Depresja ciążowa – jak ją rozpoznać? Jak leczyć? Natalia Olejnik fot. Archiwum prywatne

Depresja ciążowa – jak ją rozpoznać? Jak leczyć? Odpowiada psychiatra Natalia Olejnik

O depresji poporodowej mówi się już często, o depresji ciążowej – wciąż za rzadko. Jak ją rozpoznać i leczyć, wyjaśnia psychiatra Natalia Olejnik. – Według mnie prowadzenie pacjentki zawsze musi być kompleksowe, jest bardzo dużo czynników fizjologicznych i endokrynologicznych, które wpływają na nasz stan psychiczny, również w ciąży – mówi Olejnik.

Aneta Wawrzyńczak: O depresji poporodowej i baby blues słyszałam wielokrotnie. O depresji ciążowej dowiedziałam się dopiero co. To ja jestem tak zacofana czy to rzeczywiście problem, o którym za mało się mówi?

Natalia Olejnik: Nawet z depresją poporodową wciąż bardzo mało kobiet zgłasza się po pomoc. Ale zgodzę się z panią, o depresji w ciąży mówi się bardzo mało, ponieważ bardzo dużo „wybacza się” kobietom w ciąży: „humorki”, senność, zaburzenia odżywiania, zmniejszoną aktywność, trudności z koncentracją. To wszystko tłumaczy się burzą hormonów.

Bo to naturalne, tak reaguje organizm, od wieków tak było.

I jeszcze do niedawna nie było rozpowszechnionej diagnostyki kobiet w ciąży pod kątem depresji. Tymczasem od 1 stycznia tego roku wprowadzone zostały nowe standardy Ministerstwa Zdrowia odnośnie do opieki okołoporodowej, zgodnie z którymi trzykrotnie dokonuje się oceny stanu zdrowia psychicznego kobiety pod kątem zaburzeń depresyjnych.

Właśnie: test Becka wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży, 33. a 37. i w okresie połogu. Tylko to wciąż jest badanie mające na celu profilaktykę depresji poporodowej, a nie ciążowej. Tak przynajmniej jest to określane.

Ale to badanie pozwala wykryć zaburzenia nastroju, które występują już w trakcie ciąży. I jeśli w pierwszym bądź drugim badaniu, czyli jeszcze w czasie trwania ciąży, pojawia się obniżenie nastroju, płaczliwość, zbytnie stresowanie się jakimkolwiek wydarzeniem w życiu czy samą ciążą, lekarz ginekolog może skierować pacjentkę na konsultację psychiatryczną. Test Becka nie tylko więc zwiększa szansę wykrycia depresji poporodowej, ale też depresji ciążowej. A to jest bardzo delikatny temat, który warto omawiać z pacjentkami, bo zaburzenia depresyjne może spowodować na przykład trudna sytuacja społeczna kobiety, problemy w relacjach z partnerem, związane z ciążą zmiany życiowe i/lub zawodowe. Problem w tym, że wiele kobiet – i wielu lekarzy – boi się o tym rozmawiać. W szczególności dotyczy to kobiet, które obawiają się rozpoznania choroby psychicznej i skierowania do szpitala psychiatrycznego, bo w Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że po pierwsze to się wiąże ze stygmatyzacją, po drugie – z poważnymi konsekwencjami.

A farmakoterapia i jej wpływ na dziecko? W ciąży nawet przy przeziębieniu możliwość przyjmowania leków jest bardzo okrojona.

Faktycznie kobiety boją się, że zaszkodzą swojemu dziecku, narażą je na powikłania wynikające ze stosowania leków. Oczywiście, ze względów etycznych na kobietach w ciąży nie prowadzi się badań odnośnie do ich stosowania, ale dobrze udokumentowane i zbadane na podstawie dowodów medycznych są zarówno skutki stosowania leków przeciwdepresyjnych w ciąży, jak i następstw nieleczonej w tym okresie depresji.

Czyli?

