Jak i dlaczego robić masaż krocza przed porodem? Jak i dlaczego robić masaż krocza przed porodem?/ fot. Adobe Stock

Jak i dlaczego robić masaż krocza przed porodem?

Ochrona krocza podczas porodu siłami natury jest bardzo ważna ze względu na ryzyko uszkodzeń ciała. Położne oraz lekarze ginekolodzy radzą, by w profilaktyce pęknięcia krocza stosować masaż. Kiedy go zacząć i jak robić?

Spis treści:

Masaż krocza przed porodem – od kiedy?

Masaż krocza powinien być wykonywany na co najmniej miesiąc przed planowanym terminem porodu. Z tego względu pod koniec III trymestru kobieta powinna zostać poinstruowana, jak go wykonywać. Zalecaną praktyką jest również masaż krocza w trakcie akcji porodowej. Jak stwierdzono, zmniejsza to ryzyko wystąpienia uszkodzeń krocza wymagających założenia szwów. Masaż tych okolic nie zmniejsza jednak ryzyka pojawienia się w przyszłości nietrzymania moczu oraz stolca, a także różnego rodzaju dysfunkcji seksualnych.

Dlaczego warto robić masaż krocza?

Skuteczność masażu krocza wykonywanego zarówno przed porodem, jak i w trakcie porodu, została udowodniona przez liczne badania naukowe. Jego wykonywanie ma za zadanie rozciągnąć tkanki i przygotować je do porodu siłami natury.

Masaż krocza, oprócz korzyści związanych z niższym ryzykiem uszkodzenia tego obszaru podczas porodu, stanowi doskonałą okazję do zbliżenia z partnerem, gdyż wiele kobiet praktykuje go właśnie w ten sposób. Masaż krocza przed porodem przez partnera jest nie tylko korzystny ze względów medycznych, ale także z punktu widzenia psychologicznego i relacji między partnerami.

Ile trwa masaż krocza?

W przypadku braku przeciwwskazań masaż krocza możesz rozpocząć już ok. 34. tygodnia ciąży. Jedna sesja powinna trwać nie dłużej niż 10 minut. Wielu specjalistów z zakresu ginekologii uważa, że nawet 5-8 minutowy masaż jest wystarczający i przynosi oczekiwane skutki. Rozciąganie krocza przed porodem powinnaś praktykować od 3 do 6 razy w tygodniu.

Poród naturalny zamiast cesarskiego cięcia – o VBAC

Polecamy

Poród naturalny zamiast cesarskiego cięcia – o VBAC

Idą pod prąd. W czasach, w których wiele kobiet jest w stanie błagać lekarza o możliwość porodu przez cesarskie cięcie, one robią wszystko, żeby rodzić siłami natury. Szukają lekarzy i położnych, którzy wykluczą przeciwwskazania do porodu naturalnego, wybierają szpitale przychylne VBAC. Ich decyzja o porodzie naturalnym, choć mogłoby wybrać cesarskie cięcie, budzi zdziwienie. Kim są kobiety, które chcą rodzić samodzielnie?

Czytaj

Jak wykonać masaż krocza?

Wiele kobiet w III trymestrze ciąży zastanawia się, jak masować krocze do porodu. Aby praktyka ta była skuteczna, pamiętaj o kilku prostych krokach.

  • W dłoniach rozgrzej niewielką ilość olejku – może to być preparat specjalnie przeznaczony do wykonywania masażu krocza lub inny, dowolny olejek.
  • Rozgrzany w dłoniach olejek nałóż na wargi sromowe oraz wejście do pochwy.
  • Włóż kciuk do pochwy na głębokość ok. 2 cm. Uciskaj jej dolne sklepienie, wykonując koliste ruchy w tej okolicy. Uciskaj każdy fragment w okolicy dolnego brzegu pochwy przez ok. 1 minutę. 
  • Wykonuj tego typu ucisk do momentu, aż poczujesz mrowienie lub pieczenie w uciskanym miejscu. Oznaczać to będzie, że wykonujesz masaż poprawnie.
  • Wraz z upływem czasu możesz zwiększać liczbę używanych w trakcie masażu palców.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź