Katar w ciąży – jak sobie z nim radzić? / iStock

Katar w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Katar to uciążliwa dolegliwość. W przypadku kobiet w ciąży łagodzenie jego objawów jest trudniejsze z uwagi na ograniczenia w stosowaniu niektórych leków. Jak leczyć katar, będąc w ciąży i czy może być on niebezpieczny?

Spis treści:

Przyczyny kataru w ciąży

Katar to objaw towarzyszący wielu chorobom. Zatkany nos w ciąży może być spowodowany przez zwykłe przeziębienie, a więc infekcję wywołaną przez wirusy, czy też zakażenie bakteryjne, które lokalizuje się w większości przypadków w obrębie zatok przynosowych. 

Katar nie musi jednak pojawiać się jedynie jako objaw infekcji. Bardzo często, szczególnie w przypadku przewlekłego nieżytu nosa, przyczyny nie są infekcyjne. Za jego pojawienie się odpowiadać może także alergia wziewna, np. na pyłki lub roztocza, refluks żołądkowo-jelitowy, skrzywienie przegrody nosowej czy też polipy nosa. Z uwagi na mnogość potencjalnych przyczyn pojawienia się kataru bardzo ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy umożliwiającej wdrożenie skutecznego postępowania.

Czy katar w ciąży jest niebezpieczny?

Katar w ciąży sam w sobie nie stanowi zagrożenia dla matki oraz płodu. Należy jednak stwierdzić, co stanowi przyczynę jego występowania. W przypadku przeziębienia, zastosowanie leczenia objawowego i oszczędzający tryb życia w zupełności wystarczą, aby wyleczyć infekcję. Podobnie jest, kiedy za wystąpienie objawów odpowiada alergia wziewna. W tym wypadku, aby zmniejszyć uciążliwe objawy, należy włączyć odpowiednie leczenie. 

Przyczyną kataru w ciąży może być jednak także infekcja bakteryjna, która objawiać się może wysoką gorączką, a także innymi symptomami, takimi jak np. ropny wyciek z nosa czy zaburzenia czucia w okolicy twarzy. W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia, gdyż bakteryjne zapalenie zatok przynosowych, z uwagi na bliskość innych struktur czaszkowych, może dawać niebezpieczne powikłania, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy też wykształcenie się ropnia w obrębie czaszki. Mimo iż są to powikłania występujące rzadko, należy zawsze mieć je na uwadze.

Jak leczyć katar w ciąży?

Sposoby leczenia kataru w ciąży zależą przede wszystkim od przyczyny jego wystąpienia. Jeżeli lekarz w trakcie badania stwierdzi cechy infekcji wirusowej, do których należą stan podgorączkowy lub brak gorączki, ogólne osłabienie oraz objawy towarzyszące, które mogą niekiedy współwystępować z zakażeniem, takie jak zapalenie spojówek czy biegunka, wystarczy jedynie leczenie objawowe. W przypadku podejrzenia zakażenia bakteryjnego konieczne jest wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii. W każdym przypadku infekcji, niezależnie od etiologii, pamiętaj o domowych sposobach łagodzących objawy związane z katarem, takich jak:

  • nawilżanie powietrza,
  • przyjmowanie dużych ilości płynów,
  • wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej,
  • oszczędzający tryb życia.

Pamiętaj również, że w trakcie trwania ciąży przeciwwskazane są niektóre leki z grupy NLPZ dostępne bez recepty, takie jak np. ibuprofen. Najbezpieczniejszym lekiem dla kobiet ciężarnych, który stosowany może być przez cały okres ciąży, jest paracetamol. Pamiętaj jednak, aby przed przyjęciem jakiegokolwiek leku skonsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę. 

Kiedy przyczyną kataru jest alergia, konieczne jest zastosowanie leków przeciwhistaminowych łagodzących objawy, a także unikanie kontaktu z alergenem. W przypadku innych, rzadszych przyczyn kataru w ciąży, konieczne może być specjalistyczne leczenie w poradni otolaryngologicznej (kiedy mamy do czynienia z wadami anatomicznymi przegrody lub polipami nosa) bądź też w poradni gastroenterologicznej (kiedy możliwą przyczyną przewlekłego kataru jest refluks żołądkowo-jelitowy).

Jak się chronić przed katarem w ciąży?

To, jak chronić się przed katarem w ciąży, zależy przede wszystkim od tego, co go wywołuje. Warto podkreślić również, że ciąża jest czasem, w trakcie którego dochodzi do naturalnego obniżenia odporności, a kobieta jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju zakażenia. Są jednak sposoby, które pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia tego uciążliwego objawu.

  • Zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę.
  • Ubieraj się adekwatnie do panującej za oknem pogody.
  • Zadbaj o prawidłową higienę snu.
  • Unikaj kontaktu z osobami potencjalnie przeziębionymi.
  • Unikaj kontaktu z alergenami.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź