leaflets/Pregnancy%20%20Postnatal%20Breast%20Changes%20Leaflet.pdf