Kobiety, które przeszły ją w ciąży, są w o wiele większym stopniu zagrożone depresją poporodową, a także przedwczesnym porodem, który będzie rozwiązany cięciem cesarskim. Ze względu na swój stan psychiczny mogą też gorzej współpracować z personelem medycznym w czasie porodu. A ich dzieci mają niską masę urodzeniową, później zaś występuje u nich trzykrotnie wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju i lękowych oraz uzależnienia się od substancji psychoaktywnych i alkoholu.

Większe jest także ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne oraz wystąpienia zaburzeń koncentracji i uwagi, bo w wyniku depresji wzrasta poziom kortyzolu we krwi matki i krwi pępowinowej.

 To wszystko może być wynikiem tego, że kobieta w czasie ciąży przechodziła nieleczoną depresję i w związku z tym bardzo silny stres.

Jak rozpoznać, kiedy zachowanie kobiety jest wywołane burzą hormonów, a kiedy pojawia się ryzyko stanów depresyjnych czy wręcz depresji?

O depresji mówimy, kiedy przez co najmniej dwa tygodnie u danej osoby występują: znaczne obniżenie nastroju, spadek aktywności, czarnowidztwo, czyli pesymistyczne nastawienie do przyszłości, negatywne nastawienie do siebie, poczucie winy, bezradności, przekonanie, że sobie nie poradzi nawet z najdrobniejszymi obowiązkami. Ponadto zaburzenia snu, które są jednym z pierwszych objawów zaburzeń depresyjnych, a także łaknienia – brak apetytu albo przeciwnie, nadmierny apetyt, przekonanie o własnej nieprzydatności, stwierdzenia w stylu: „tylko stwarzam problemy”, „utrudniam swojej rodzinie życie”, „w ogóle się do niczego nie nadaję”. Skrajnym przypadkiem są myśli samobójcze, to już oznacza, że stan jest poważny.

Co należy wtedy zrobić?

Jeżeli nie jest to depresja ciężka, w pierwszej kolejności kieruje się pacjentkę na psychoterapię, najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym. To jest pierwotny lek, pomaga rozpoznać i spojrzeć pod innym kątem na sytuację kobiety: może ma nierozwiązany konflikt wewnętrzny, może chodzi o trudności w dostosowaniu się do nowej sytuacji. Jeżeli jednak objawy są bardzo nasilone i pomimo terapii nie ma poprawy, możemy wdrożyć farmakoterapię.

Jest bezpieczna? A przynajmniej: bezpieczniejsza niż przechodzenie depresji w ciąży?

Najważniejsze jest dobro pacjentki, więc decydując się na włączenie farmakoterapii do leczenia, zawsze oceniamy ryzyko, jakie niosą dla kobiety i dziecka leki, jak i nieleczona depresja. Obecnie jest grupa leków, które są zalecane w czasie ciąży, bo niosą za sobą najmniejsze ryzyko, poza tym zazwyczaj stosuje się najniższe dawki terapeutyczne najlepiej zbadanego i bezpiecznego leku, również unika się stosowania leków w pierwszym trymestrze. Wreszcie – za każdym razem lek i dawka są dobierane indywidualnie. Nie mogę pani powiedzieć, że każdej kobiecie, która do mnie przyjdzie, zlecę dany lek w określonej dawce. Albo że będę zlecać w ogóle.

Leczenie powinno przebiegać w ścisłej konsultacji z ginekologiem? Czy nie ma aż takiej potrzeby?

Dosyć często pacjenci dziwią się, że wychodząc z konsultacji u mnie mają zlecony szereg badań laboratoryjnych. Bo według mnie prowadzenie pacjenta zawsze musi być kompleksowe, jest bardzo dużo czynników fizjologicznych i endokrynologicznych, które wpływają na nasz stan psychiczny, również w ciąży. Jeżeli ciąża jest zagrożona, co również może spowodować zaburzenia nastroju u kobiety, występują są powikłania endokrynologiczne, na przykład niedoczynność tarczycy, czy cukrzyca w ciąży, to zawsze proszę pacjentkę, żeby przekazała kontakt do mnie swojemu ginekologowi. Zawsze trzeba brać pod uwagę całokształt sytuacji, wszystko ma znaczenie, również to, jak kobieta się odżywia, jaką ma sytuację rodzinną i uwarunkowania genetyczne, na co chorowali jej rodzice, czy jej matka cierpiała na depresję ciążową lub poporodową. W przypadku objawów depresyjnych u pacjentki w ciąży zawsze też proszę o dostarczenie wyników wszystkich badań, żeby upewnić się, że zaburzenia nastroju nie mają podłoża somatycznego.

Według statystyk depresję w ciąży może przechodzić nawet 15 proc. kobiet. W jaki sposób dowiadują się o chorobie?

Dość często moje pacjentki stwierdzają: „nie miałam pojęcia, że tak się ze mną dzieje”. Jak się okazuje, to rodzina często motywuje je, by podjęły leczenie, przy czym dzieje się tak, gdy depresja jest już bardzo zaawansowana. W przypadku lżejszej depresji to zazwyczaj ginekolog prowadzący kieruje pacjentkę do psychiatry i/lub psychologa. Każda kobieta może też samodzielnie wykonać test Becka, nie zajmuje dużo czasu, jest dostępny online, tak samo jak i jego ocena. Kobieta może więc sama zorientować się, czy wszystko jest w porządku, czy musi zgłosić się do specjalisty.

Pytanie, czy to zrobi. Nie ma pani wrażenia, że zwłaszcza ostatnimi czasy kobiety w ciąży są pod ostrzałem krytyki i krzywych spojrzeń? Że zewsząd słyszą: „nie histeryzuj”, „ciąża to nie choroba”, „to tylko twoje humorki”? Że to może prowadzić do tego, że kobieta nie poskarży się, zmarginalizuje symptomy, nie poszuka pomocy?

Rzeczywiście, dzisiaj kobiety nieraz boją się, że mogą spotkać się z niezrozumieniem ze strony społeczeństwa i rodziny. Ponadto, o czym pani mówi, obowiązuje teraz trend kobiety nowoczesnej, aktywnej, która ze wszystkim daje sobie radę, jest idealną matką, żoną, pracowniczką. Dość często słyszę od pacjentek, że spotykając się z koleżankami ciągle słyszą, jak to się wszystko świetnie im w życiu układa, jakie macierzyństwo jest cudowne. A żadna nie opowiada o tym, jak ciężko przeszła poród albo co robić, gdy dziecko cały czas płacze. Wszyscy się skupiają na tym, że musi być przyjemnie, wręcz idealnie, z uśmiechem na twarzy. A tak nie zawsze jest, ponieważ ciąża dla kobiety wiąże się na przykład z tym, że musi zrezygnować ze swojego zawodu, przynajmniej na jakiś czas, pójść na urlop macierzyński. Jeśli właśnie na przykład otrzymała awans, a chwilę później okazało się, że zaszła w ciążę, to powinno się wiązać z radością. W jej głowie pojawia się natomiast strach o to, co będzie z jej karierą zawodową, na którą ciężko pracowała.

I pojawia się myśl: jak zniknę na rok, to nie wiem, czy będę miała do czego wrócić.

Często kobiety właśnie tego się obawiają.

Ten lęk jest jednym z czynników ryzyka depresji ciążowej?

Tak, także ogólnie zmiana sytuacja życiowej, trudność w dostosowaniu się do nowych okoliczności, strach przed przyszłością. Dlatego tak ważne jest, żeby kobieta miała dużo wsparcia w rodzinie, a zwłaszcza od partnera.

Wymieńmy, proszę, pozostałe czynniki podwyższające ryzyko depresji ciążowej: kryzys zdrowia psychicznego w przeszłości, próby samobójcze, pobyty w szpitalach, samookaleczenia. Także – jeżeli ciąża pojawia się w bardzo młodym wieku, nieplanowana. A ciąża długo wyczekiwana, „wystarana”?

Może się tak zdarzyć, że będzie to czynnik ryzyka. Tym bardziej, jeżeli przed ciążą były stosowane różne czynniki wspomagające zapłodnienie, stymulacji hormonalnej i tak dalej. Przeciągający się okres starania się o dziecko nie jest przyjemny, wręcz dość stresujący, nierzadko para nie czerpie przyjemności z intymności. A gdy dojdzie do zapłodnienia, pojawia się nieraz lęk, czy wszystko będzie w porządku, czy nie dojdzie do poronienia, czy dziecko urodzi się zdrowe.

Wyliczam dalej: niepewna sytuacja społeczna i ekonomiczna, konflikty z bliskimi, zwłaszcza partnerem, niezbyt udane relacje z matką. Coś jeszcze?

Poprzednie poronienia i traumatyczne ciąże, lęk przed porodem, czyli tokofobia. Także Również uzależnienia i nadużywanie substancji psychoaktywnych.

Sporo tego wyszło. Odwróćmy teraz sytuację: jestem we wspaniałym związku, miałam świetne relacje z rodzicami, mamą też, nigdy nie miałam żadnych epizodów depresyjnych ani kryzysu zdrowia psychicznego, mam dobrą sytuację społeczną i ekonomiczną, nie mam za to uzależnień… Czy to znaczy, że jestem całkowicie bezpieczna?

Nie mogę tego pani zagwarantować na sto procent, podobnie jak nie mogę zapewnić, że w ciąży nie będzie pani miała cukrzycy albo niedoczynności tarczycy. Bo zmiany, które zachodzą w organizmie i psychice kobiety w ciąży, mogą wyzwalać pewne zaburzenia psychiczne i somatyczne, na przykład pierwsze epizody psychotyczne mogą pojawić się w czasie ciąży, pod koniec albo już po rozwiązaniu. Na szczęście wiele kobiet przechodzi ciążę bez zaburzeń nastroju, ale zawsze warto każdą kobietę oceniać pod tym kątem. Bo sama ciąża, w jakimś stopniu, jest już czynnikiem ryzyka.

Istnieje coś takiego jak profilaktyka depresji ciążowej?

Zawsze mówię, że przed zaplanowaną ciążą, jak i każdą ważną decyzją życiową, człowiek musi przejść poważną rozmowę z samym sobą. Zastanowić się, czy są jakieś nierozwiązane konflikty w relacjach rodzinnych, zwłaszcza na linii matka-córka. Bo bardzo często słyszę: „moja matka była nadopiekuńcza”, „była zbyt wymagająca”, „boję się, że ja też taka będę”. Albo: „nie miałam dobrego wzorca, nie wiem, co mam robić, czy będę dobrą matką”. W trakcie ciąży kobiety stresują tym, że sobie nie poradzą nie tylko z opieką nad dzieckiem, ale także wychowaniem go, zbudowaniem z nim prawidłowej więzi. Rozwiązaniem może być terapia, która przygotuje kobietę do ciąży i do zmian, które może ona spowodować w jej życiu i relacjach z najbliższymi, przede wszystkim mężem. Zawsze też nalegam na to, by sprawdzić stan somatyczny, upewnić się, że nie ma żadnych niedoborów i nieleczonych chorób przewlekłych, przede wszystkim niedoczynności tarczycy, które mają bardzo duży wpływ i często współwystępują przy zaburzeniach depresyjnych, w tym depresji ciążowej i poporodowej.

Kiedy bliskim kobiety w ciąży powinna zapalić się lampka ostrzegawcza?

Przede wszystkim warto wiedzieć, na co trzeba zwracać uwagę: czy występują zmiany nastroju, senność, zmniejszenie aktywności, drażliwość, impulsywność, zmniejszenie koncentracji, nadmierne reakcje, agresja słowna, która jest wynikiem stanu wielkiego napięcia i niepokoju u kobiety. Również należy obserwować, czy odpowiednio się odżywia, nie ma ani nadmiernego apetytu, ani braku – po ustąpieniu nudności w pierwszym trymestrze, czy przestaje dbać o siebie i dom, zaniedbywać konsultacje lekarskie i kontakty z rodziną i przyjaciółmi, nie mówi o swoich problemach, wycofuje się z relacji, traci swoje zainteresowania. Pierwszym objawem z reguły są zaburzenia snu: kobieta nie może zasnąć, wybudza się w nocy, ma koszmary, kołatanie serca, rano jest nadmiernie senna, nie może wstać z łóżka, w efekcie czego większość czasu tam spędza, na nic nie ma siły.

Co wtedy zrobić?

Na pewno nie mówić: „nie wygłupiaj się” albo „weź się ogarnij”. Trzeba otwarcie porozmawiać, a jeśli kobieta nie chce zwrócić się do psychiatry, nie chce iść do poradni, bo się boi, to zwrócić uwagę na to, że są inne możliwości, w tym wizyty domowe, a nawet konsultacje psychologiczne przez Skype. Co jest bardzo wygodne, bo po porodzie można kontakt utrzymywać.

A jeśli kobieta się upiera twardo, że nie? Można powiedzieć: „pamiętaj, teraz jest was dwoje, chociaż spróbuj dla dobra dziecka”?

Myślę, że to może być dobry argument. I dobrze, że teraz na ten temat rozmawiamy, bo dzięki temu wywiadowi kobieta będzie mogła sama przeczytać, jakie ryzyko – dla niej i dla dziecka – wiąże się z nieleczoną depresją. Że nawet jeżeli nie chce wysłuchać tego, co mówi rodzina, to przynajmniej sama może się dowiedzieć, zrobić test Becka, dowiedzieć się, czy ma depresję i co zrobić. Można wesprzeć ją, chociażby podając numer telefonu, pod który może zadzwonić. Bo dla osób w depresji wykonanie jakiejkolwiek czynności jest strasznie trudne, nawet samo podjęcie poszukiwań, gdzie zadzwonić, może być ponad ich siły.

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź
Dear User!

Before you click "Go to the Website" or close the window by clicking ×, please read the following information, as it concerns your personal data.

By clicking "Go to the website" or by closing this window, you consent to the processing of your personal data on the terms described below.

The administrator of personal data of people visiting our websites is USP Zdrowie sp. z o.o. with headquarters in Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

As part of USP Zdrowie services, we will collect information about the use of our websites. The scope of data collected by us includes, among others information stored in cookies, user's IP, as well as information about your device and browser.

Your data will be used by us for the following purposes: (i) providing you with access to a safe and functional website; (ii) conducting analyzes that allow to study the ways of using our websites and use their functionalities and content, as well as to improve and streamline them; (iii) marketing, including presenting you with advertisements and messages tailored to your interests and preferences (profiling).

The use of our websites will involve the use of technologies provided by third parties (e.g. Google, Facebook). As USP Zdrowie, we provide you with the opportunity to consent to the transfer of your data to the groups of recipients indicated by us by accepting all or some of the purposes of processing.

USP Zdrowie provides each user of our websites with the opportunity to exercise the right to request access to his personal data, rectify it, delete or limit processing, exercise the right to object to processing, as well as the right to transfer data. in the event that the legal basis for the processing of your personal data is your consent - we provide you with the possibility of withdrawing it at any time through dedicated mechanisms for managing privacy settings.

You can contact USP Zdrowie by: (i) sending an e-mail to the following address: daneosoboweusp@usp.pl; (ii) sending a letter to the following address: USP Zdrowie sp. z o.o., Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

Detailed information related to the rules for the processing of your personal data on individual USP Zdrowie websites can be found in our Privacy Policy (PL).

Below you can choose to accept all or some of the processing purposes. We will be happy if you decide to help us improve our services and websites!

Choose services
Service Description State
Solutions necessary to provide the service by electronic means
as part of our Websites, we use the localStorage solution. localStorage is a file created by the user's browser installed on his device. Thanks to the localStorage mechanism, we are able to provide our users with access to efficient and safe websites and the ability to use their functionalities (e.g. remembering your privacy settings and the possibility of changing them, remembering preferences related to the selected language of displaying the website, the ability to add products to the basket). Information saved and used as part of the localStorage mechanism will not be used to conduct marketing activities. The localStorage mechanism is necessary to provide our services in the form of Websites (Article 6 (1) (b) of the GDPR).
Analytical cookies:
cookies that are used for advanced analysis of user behavior on our websites. Analytical cookies are used, among others to analyze user behavior on Websites in order to optimize the appearance, content and functionality of websites. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following analytical cookies:
Google Analytics an online tool for analyzing website statistics. The tool allows us to track traffic on our websites, including the ability to analyze user behavior on websites. Based on the data collected using Google Analytics, we are able to develop our websites and provide a friendly appearance of the website and add new, useful functionalities. Google Analytics is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the rules governing the processing of personal data by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
Google Tag Manager tag management system developed by Google to manage JavaScript and HTML tags used for tracking and analysis on websites. Google Tag Manager is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
HotJar tool for analyzing user behavior on the website using, among others heat maps (analysis of the user's cursor behavior on the website). With this tool, we can design our websites more effectively and improve their readability and functionality. HotJar is provided and operated by Hotjar Limited. More information on the principles of personal data processing by HotJar can be found here: https://help.hotjar.com/hc/en-us/categories/115001323967-About-Hotjar
Marketing cookies:
cookies that allow us to conduct activities related to the promotion of our services, products and websites. This category of cookies will be used, inter alia, in order to show you advertisements tailored to your preferences or provide other marketing content. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following marketing cookies:
Facebook Pixel the Facebook Pixel tool is a piece of code on the website that allows you to measure, optimize and create groups of recipients of advertising campaigns on Facebook. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. Facebook Pixel is provided and operated by Facebook Ireland Limited. Facebook Pixel collects basic information stored in the cookie and information about the website and your activity. Facebook Ireland Limited may transfer personal data of its users to the United States of America, based on the legal mechanisms provided for in applicable law. The basis for the transfer of your data in some cases may also be your consent, which we collect as part of our websites. therefore, we would like to draw your attention to the fact that the law on the protection of personal data in the United States of America differs from European legislation and may not provide you with the same rights as those provided for by the provisions in force in Poland, and in some cases it may also combine with the possibility of access to your data by the authorities and services of a third country. in order to ensure the fullest protection of your rights and freedoms, the mechanisms used as part of the Facebook Pixel tool prevent your identification data from being identified and are subject to automatic processes of their removal in short periods.

We would also like to inform you that when using the Facebook Pixel USP Zdrowie tool, it complies with the current Regulations of Facebook Business Tools, including the agreements on the principles of co-administration of personal data. in order to fulfill the obligation resulting from the provisions of data protection law, we would like to inform you that in the scope of processing information collected using the Facebook Pixel tool:
  1. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited, with its registered office at 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbor, Dublin 2, Ireland, act as joint controllers (entities jointly deciding on the purposes and methods of personal data processing).
  2. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited have made joint arrangements regarding the performance of their obligations under the provisions of the GDPR.
  3. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited are responsible for providing appropriate grounds for processing personal data related to the collection of information via Facebook Pixel. Therefore, USP Zdrowie provides users with the opportunity to voluntarily consent to the collection and use of their data for marketing purposes on the websites, in particular for the purpose of conducting marketing campaigns on Facebook. Facebook Ireland Limited provides appropriate legal grounds relating to the possibility of using the personal data of portal users for the purposes of conducting USP Zdrowie marketing activities.
  4. As part of this Privacy Policy, USP Zdrowie provides you with access to all information related to the principles of data processing as part of our business activities. Information related to the principles of personal data processing by Facebook Ireland Limited, determination of the legal basis for such processing and the methods of exercising your rights by Facebook Ireland Limited, including information on the relevant Facebook contact forms, can be found in the Data Policy available at: https://www.facebook.com/about/privacy.
  5. USP Zdrowie is responsible to the users of Internet Services for the correct operation of the mechanisms enabling obtaining and withdrawing consents to use the information collected through the Facebook Pixel tool. After receiving the data collected via Facebook Pixel, Facebook Ireland Limited is independently responsible for the rights specified in Art. 15 - 20 GDPR towards users of your social network.
  6. Both USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited provide the possibility of exercising the right to object. in the event of receipt of a request related to an objection to the processing of personal data, USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited will take appropriate steps regarding the further processing of their users' data.
  7. USP Zdrowie is responsible for the proper implementation and configuration of Facebook Pixel. Facebook Ireland Limited remains responsible for ensuring the security of the service offered to us and personal data processed as part of Facebook Pixel.
  8. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited remain responsible for the proper response to all identified data breaches. The responsibility of USP Zdrowie in connection with the use of Facebook Pixel services applies to all cases related to providing users with a properly implemented and configured tool. Facebook Ireland Limited is responsible for all data protection breaches related to processing operations performed as part of the marketing service provided to us.
LinkedIn Insight Tag short code in Java Script technology that supports conversion tracking, website audience and site demographics for LinkedIn advertising campaigns. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. The LinkedIn Insight Tag is provided and operated by LinkedIn Ireland Unlimited Company. More information on the rules for the processing of personal data with the processing of personal data by LinkedIn can be found here: https://www.linkedin.com/help/lms/answer/65513/add-the-linkedin-insight-tag-to-your-website?lang=en
Google Ads tool that is one of the elements of the Google advertising system, allowing the display of sponsored links in the search results of the Google Search Engine and on websites of entities cooperating with Google. The Google Ads tool is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
SALESmanago tool enabling the identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The SALESmanago tool is provided and operated by our partner, Benhauer Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the SALESmanago tool can be found here: https://www.salesmanago.pl/marketing-automation/technologie.htm
AppNexus / Xaxis Turbine Xaxis is a global digital media platform that programmatically connects advertisers with audiences. More information on the principles of personal data processing using the Xaxis Turbine tool can be found here: https://www.xaxis.com/privacy-notice/polityka-prywatnosci-xaxis/
Selectivv tool enabling user data segmentation, used to target emissions as part of an advertising campaign. More about the rules on the site: https://selectivv.com/polityka-prywatnosci/
Campaign Manager 360 system for managing advertisements and measuring their effectiveness, designed for advertisers and media agencies. It is part of the Google Marketing Platform provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=pl
Revhunter A tool that allows you to send advertisements to users of the Administrator's website in the form of e-mail messages that are tailored to the user's actions and behavior on the website. The retargeting service is performed via the Revhunter tool, which belongs to INIS sp. z o.o. with headquarters in Rybnik at Raciborska 35a street, Poland (TAX ID: 6423128785). More info on page: https://revhunter.pl/polityka-prywatnosci
CAKE cloud-based tool that enables campaign management, optimization and monitoring of partners in the area of performance marketing. More information here: https://getcake.com/privacy-policy/
User.com tool enabling identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The User.com tool is provided and operated by our partner, User.com Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the User.com tool can be found here: https://user.com/en/privacy-policy/
Make.com is a tool for automating business processes, enabling integrations with other systems, analyzing user behavior on websites, and delivering personalized content and experiences. Make.com is provided and supported by Make.com Inc. You can find more information about the personal data processing policies using the Make.com tool here: https://www.make.com/en/privacy-notice
TikTok Pixel TikTok Pixel - A tool to integrate with your website that allows you to share website events with TikTok. When used with TikTok for Business tools, the Pixel can measure website traffic, assess the effectiveness of ad campaigns, optimize campaigns, and acquire new customers. Once properly set up and verified, the Pixel conveys information about actions taken on your site according to the events you have configured, which reflect the entire customer journey from viewing a product details page to adding an item to a cart and making a purchase. The Pixel collects data available via standard web browsers, including information about ads or events, timestamps, IP addresses, device data, and cookies that support the measurement, optimization, and targeting of your campaigns. In the future, this data will enable TikTok to customize recommendations for Pixel event settings and offer automated solutions. More information about this tool can be found in TikTok's Privacy Policy and TikTok Business Product Terms

After 5 seconds, we will refresh the page to load the current settings.