Jak rozpoznać rozwarcie? / gettyimages

Jak rozpoznać rozwarcie?

Szyjka macicy to dolny, zgrubiały fragment mięśniówki - organ łączący trzon macicy z pochwą. W trakcie całej ciąży szyjka powinna mieć długość ok. 2,5-3 cm i być szczelnie zamknięta, by płód - miał optymalne warunki do rozwoju, był chroniony przed zakażeniami i nie urodził się przedwcześnie.

Spis treści:

Rozwarcie szyjki macicy – czym jest?

Co to jest rozwarcie? Otóż jest to jeden z elementów akcji porodowej, polegający na utracie szczelności organu i stopniowym, powolnym rozwieraniu od 0 do 10 cm pod wpływem skurczów porodowych. Proces ten może trwać od kilku godzin (czasem dwie godziny – u wieloródek), do kilkunastu godzin (u pierworódek), a na celu ma umożliwienie wydalenia płodu i łożyska. Dojrzałość szyjki macicy do porodu naturalnego ocenia się według Skali Bishopa i bierze pod uwagę jej: konsystencję (twarda, średnia, miękka), położenie, rozluźnienie, rozwarcie i ułożenie części przodującej płodu.

Jak mierzyć rozwarcie szyjki macicy?

Sprawdzanie rozwarcia szyjki macicy ocenia się w centymetrach, jednak położnicy używają przede wszystkim innej terminologii – określając je w „palcach”.

Jak lekarz sprawdza rozwarcie? Rozwarcie na jeden palec odpowiada dwóm centymetrom, dwa palce to odpowiednik czterech centymetrów, zaś szyjka na pięć palców świadczy o pełnym rozwarciu.

Objawy rozwierania szyjki macicy

W początkowym etapie rozwierania szyjki (do piątego centymetra) ciężarna odczuwa delikatne skurcze przynoszące lekki dyskomfort, które wraz z zaawansowaniem akcji porodowej – coraz bardziej przybierają na sile i porównywane są do intensywnego bólu miesiączkowego, promieniując niejednokrotnie, aż do kości ogonowej. Pojawiają się co 4-10 minut i trwają po ok. 30 sekund.

Rozwieraniu szyjki macicy powyżej piątego centymetra towarzyszą jeszcze intensywniejsze, częstsze i dłuższe skurcze, które mogą pojawiać się co dwie-pięć minut i trwać nawet ponad minutę. To czas, kiedy skurczom mogą towarzyszyć: nudności, wymioty i luźny stolec, a organizm rodzącej przygotowuje się do parcia. Najtrudniejszym momentem, w procesie rozwierania szyjki macicy, jest siódmy centymetr rozwarcia. Zwykle w tym czasie kobieta jest już zmęczona, sfrustrowana, ma poczucie niemijającego bólu i braku postępu akcji porodowej. Po przełomowym, rzeczonym siódmym centymetrze, nadchodzi czas rozwarcia od ósmego, do dziesiątego, czyli moment, kiedy intensywne, długie i męczące skurcze są zwiastunem dobiegającej końca akcji porodowej.

Rozwarcie szyjki macicy – co jeszcze musisz wiedzieć?

W trakcie rozwierania szyjki macicy ważne jest utrzymanie aktywności fizycznej. Istotna jest koncentracja na oddechu, pozytywne myślenie i częsta zmiana pozycji oraz kołysanie biodrami w pozycji stojącej, czy na piłce do ćwiczeń. Rozwarcie na pięć centymetrów jest kluczową wartością, choćby przy podejmowaniu interwencji mającej na celu sztuczną stymulację skurczów, czy wykonanie CC (cesarskiego cięcia).

Niekiedy dzieje się tak, że szyjka macicy nie chce się rozwierać, ani skracać, pomimo skurczów porodowych. Wtedy stosuje się procedury – masażu szyjki, czy też poszerzenia jej za pomocą tzw. cewnika Foleya, zwanego balonikiem do porodu.

W skrajnie innych przypadkach – niewydolna szyjka macicy zaczyna się skracać i rozwierać na długo przed terminem, co może skutkować przedwczesnym porodem. By zwiększyć prawdopodobieństwo donoszenia ciąży – ciężarna kobieta dostaje zalecenie prowadzenia oszczędzającego trybu życia i leżenia, jeśli zaś skracanie, czy rozwieranie postępuje zbyt dynamicznie i zmiana trybu życia nie przynosi spodziewanych efektów – zakładany się szew szyjkowy lub pessar (mały krążek w kształcie pierścienia, wykonany z silikonu medycznego).

 

6 ważnych rzeczy do zrobienia po porodzie

formalności po porodzie

Źródła:

  1. Położnictwo i ginekologia. Grzegorz H. Bręborowicz (red.). Wydawnictwo Lekarskie PZWL, s. 341. 83-200-3082-X.
  2. https://www.znana-polozna.pl/artykuly/rozwarcie-szyjki-macicy-i-bole-porodowe;
  3. R. Putz, R. Pabsta, Sobotta Atlas anatomii człowieka – tułów, narządy wewnętrzne, kończyna dolna, Wydanie III, Urban & Partner, ISBN 83-89581-04-3;
  4. https://mamotoja.pl/rozwarcie-szyjki-macicy-rozwarcie-w-ciazy-i-do-porodu,czy-to-normalne-w-ciazy-artykul,13903,r1p1.html

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź