Jak wybrać spodnie ciążowe?
Spis treści:
Dlaczego warto nosić spodnie ciążowe?
Spodnie ciążowe to, zdaniem wielu mam, jeden z najlepszych wynalazków ułatwiających życie w ciąży. Dlaczego? Wyjaśnimy, jakie są plusy noszenia ciążowych spodni.
- Dzięki odpowiedniemu krojowi spodnie ciążowe „rosną” razem z brzuchem. Mogą towarzyszyć ci przez całą ciążę, a także później – w okresie połogu. Nie uciskają, nie ograniczają ruchów. Dobre spodnie ciążowe są wygodne i praktyczne.
- Spodnie ciążowe możesz zestawić z różnymi elementami garderoby, także tymi sprzed ciąży. Nie będziesz musiała wymieniać całej garderoby na czas tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy. Nie musisz rezygnować z ulubionych ubrań, a przynajmniej tych, które można zestawić ze spodniami.
- Jak każde spodnie są po prostu wygodne i komfortowe. Chociaż wciąż są wśród nas wielbicielki sukienek, to znakomita większość kobiet na co dzień nosi spodnie. Dzięki ciążowym legginsom czy gustownym ciążowym ogrodniczkom nie trzeba zmieniać swoich przyzwyczajeń.
Jak wybrać dobre spodnie ciążowe?
Spodnie ciążowe, chociaż są elastyczne i rozciągliwe, nie mają nieograniczonych możliwości. Dlatego może się zdarzyć, że w trakcie ciąży, wraz ze wzrostem masy ciała, będziesz musiała kupić nowe legginsy ciążowe. Czym się kierować, wybierając ciążowe jeansy lub inne spodnie dla „ciężarówki”?
- Poczekaj, aż urośniecie – ty, dziecko i oczywiście twój brzuch. Dzięki temu łatwiej dobierzesz właściwy rozmiar. Na początku trudno oszacować, ile kilogramów przybędzie i jak będzie się układać strój na nowej ciążowej figurze. Z czasem przekonasz się, czy wygodniej ci w ciążowych legginsach, czy może jednak lepiej się czujesz w ogrodniczkach ciążowych.
- Wybieraj rozmiar nieco większy niż ten sprzed ciąży. Czasem samo miejsce na brzuch, przewidziane w ciążowych spodniach, to za mało dla komfortu przyszłej mamy. Chociaż to brzuch najmocniej rzuca się w oczy i najbardziej kojarzymy go z ciążą, to przecież tyją również inne części ciała, np. uda czy pośladki. Ważne jest, aby spodnie ciążowe miały elastyczny pas, ale również luźne, wygodne nogawki.
- Kupuj w sklepach stacjonarnych, gdzie możesz zmierzyć ubrania. Jeśli jednak samopoczucie w ciąży nie jest najlepsze i nie uśmiechają ci się wędrówki po sklepach, możesz przecież skorzystać ze sklepów online. Zgodnie z prawem masz możliwość zwrotu lub wymiany nieużywanego towaru.
- Dobre spodnie ciążowe to te, które są wykonane z naturalnych, przewiewnych tkanin. To bardzo ważne, aby nie uciskały i nie powodowały podrażnień skóry.
Polecamy
"Jestem najmądrzejszą, pulchną, mamą na tej planecie" Modelka plus size pokazała, jak wygląda po dwóch ciążach
Tara Lynn, amerykańska modelka plus size, pochwaliła się na Instagramie sylwetką po dwóch ciążach. 37-latka znana z tego, że zaledwie po roku od narodzin drugiego dziecka pozowała nago, teraz wie, że nic nie jest ważniejsze od czasu, które spędza ze swoimi synami.
Ciążowe legginsy
Legginsy to strój praktyczny i odpowiedni na każdą pogodę. W legginsach możesz zdobywać świat: w mieście w pracy, w weekend na działce, a nawet, jeśli samopoczucie pozwoli, na dalszych eskapadach. Legginsy ciążowe, jak większość dobrych spodni ciążowych, mają luźny pas, który się rozciąga i nie uciska brzucha. Atutem legginsów ciążowych jest również miękkość tkanin, wielość wzorów i kolorów oraz wygoda nogawek.
Tak jak „normalne” legginsy, te ciążowe również możesz zestawić z czym chcesz: z sukienką, tuniką, a nawet bluzką. Czasy, gdy kobiety ukrywały swój wyjątkowy stan, już dawno odeszły w niepamięć. Jeśli chcesz podkreślić ciążowy brzuszek obcisłymi legginsami, zrób to śmiało.
Jeansy ciążowe
Jeansy ciążowe to „must have” w garderobie przyszłych mam. Mogą mieć kroje i kolory jak zwyczajne spodnie jeansowe, ale z myślą o rosnącym brzuchu po bokach umieszczane są elastyczne wstawki. Spodnie jeansowe z dodatkiem rozciągliwego stretchu są doskonałym pomysłem na długie miesiące oczekiwania na dziecko.
Kupując ciążowe jeansy, zwróć uwagę na krój i szerokość nogawek. W przeciwieństwie do elastycznych bawełnianych legginsów, jeans jako materiał ciążowych spodni nie jest aż tak rozciągliwy i dopasowujący się do wymiarów ciała. W ciąży nierzadką przypadłością są obrzęki, więc dobrym pomysłem są luźniejsze nogawki spodni. Zwróć uwagę również, czy materiał spodni ciążowych jest odpowiednio miękki. Sztywny, twardy jeans może powodować odgniecenia lub otarcia. Na czas ciąży lepsze będą spodnie miękkie i delikatnie rozciągliwe.
Ogrodniczki ciążowe
Ogrodniczki ciążowe, zarówno długie, jak i krótkie, są praktyczne i estetyczne. Dzięki szelkom, które można regulować dopasują się do każdej sylwetki. Krój ogrodniczek jest również korzystny dla mam w połogu, gdyż maskuje wystający brzuch.
Wybierając ciążowe ogrodniczki, sprawdź, czy można je szybko zdejmować. Jeśli rozpinanie szelek jest skomplikowane i zajmuje więcej czasu, odłóż te spodnie na inną okazję. W ciąży nierzadko zdarza się silne parcie na pęcherz, szczególnie gdy dziecko w brzuchu wymierzy mamie kopniaka w tę stronę. Dlatego możliwość szybkiego zdjęcia spodni przy korzystaniu z toalety jest w tym okresie na wagę złota.
Materiał ciążowych spodni – jaki wybrać?
Wybierając dobre spodnie ciążowe, zwracaj uwagę na skład tkanin. Czy to legginsy czy jeansy czy też ogrodniczki ciążowe, powinny być przewiewne, luźne, wygodne. Najlepsze materiały ciążowych spodni to:
- len – jest naturalny i przewiewny, antyalergiczny, a także przeciwbakteryjny. Lniane tkaniny mają właściwość odbijania ciepła, a więc doskonale sprawdzą się w upalne dni;
- miękki jeans – to, że jeans jest miękki, powodowane jest luźniejszym splotem niż w przypadku tkania twardego jeansu. Dodatek stretchu zwiększa miękkość i elastyczność;
- bawełna – jest miękka, oddychająca, wytrzymała i dobrze wchłania wilgoć. To powszechnie stosowana, znana i lubiana tkanina;
- modal – materiał ekologiczny, w 90 proc. biodegradowalny. Must have, jeśli stawiasz na ekologię. Kolejną zaletą jest fakt, że praktycznie się nie gniecie, przez co nie wymaga prasowania. A wilgoć może wchłaniać nawet o połowę lepiej niż bawełna;
- wiskoza – chociaż bazą powinny być naturalne tkaniny, to wiskoza, mimo, że jest materiałem sztucznym, również doskonale zdaje ciążowy egzamin. Wiskoza jest higroskopijna, czyli dobrze wchłania wilgoć, np. pot, jest również przewiewna i przyjazna skórze, gdyż nie uczula.