Ile trwa okres w ciąży? Ile trwa okres w ciąży? / iStock

Ile trwa okres w ciąży?

Pojawienie się okresu jest typową oznaką, że kobieta nie zaszła w ciążę. U niektórych ciężarnych niedługo po zapłodnieniu występuje jednak krwawienie, które może zostać błędnie uznane za miesiączkę. Jak odróżnić krwawienie po poczęciu dziecka od menstruacyjnego? Ile trwa taki „okres” w ciąży? 

Spis treści:

Okres i ciąża

Brak okresu w spodziewanym terminie u kobiety mającej regularne miesiączki jest objawem często kojarzonym z zajściem w ciążę. I słusznie – zapłodnienie komórki jajowej powoduje bowiem zatrzymanie cyklu miesiączkowego, przez co menstruacja w czasie ciąży nie występuje. 

Nie oznacza to jednak, że pojawienie się krwawienia w okolicy daty spodziewanej miesiączki wyklucza to, że zaszłaś w ciążę. Może mieć ono po prostu inną przyczynę niż złuszczanie się błony śluzowej macicy, które powoduje krwawienie podczas okresu. Między miesiączką a krwawieniem w ciąży występuje kilka różnic, które pomogą ci rozpoznać, czy doszło do zapłodnienia. Jedna z nich dotyczy czasu trwania. Ile trwa okres w ciąży i jak go odróżnić od wywołanego przez zmiany związane z cyklem miesiączkowym, w którym nie powstał zarodek? 

Ile trwa okres w czasie ciąży?

Szacuje się, że u 15-25 proc. kobiet w pierwszym trymestrze ciąży występuje krwawienie. Jedną z jego podstawowych i całkowicie fizjologicznych przyczyn jest implantacja, czyli zagnieżdżanie się zarodka w macicy. Implantacja może powodować uszkodzenia naczyń krwionośnych błony śluzowej, co czasami skutkuje zauważalną, choć niewielką, utratą krwi. Jak odróżnić miesiączkę od krwawienia implantacyjnego zachodzącego w czasie ciąży? 

Po pierwsze, możemy wziąć pod uwagę intensywność krwawienia. To zachodzące w czasie implantacji zarodka ma z reguły dużo mniejsze natężenie, przypomina lżejsze plamienie. Może mieć charakter ciągły o niskim nasileniu lub przerywany. Krwawienie implantacyjne trwa również krócej od tego związanego z okresem. Ustępuje w czasie od kilku godzin do maksymalnie trzy dni. 

Inny jest również kolor krwi wydzielanej po implantacji zarodka. Krew menstruacyjna zwykle ma kolor jasno- lub ciemnoczerwony, a ta wydzielana po zajściu w ciążę i związanej z tym implantacji może przyjmować barwę od różowej do ciemnobrązowej. Dla krwawienia wywołanego implantacją zarodka charakterystyczny jest również brak widocznych skrzepów. 

Plamienie związane z implantacją zarodka pojawia się z reguły 10-14 dni po zapłodnieniu. 

Inne krwawienia w czasie ciąży – co musisz wiedzieć?

Krwawienie w czasie ciąży może wystąpić także na skutek zmian innych niż implantacja zarodka. Niektóre z nich świadczą o poważnych problemach zdrowotnych, część jest związana z niegroźnymi procesami zachodzącymi w organizmie. Krwawienie na początku ciąży i to pojawiające się w drugim lub trzecim trymestrze mają z reguły różne przyczyny. 

Krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży 

Do możliwych przyczyn krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży (poza implantacją) należą: 

  • ciąża ektopowa – dochodzi do niej, gdy zarodek zagnieżdża się w miejscu innym niż macica, np.  jajniku – taka ciąża nie ma szans na przeżycie; jeśli dojdzie do pęknięcia jajnika, może pojawić się krwotok wewnętrzny; inne objawy nieprawidłowo zlokalizowanej ciąży to m.in. ból brzucha po jednej stronie, ból w ramieniu, dyskomfort w czasie korzystania z toalety, 
  • poronienie – krwawienie i towarzyszące mu skurcze mogą być objawami przedwczesnego obumarcia zarodka lub płodu, 
  • problemy z szyjką macicy, np. infekcja i stan zapalny. 

Krwawienie w drugim lub trzecim trymestrze ciąży 

Jeśli krwawienie pojawia się w późniejszym okresie ciąży, jego przyczyną mogą być: 

  • problemy z szyjką macicy, np. infekcja i stan zapalny, 
  • poronienie, 
  • oderwanie się łożyska – łożysko oddziela się od ściany macicy, co objawia się krwawieniem i bólem brzucha lub pleców; jest to poważne powikłanie ciąży, szczególnie jeśli nie zostanie wcześnie zdiagnozowane, 
  • łożysko przodujące – występuje, gdy łożysko leży nisko i częściowo lub całkowicie przykrywa szyjkę macicy; przy tym schorzeniu krwawieniu często nie towarzyszą objawy bólowe; w niektórych przypadkach ten problem ustępuje sam przed 32.-35. tygodniem ciąży i nie powoduje późniejszych komplikacji; jeśli tak się nie stanie, konieczne może być przeprowadzenie cesarskiego cięcia przed wyznaczonym terminem porodu, 
  • oderwanie się czopa śluzowego szyjki macicy – śluzowa wydzielina z możliwą domieszką krwi może być oznaką zbliżającego porodu, szczególnie jeśli pojawiają się także skurcze, ból pleców oraz uczucie nacisku w miednicy lub dolnej części brzucha; od oderwania się czopa do wystąpienia skurczów porodowych może minąć kilka godzin lub dni; czasami czop śluzowy odrywa się dopiero w czasie akcji porodowej. 

Źródła:

  1. NationalInstitute of Health (2020) Vaginal bleeding in pregnancy, MedlinePlus. 
  2. MayoClinic (2020) Bleeding during pregnancy. 
  3. The American College ofObstetricians and Gynecologists (2019) FAQsBleeding During Pregnancy. 
  4. NationalHealth Services (2018) Vaginal bleeding in pregnancy. Your pregnancy and baby guide. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź