Mężczyzna i kobieta Mężczyzna i kobieta/ Pexels, fot. Emma Bauso

Inseminacja domaciczna w walce z niepłodnością

Spis treści:

Część par mimo ogromnych starań nie może doczekać się potomstwa. Na szczęście obecnie na rynku nie brakuje metod, które są w stanie zwiększyć szansę na zapłodnienie. Jednym z nich jest inseminacja domaciczna – czym jest i na czym polega?

Inseminacja domaciczna w leczeniu niepłodności

Inseminacja domaciczna jest jednym z najprostszych sposobów leczenia bezpłodności. Jej skuteczność wynosi od 5 do 25%. Inseminacja funkcjonuje w medycynie od XVIII wieku – możliwość jej przeprowadzenia badał włoski biolog Lazzaro Spallanzani. Obecnie jest przeprowadzana zarówno w prywatnych, jak i państwowych klinikach. Inseminacja domaciczna polega na bezpośrednim umieszczeniu nasienia w macicy kobiety.

Inseminacja domaciczna – kiedy jest przeprowadzana?

Nie każda para mająca problem ze spłodzeniem dziecka zakończy leczenie niepłodności na inseminacji domacicznej. Ta jest zalecana głównie w przypadku, gdy jakość oraz ilość nasienia jest niewystarczająca do tego, aby do zapłodnienia doszło w sposób naturalny. Żeby inseminacja domaciczna miała szansę się powieść, w jednym mililitrze nasienia męskiego powinno się znaleźć minimum milion żywych plemników – jeśli wynik ten jest niższy, para kwalifikuje się do zapłodnienia in vitro (prawdopodobieństwo zapłodnienia poprzez inseminację domaciczną w tym przypadku jest praktycznie zerowe).

Inseminacja domaciczna – jakie warunki muszą zostać spełnione?

Żeby inseminacja domaciczna miała szansę zakończyć się sukcesem, musi zostać spełnionych kilka warunków. Na samym początku należy wykonać badanie drożności jajowodów (jeśli żaden z jajowodów nie będzie drożny przeprowadzenie zabiegu mija się z celem). U kobiety, u której ma być wykonany zabieg, musi występować owulacja – w czasie, gdy powinny występować dni płodne przeprowadza się badanie USG, przy pomocy którego można wyznaczyć najlepszy moment na przeprowadzenie zabiegu.

Inseminacja domaciczna – jak wygląda zabieg?

Zabieg inseminacji domacicznej jest nieskomplikowany i trwa kilka minut – polega na umieszczeniu w pochwie wziernika, przez który wprowadza się miękki cewnik z laboratoryjnie przygotowanym nasieniem.

Inseminacja domaciczna a problemy z owulacją

Jeśli kobieta, u której ma zostać przeprowadzony zabieg inseminacji domacicznej ma problem z uzyskaniem prawidłowej owulacji przeprowadza się jej hormonalną stymulację przy pomocy preparatów podawanych doustnie lub domięśniowo.

Jeśli pęcherzyki Graffa rosną wolną, obserwuje się je poprzez badanie USG i dopiero w momencie osiągnięcia odpowiedniej wielkości wywołuje owulację z pomocą odpowiednich środków farmakologicznych.

Inseminacja domaciczna – przygotowanie nasienia

Jak wspomnieliśmy wcześniej, inseminacja domaciczna polega na wprowadzeniu do jamy macicy nasienia, które jest odpowiednio przygotowane. Jest ono pobierane drogą masturbacji, tuż przed zabiegiem – do jamy macicy wprowadzane są wyłącznie plemniki najlepszej jakości, które mają największą szansę na dotarcie do komórki jajowej i zapłodnienie jej.

Inseminacja domaciczna – jaki jest jej cel?

Celem inseminacji domacicznej jest oczywiście doprowadzenie do zapłodnienia. Nie ulega jednak wątpliwości, że głównym zadaniem tego zabiegu jest ułatwienie plemnikom dotarcia do komórki jajowej i zapłodnienie jej (ułatwienie to polega na ominięciu barier, które mogą utrudnić plemnikom ich „podróż” – problematyczny jest głównie śluz z szyjki macicy, który często prowadzi do zlepienia się plemników).

Inseminacja domaciczna – co zrobić, gdy nie działa?

Gdy mimo stworzenia odpowiednich warunków kobieta nie może zajść w ciążę (zabieg powtarza się maksymalnie przez rok, przy czym największa szanse na zajście w ciążę występuje podczas pierwszych trzech – czterech zabiegów), kolejnym krokiem powinno być skorzystanie z in vitro.

Jak widać, inseminacja domaciczna jest jednym z najmniej skomplikowanych i zarazem najskuteczniejszych sposobów na leczenie niepłodności.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź