Spis treści:
Wiedza na temat cyklu menstruacyjnego jest dla kobiet bezcenna. Pozwala na naturalne zabezpieczenie się podczas współżycia lub sprzyja zaplanowaniu zajścia w ciążę. Jedną z metod na rozpoznanie dni niepłodnych i płodnych jest prowadzenie kalendarza owulacji. Kiedy występują dni niepłodne? Jak je samodzielnie obliczyć? Czy dają jakiekolwiek objawy?
Dni niepłodne i płodne w cyklu menstruacyjnym
Cykl menstruacyjny rozpoczyna się pierwszym krwawieniem, a kończy na dzień przed kolejną miesiączką. Prawidłowo powinien trwać +/- 28 dni i składać się z 3 faz. Są to:
- faza niepłodności względnej,
- faza płodna,
- faza niepłodności bezwzględnej.
Faza pierwsza rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszego krwawienia, które równocześnie jest pierwszym dniem cyklu. Komórka jajowa jest wówczas niedojrzała i znajduje się w pęcherzyku Graafa. Są to więc dni niepłodne, to znaczy podczas współżycia nie powinno dojść do zapłodnienia. Trzeba jednak zaznaczyć, że zmienna długość cyklu może doprowadzić do pojawienia się śluzu, który pozwoli plemnikom na przetrwanie w organizmie kobiety aż do czasu jajeczkowania. Prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest szczególnie wysokie u kobiet, które mają krótki cykl miesiączkowy.
Druga faza cyklu nazywana jest owulacyjną. To właśnie wtedy komórka jajowa uwalniana jest do jajowodu i istnieje największa szansa na zapłodnienie. Faza płodna trwa +/- 3-4 dni przed owulacją i 2-3 dni po niej. Sama owulacja trwa tylko 24 godziny. Warto wiedzieć, że u kobiet, których cykle miesiączkowe są dłuższe, liczba dni płodnych może się zwiększyć.
Trzecia faza cyklu jest fazą bezpłodności bezwzględnej. W tym czasie komórka jajowa jest już obumarła i nie może dojść do zapłodnienia. Kobieta ma wówczas dni niepłodne, podczas których można współżyć bez obaw o zajście w ciążę. Należy jednak zachować ostrożność w ostatnich dniach tego etapu cyklu menstruacyjnego, gdyż uwolnione plemniki do dróg rodnych kobiety mogą przeżyć do kolejnej fazy.
Dni niepłodne i płodne – objawy fizjologiczne
Każda faza cyklu charakteryzuje się konkretnymi objawami fizjologicznymi. Dzięki nim można obliczyć dni niepłodne i płodne. Dlatego tak ważna jest obserwacja ciała i zachodzących w nim zmian. Co może świadczyć o dniach płodnych u kobiety? Przede wszystkim ból w dolnej części brzucha po lewej stronie. Piersi są nabrzmiałe, bolące i szczególnie wrażliwe na dotyk. Dodatkowo temperatura ciała może być wyższa niż zazwyczaj, a organizm nieco osłabiony. Wraz z nadejściem dni płodnych, pojawia się więcej śluzu w pochwie, który ma lepką, przejrzystą konsystencję.
Dni niepłodne u kobiety są z kolei związane z ograniczeniem wydzielania śluzu i uczuciem suchości w pochwie. Nie jest to jednak regułą i nie powinno być traktowane jako pewnik do współżycia bez zabezpieczenia.
Dni niepłodne i płodne – kalkulator
Aby obliczyć dni niepłodne i płodne, można posłużyć się specjalnym kalkulatorem online. Aby uzyskać wynik, należy wpisać w odpowiednie rubryki długość trwania cyklu oraz datę rozpoczęcia pierwszego dnia cyklu. Na tej podstawie system dokona wyliczenia. Trzeba mieć jednak świadomość, że tego typu narzędzie ma zastosowanie u kobiet, których cykle menstruacyjne są regularne. Nawet wtedy nie można traktować kalkulatora dni niepłodnych i płodnych jako jedynego sposobu na uniknięcie zapłodnienia. Dlaczego? Ponieważ na długość cyklu ma wpływ szereg czynników, na które nikt nie ma wpływu. Jest to m.in. stres, choroba, zmiana klimatu, nadmierny wysiłek fizyczny.
Dni niepłodne i płodne – o tym warto pamiętać!
Dni niepłodne w kobiecym cyklu menstruacyjnym to teoretycznie wszystkie dni poza fazą płodną, kiedy to ma miejsce owulacja. W praktyce jednak nigdy nie można mieć 100 proc. pewności, że podczas stosunku nie dojdzie do zapłodnienia. Współżycie według kalendarzyka i na podstawie własnych obserwacji ciała nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Dlatego też warto stosować inne formy antykoncepcji.