Jak zmieniają się sutki w ciąży?\ Adobe Stock

Jak zmieniają się sutki w ciąży?

W trakcie ciąży w ciele kobiety ma miejsce wiele zmian, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu i przygotowują do karmienia piersią po porodzie. Jak wyglądają sutki na początku ciąży, a kiedy ciemnieją brodawki?

Spis treści:

Jak wyglądają sutki we wczesnej ciąży?

W trakcie ciąży można obserwować wiele zmian w organizmie kobiety, które mają na celu zapewnienie jak najlepszych warunków do rozwoju płodu, a tym samym jak najmniejszego obciążenia ciężarnej. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • wzrost objętości wyrzutowej serca,
  • przyspieszenie tętna,
  • spadek oporu naczyniowego, a co za tym idzie, ciśnienia tętniczego krwi,
  • wzrost filtracji kłębuszkowej i ilości oddawanego moczu,
  • zatrzymanie wody w organizmie,
  • osłabienie perystaltyki przewodu pokarmowego na skutek zwiększonego stężenia progesteronu.

Istotna jest również zmiana wyglądu gruczołów piersiowych i sutków kobiety. Wzrost stężenia progesteronu i estrogenów powoduje obrzęk w obrębie przewodów wyprowadzających, a także gruczołów pęcherzykowych. Cały proces rozpoczyna się już od ok 6. tygodnia ciąży. 

Co więcej, ok. 6-8. tygodnia ciąży zauważalne jest również powiększenie gruczołów łojowych brodawek sutkowych, czyli pojawienie się tzw. guzków Montgomery’ego. Widoczne staje się także powiększenie samych gruczołów, a także poszerzenie naczyń żylnych znajdujących się w tkance podskórnej.

Kiedy ciemnieją brodawki w ciąży?

W trakcie trwania ciąży dochodzi m.in. do zwiększonej pigmentacji skóry. Za zjawisko to odpowiada narastające stężenie hormonu melanotropowego, a także estrogenów, które pobudzają syntezę melaniny w melanocytach. 

Skutkiem tych przemian jest występowanie ostudy ciężarnych, a więc przebarwień na twarzy, nosie czy czole, a także kresy brunatnej, czyli linijnego przebarwienia biegnącego od pępka do spojenia łonowego. 

Charakterystyczne jest jednak również ciemnienie brodawek. Sutki we wczesnej ciąży zaczynają zmieniać swój wygląd. Oprócz zwiększenia ich rozmiarów, zauważyć można pojawienie się wtórnych obwódek oraz przebarwienia brodawek. Proces ten rozpoczyna się już ok. 6. tygodnia ciąży.

Czy w czasie ciąży bolą sutki?

Bolące sutki w ciąży to stosunkowo częsty problem. Wspomniany wcześniej obrzęk przewodów wyprowadzających w obrębie gruczołu piersiowego powoduje niekiedy nieprzyjemne dolegliwości. 

Swędzące sutki w czasie ciąży czy też dolegliwości bólowe z nimi związane mogą niekiedy prowadzić do znacznego dyskomfortu. Na szczęście, na rynku dostępnych jest wiele preparatów, a także naturalnych metod, które mogą pomóc łagodzić wspomniane objawy. Przed ich zastosowaniem zapytaj jednak swojego lekarza ginekologa, czy są one dla Ciebie bezpieczne.

Tkliwość piersi w ciąży - skąd się bierze?

Polecamy

Tkliwość piersi w ciąży - skąd się bierze?

Ból, drażliwość i tkliwość piersi to dolegliwości, na które wiele kobiet skarży się co miesiąc – wszak to jeden z najczęstszych symptomów zbliżającej się miesiączki, a dokładniej zmieniającego się układu sił w hormonach. Bywa, że to, co uznajemy za nadciągający PMS, jest pierwszym objawem ciąży i nieraz łatwo go przeoczyć.

Czytaj

Na co uważać w czasie ciąży?

Ciąża jest okresem szczególnym, w którym kobieta ciężarna musi być wyjątkowo ostrożna. Ograniczenia w tym czasie dotyczą m.in. diety, wykonywania niektórych badań, stosowania leków i suplementów, a także uprawiania sportu. 

Konieczne jest, aby dieta kobiety ciężarnej była odpowiednio zbilansowana i dostarczała wszelkich niezbędnych mikro- oraz makroelementów. Szczególnie w tym czasie lekarze zalecają rezygnację z przetworzonej żywności, gdyż nadmierny przyrost masy ciała w ciąży prowadzić może do nieprawidłowości związanych z ciśnieniem tętniczym krwi oraz gospodarką węglowodanową. Kategorycznie zabronione jest również spożywanie alkoholu oraz surowego mięsa.

Od dawna wiadomo, że niektóre leki mają działanie teratogenne wobec płodu i tym samym mogą powodować wystąpienie różnego rodzaju wad wrodzonych, a także prowadzić do poronienia. Z tego względu kobieta ciężarna nie powinna przyjmować żadnych leków, preparatów ziołowych czy suplementów diety bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zabronione jest także wykonywanie badań obrazowych z użyciem promieni rentgenowskich, do których zaliczamy RTG oraz tomografię komputerową.

Aktywność fizyczna jest ważnym czynnikiem zapobiegającym nadmiernemu przyrostowi masy ciała w trakcie trwania ciąży. Specjaliści zalecają ciężarnym umiarkowany wysiłek fizyczny trwający 150 minut w tygodniu, najlepiej co drugi dzień. Ważne jest jednak, aby uprawiać sport tylko wtedy, kiedy nie stanowi on zagrożenia dla przebiegu ciąży. Z tego względu zawsze warto zapytać swojego ginekologa, czy nie istnieją przeciwwskazania do aktywności fizycznej.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź