Karta ciąży – dlaczego jest niezbędna?
Spis treści:
Czym jest karta ciąży?
Karta ciąży to dokument potwierdzający ciążę, który zakłada ginekolog na jednej z pierwszych wizyt. To książeczka, którą otrzymuje każda kobieta spodziewająca się dziecka.
Karta przebiegu ciąży zawiera spis informacji o stanie zdrowia ciężarnej i rozwijającego się płodu. Uwzględnia także przebyte ciąże, porody, poronienia czy aborcje. Ginekolog dane te określa cyframi, zaznacza też to, że kobieta nie była wcześniej w ciąży i nie rodziła. W karcie ciąży zapisywana jest waga mamy, wartość ciśnienia tętniczego i wyniki badań analitycznych. Znajdziemy w niej także informacje o planowanym porodzie.
Dlaczego warto założyć kartę ciąży?
Karta ciąży powinna być zawsze aktualna i leżeć w miejscu, gdzie będzie łatwo dostępna w przypadku szybkiej wyprawy do lekarza lub szpitala. Dzięki zawartym tam informacjom każdy lekarz szybko zorientuje się, jak przebiega ciąża i co może jej zagrażać.
Zestawienie wszystkich wyników badań w razie nagłej wizyty w szpitalu może być bardzo pomocne. Kiedy trzeba działać szybko, nie ma czasu na wykonywanie badań, wówczas informacje z karty ciąży mogą pomóc w uratowaniu zdrowia, a nawet życia matki i dziecka.
– Lekarz może łatwo porównać wyniki badań z poprzednimi pomiarami, bo ma je zapisane w karcie ciąży. W przypadku pilnej wizyty, często u innego specjalisty, może on także odnieść się do zapisów w karcie, choć widzi pacjentkę po raz pierwszy. Karta ciąży jest pomocnym źródłem wiedzy o pacjentce i jej wynikach podczas przyjmowania na porodówkę. Na jej podstawie kobieta może od swojego lekarza lub położnej otrzymać zaświadczenie o objęciu opieką przed 10. tygodniem ciąży – wylicza położna Dominika Kaczmarek.
Karta ciąży jest najważniejszym dokumentem, który kobieta powinna mieć zawsze przy sobie, kiedy wybiera się do lekarza, wyjeżdża albo jedzie na porodówkę. Dzięki informacjom z karty personel odbierający poród otrzymuje szereg ważnych wskazówek, jak postępować i jakie decyzje podejmować.
Po porodzie karta ciąży może się jeszcze przydać. Po urodzeniu dziecka każdej parze, która wykazuje odpowiednie dochody, przysługuje „becikowe”, czyli jednorazowy zasiłek w wysokości 1 tys. złotych. Aby jednak uzyskać świadczenie pieniężne, kobieta musi potwierdzić, że była pod stałą opieką ginekologa od 10. tygodnia ciąży, a to właśnie jest zapisane w książeczce.
Jakie oznaczenia znajdują się na karcie ciąży?
Na pierwszej stronie książeczki ciąży znajduje się imię i nazwisko kobiety, adres zamieszkania i data urodzenia. Widnieje data ostatniej miesiączki i przewidywany termin porodu. Bardzo istotną rubryką na pierwszej stronie jest grupa krwi ciężarnej. Ginekolog uzupełnia ją na podstawie wyniku badania krwi. Nie tylko grupa krwi ma znaczenie, równie ważny jest czynnik Rh – dodatni lub ujemny. Kiedy jedno z rodziców ma czynnik Rh dodatni, a drugie ujemny, mówimy o konflikcie serologicznym, co wymaga odpowiedniego prowadzenia ciąży i porodu. W odpowiednich rubrykach lekarz wpisuje informacje dotyczące przyjmowanych przez ciężarną leków, zleconych badań i ich wyników.
W jednej z rubryk wpisywane są wyniki badań wykonywanych cyklicznie, m.in. morfologii krwi i moczu, a także testu obciążenia glukozą, toksoplazmozy, różyczki, nosicielstwa wirusowego zapalenia wątroby typu B, HIV czy cytologii szyjki macicy. W trakcie każdej wizyty lekarz uzupełnia dane dotyczące aktualnego tygodnia ciąży. Odnotowuje datę badania, wagę kobiety, ciśnienie tętnicze, wysokość dna miednicy i ewentualne dolegliwości.
Książeczka ciąży zawiera miejsce na wpisanie danych o rozwijającym się płodzie. Dotyczą one tętna płodu, jego ruchów, orientacyjnej wagi określonej na podstawie badania USG. Widnieją jeszcze inne parametry uzyskane podczas badania USG. W karcie ciąży znajduje się także wiele mniej znanych ciężarnej skrótów medycznych. Oto najczęstsze z nich:
AC – obwód brzucha płodu
ASP – akcja serca płodu
BDP – szerokość główki
CRL – długość płodu od czubka głowy do kości ogonowej
FL – długość kości udowej
GA – wiek ciąży wg ostatniej miesiączki
GS – średnica pęcherzyka ciążowego
HC – obwód główki
HL – długość kości ramiennej
LMP – data ostatniej miesiączki
LV – szerokość komory bocznej mózgu
NB – kość nosowa
NF – fałd karkowy
NT – przezierność karkowa
OFD – wymiar potyliczno-czołowy
OM – data ostatniej miesiączki
TCD – poprzeczny wymiar móżdżku
TP – szacowany termin porodu
YS – pęcherzyk żółtkowy
Karta ciąży – wzór
Choć o konieczności prowadzenia książeczki ciąży mówi Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (D.U. z 2018, poz. 1756), to jak dotychczas nie ma jednego ustanowionego jej wzoru. Istnieje dowolność w jej wyglądzie, dlatego też szpitale, gabinety ginekologiczne opracowały autorskie wersje książeczki ciąży.