Kiedy kupować ubranka dla dziecka w ciąży?
Spis treści:
Ubranka dla noworodka – co musisz wiedzieć?
Kompletowanie wyprawki dla dziecka to jeden z najprzyjemniejszych momentów w czasie ciąży. Radość spowodowana zbliżającymi się narodzinami potomka wprawia przyszłe mamy w błogi nastrój. Która mama przejdzie wtedy obojętnie wobec pięknych, malutkich ubranek dla noworodka? W efekcie kobiety zdolne są do kupienia znacznie większej liczby rzeczy dla noworodka, niż w rzeczywistości to konieczne. Tymczasem dziecko bardzo szybko rośnie i część z ubrań możemy nawet nie zdążyć wykorzystać, a wydatek na odzież dziecięcą jest niemały. Dlatego zakupy warto najpierw zaplanować.
Wybierając ubranka dla noworodka należy kierować się następującymi zasadami:
- Ubrania powinny być uszyte z naturalnych i bezpiecznych dla dziecka materiałów, tj.: bawełny, lnu, wełny lub aksamitu. Taka odzież zapewni komfort malcowi, nie będzie obcierała, drapała ani wywoływała uczuleń. Idealna odzież dla niemowląt jest miękka i wygodna. Większość ubranek dziecięcych wykonana jest z bawełny. Bawełna posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, w przeciwieństwie do sztucznego poliestru, przy którym ciało się nie ogrzewa, a co więcej, łatwiej się poci.
- Ubrania muszą być dopasowane tak, aby nie krępowały ruchów. Należy unikać odzieży z materiałów elastycznych.
- Ubrania powinny posiadać zatrzaski lub guziki, by ułatwić ubieranie dziecka. Zapięcia nie powinny być mocowane w niewłaściwych miejscach, aby nie zranić dziecka.
- Nie należy kupować zbyt wielu ubrań dla noworodka, bo dziecko szybko z nich wyrośnie. Niemniej jednak trzeba mieć w zapasie kilka par poszczególnych elementów garderoby, gdyż dzieci bardzo często się brudzą i konieczna będzie wielokrotna zmiana odzieży.
- Przed założeniem ubrań trzeba wszystkie dokładnie wyprać. Proszki do prania przeznaczone dla osób dorosłych nie sprawdzą się dla dzieci, gdyż mogą podrażniać delikatną skórę. Na rynku dostępnych jest wiele proszków, płynów do płukania i płatków mydlanych dostosowanych do wrażliwej skóry niemowląt. Zaleca się, aby ubrania niemowlęce prać oddzielnie co najmniej rok.
Kiedy kupować ubranka dla noworodka?
Przyszłe mamy często zadają sobie pytanie, kiedy kupować ubranka dla dziecka w ciąży? Najważniejsze jest, aby mieć gotową wyprawkę na wypadek przedwczesnego porodu, czyli około dwa bądź trzy tygodnie wcześniej. Niemniej jednak, o zakupach warto pomyśleć już w siódmym miesiącu ciąży. Wybierając się do sklepu, koniecznie weź ze sobą listę zakupów i dokładnie czytaj metki, aby wybrać najlepsze jakościowo materiały.
Jakie i ile ubranek kupić?
Pierwsze ubranka dla noworodka trzeba mieć ze sobą jadąc do szpitala na poród. W przypadku porodu naturalnego, kobieta spędzi w szpitalu około dwóch lub trzech dni, natomiast poród przez cesarskie cięcie wydłuża pobyt w szpitalu do czterech i więcej dni. Oprócz kosmetyków i artykułów higienicznych dla dziecka trzeba zabrać ze sobą pieluchy jednorazowe o najmniejszym rozmiarze (dwie paczki), a także pieluchy tetrowe bądź flanelowe. Jeśli chodzi o ubranka, zapakujmy dwa lub trzy kaftaniki (lub body, najlepiej te zapinane kopertowo), śpiochy lub półśpiochy w tej samej liczbie, bawełnianą czapeczkę i pajacyk. Do szpitalnej torby warto także zabrać skarpetki i niedrapki (rękawiczki). Jeśli w szpitalu czegoś nam zabraknie, bez obaw – położna ubierze noworodka w ubranie szpitalne.
Po wyjściu ze szpitala, w domu powinna czekać już kompletna wyprawka dla noworodka. Wybór ubranek zależy w dużej mierze od pory roku, w której urodzi się dziecko.
Dziecku urodzone na wiosnę/w lecie przydadzą się:
- śpioszki – siedem sztuk,
- body z krótkim rękawem – siedem sztuk,
- body z długim rękawem – cztery sztuki,
- pajacyki – cztery sztuki,
- skarpetki – pięć par,
- rękawiczki – dwie pary,
- cienkie czapki – dwie pary,
- cienki kombinezon.
Dziecko urodzone na jesieni/w zimie z kolei powinno mieć:
- śpioszki – siedem sztuk,
- body z krótkim rękawem – pięć sztuk,
- body z długim rękawem – sześć sztuk,
- ciepłe pajacyki z weluru lub frotte – pięć sztuk,
- ciepłe skarpetki – pięć par,
- rękawiczki – dwie pary,
- cienkie czapki – dwie sztuki,
- gruba czapka – jedna lub dwie sztuki,
- kombinezon,
- bluzki lub swetry – dwie pary,
- spodenki – dwie sztuki,
- chustkę na szyję z bawełny.
Drugą kwestią jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Rozmiary ubrań dla noworodka mieszczą się w przedziale od 32 do 92. Dla wcześniaków dobre będą rozmiary 32, 38 i 44. Rozmiar dopasowujemy po wadze noworodka. Rozmiar 32 będzie pasował dla noworodka o masie 600-800 gramów, 38 – 900-1400 gramów a rozmiar 22 – 1100-1400 gramów. Wybierzmy rozmiar 50, jeśli noworodek waży 2100-3000 gramów. Dla noworodka o prawidłowej masie urodzeniowej w pierwszych trzech miesiącach życia odpowiedni będzie rozmiar 56 lub 62. Przed urodzeniem nie sposób jest przewidzieć długości noworodka, więc warto zaopatrzyć się w ubrania obydwu rozmiarów.
Źródła:
- Pyska A., Zimniewska M., Witmanowski H. (2005): The influence of natural and synthetic fibers on selected parameters of human health, Przew Lek; 8: 79-8
- “ Fundacja Rodzić po Ludzku – Torba do szpitala.” [Online]. Available: https://www.rodzicpoludzku.pl/jak-przygotowac-sie-do-porodu/torba-do-szpitala.html. [Accessed: 20-Nov-2020].
- Afroza Akter Rita, “Specific requirement for development in children’s clothing: customer’s preference and satisfaction for buying”, International Journal of Business Marketing and Management (IJBMM) Volume 3 Issue 8August 2018, P.P. 20-29.