Spis treści:
Jesteś w ciąży i odliczasz dni do porodu? Istnieje kilka sposobów na to, by obliczyć, ile pozostało do rozwiązania i kiedy możesz szykować się do wyjazdu do szpitala. Jednym z nich jest kalkulator ciąży i porodu. Czym on właściwie jest? Jak działa? Czy zawsze jest skuteczny? Dowiedz się więcej!
Kalkulator ciąży – co to takiego
Kalkulator ciąży to narzędzie, które pomaga obliczyć przybliżony termin porodu (PTP). Dzień przyjścia na świat dziecka szacuje się za pomocą tzw. reguły Naegelego, którą to potocznie nazywa się właśnie kalkulatorem ciąży i porodu.
Kobieta w ciąży na początku uzupełnia odpowiednimi wartościami puste okienka kalkulatora ciąży. Pozwala to na automatyczne obliczenie wyniku bez pomyłki, która jest wysoce prawdopodobna przy obliczeniach ręcznych. Aby dokonać rachunku, konieczne jest podanie pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz liczby dni cyklu miesiączkowego.
Kalkulator ciąży oblicza:
- datę poczęcia dziecka,
- koniec I i II trymestru,
- aktualny tydzień ciąży,
- przybliżony termin porodu.
Kalkulator ciąży – kiedy się sprawdza
Reguła Naegelego nie sprawdza się zawsze. Warunkiem koniecznym, aby kalkulator ciąży miał zastosowanie, są regularne cykle miesiączkowe. Przyjmuje się wówczas założenie, że miesiąc ma 30 dni, cykl trwa 28 dni, owulacja nastąpiła w 14. dniu, a czas trwania ciąży wynosi standardowe 40 tygodni. Wówczas można założyć, że kobieta urodzi dziecko w ustalonym terminie.
Gdy cykle miesiączkowe trwają dłużej niż 28 dni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że do rozwiązania dojdzie po wyznaczonym terminie. Analogicznie, jeśli cykl jest krótszy, jest bardziej prawdopodobne, że poród nastąpi szybciej, niż pierwotnie zaplanowano.
Kalkulator ciąży i porodu – w czym może pomóc
Wyliczenie aktualnego tygodnia ciąży pozwala na planowanie przyszłej mamie niezbędnych badań i wizyt u ginekologa. Dzięki opracowaniu takiego harmonogramu kobieta wie, kiedy ma udać się np. na USG.
Oprócz tego wyznaczenie daty narodzin dziecka pozwala (przynajmniej w małym stopniu) przygotować się rodzicom do nowej roli i sytuacji. Świadomość, że można rozplanować mnóstwo rzeczy związanych z powitaniem nowego członka rodziny na świecie, jest dla przyszłych rodziców bardzo istotna i pozwala zachować spokój.
Dlaczego jeszcze obliczenie terminu porodu jest ważne? W przypadku, gdy lekarze muszą odebrać poród przedwcześnie, informacja o wieku ciąży pozwala im udzielić wcześniakowi odpowiedniej pomocy i zastosować konkretne środki ostrożności.
Inne sposoby na określenie wieku ciąży
Kalkulator ciąży jest popularną metodą obliczania wieku ciąży i terminu porodu, ale obarczoną sporym marginesem błędu.
Istnieją jednak jeszcze inne sposoby, by określić datę narodzin dziecka. Zalicza się do nich m.in.:
- badanie USG,
- wywiad z pacjentką i pozyskanie takich informacji jak moment odczuwania pierwszych ruchów płodu,
- zbadanie wysokości dna miednicy.
Kalkulator ciąży – jak korzystać
Kalkulator ciąży jest tylko jednym ze sposobów, by poznać orientacyjny termin rozwiązania i obliczyć aktualny tydzień ciąży. Należy pamiętać, że nie zastąpi on w żadnym razie konsultacji ze specjalistą, którym w tym przypadku jest ginekolog-położnik.
Trzeba mieć także świadomość tego, że żadne obliczenia i algorytmy nie są w stanie dać przyszłej mamie 100 proc. pewności co do daty porodu. Decydują o tym czynniki, na które nikt nie ma wpływu: organizm kobiety i samo dziecko.