Czy zgaga może być objawem ciąży? Czy zgaga może być objawem ciąży? / Zdjęcie: iStock

Czy zgaga może być objawem ciąży?

Niektóre kobiety nie zgłaszają żadnych dolegliwości w trakcie ciąży, inne zaś borykają się z bardzo uciążliwymi objawami. Jednym z nieprzyjemnych symptomów jest pojawiająca się zgaga, która występuje nawet mimo prawidłowego odżywiania. Skąd bierze się zgaga w ciąży i jakie są na nią sposoby?

Spis treści:

Pierwsze objawy w ciąży

Każda kobieta przechodzi przez okres ciąży w inny sposób. Dla niektórych przyszłych mam jest to trudny czas pełen nieprzyjemnych dolegliwości, inne zaś czują się bardzo dobrze do samego porodu. Większość kobiet we wczesnej ciąży dostrzega jednak mniej lub bardziej intensywne oznaki swojego odmiennego stanu.

Najczęściej zgłaszanymi przez ciężarne objawami są poranne wymioty i nudności. Dotykają one bowiem aż 50-70 proc. przyszłych mam. Kobiety często skarżą się również na bolesność i wrażliwość piersi, a także pojawiające się wahania nastrojów. Bardzo charakterystycznym objawem ciąży jest też brak spodziewanej miesiączki.

U niektórych przyszłych mam pojawiają się symptomy mniej charakterystyczne, takie jak objawy grypopodobne, nadmierna senność czy zaparcia. Pojawia się także częstsze parcie na pęcherz, które związane jest między innymi ze zwiększeniem filtracji kłębuszkowej w nerkach, a co za tym idzie – wzrostem produkcji moczu.

Czy zgaga może być objawem ciąży?

Do pewnych objawów ciąży zaliczamy między innymi zbadanie czynności serca płodu lub zlokalizowanie zarodka przez ginekologa w badaniu ultrasonograficznym. Dają one 100- procentową pewność obecności ciąży. Inne objawy pojawiające się u kobiety uznajemy za prawdopodobne lub przypuszczalne. Należą do nich m.in.:

  • dodatni wynik testu ciążowego,
  • powiększenie obwodu brzucha,
  • bolesność piersi,
  • zatrzymanie miesiączki,
  • podwyższenie podstawowej temperatury ciała.

Jednym z objawów, które zauważają kobiety w trakcie ciąży jest również zgaga. Zdecydowanie nie powinno się jednak na podstawie tego jednego symptomu potwierdzać lub wykluczać ciąży.

Powstawanie zgagi u kobiet często jest związanie ze wzrostem stężenia progesteronu, do którego dochodzi fizjologicznie również poza ciążą, w czasie II fazy cyklu miesiączkowego. Jest to więc dolegliwość dotykająca stosunkowo wiele kobiet niebędących w ciąży. Jeśli jednak zaczynają pojawiać się u Ciebie różne inne symptomy sugerujące ciążę, warto dla pewności wykonać test ciążowy lub udać się do ginekologa.

Skąd się bierze zgaga w ciąży?

Za pojawienie się zgagi zarówno w czasie ciąży, jak i w II fazie cyklu odpowiada głównie wzrost stężenia progesteronu. Jest to żeński steroidowy hormon płciowy, który produkowany jest przez jajniki i nadnercza, a w trakcie ciąży również przez łożysko.

Odpowiada on między innymi za rozluźnianie i zmniejszenie napięcia mięśni gładkich, przez co hamuje ewentualne skurcze macicy mogące prowadzić do porodu przedwczesnego lub też poronienia. Jednocześnie jednak wpływa on na inne mięśnie w organizmie przyszłej mamy, takie jak dolny zwieracz przełyku, co niestety prowadzi do występowania zgagi.

Sama zgaga wynika z cofania się treści żołądkowej do dolnego odcinka przełyku i spowodowana może być również innymi czynnikami. W ciąży należą do nich przemieszczenie się żołądka, spowodowane powiększającą się macicą, a także spowolnienie perystaltyki przełyku i różnica ciśnień wewnątrz przełyku oraz żołądka.

Zgaga objawia się odbijaniem, dyskomfortem w nadbrzuszu, a także uczuciem palenia w przełyku. Jej intensywność i uciążliwość może różnić się u przyszłych mam. U niektórych jednak zgaga jest na tyle nieprzyjemna, że szukają sposobów, aby złagodzić ten dyskomfort.

Sposoby na zgagę w ciąży

Na zgagę stosuje się najczęściej leki zobojętniające zawierające węglan wapnia lub magnezu. Ich działanie polega na niwelowaniu uczucia pieczenia w przełyku. Należy jednak pamiętać, że zażywanie jakichkolwiek leków w trakcie ciąży powinno się zawsze konsultować z lekarzem, ponieważ duża część z nich jest w tym czasie niedozwolona i może zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Dlatego także leki na zgagę powinien zaordynować nam lekarz.

Jest też wiele domowych sposobów na walkę ze zgagą. Niektórym przyszłym mamom pomaga:

  • picie mleka, kefiru lub wody niegazowanej,
  • zjedzenie migdałów,
  • picie soku wyciskanego z buraka lub marchewki.

Bardzo ważna w profilaktyce zgagi jest odpowiednia, zdrowa dieta. Powinno unikać się tłustych i ostrych potraw, a wybierać te lekkostrawne. Posiłki w ciąży powinny być też częstsze, ale mniejsze, a przyszła mama powinna spożywać ich około 6 dziennie. Należy uważać na zachcianki ciążowe objawiające się nadmiernym spożywaniem słodyczy, a także objadaniem się przed snem.

W przypadku pojawiania się zgagi wieczorem lub nocą pomocne może być zmienienie pozycji w łóżku z leżącej na półsiedzącą. Przyszła mama cierpiąca na zgagę powinna wystrzegać się również produktów smażonych oraz kawy.

Najlepiej jednak obserwować swój organizm i ewentualnie wykluczać produkty, po których czujemy się gorzej, a jeśli to nie pomaga, udać się do lekarza specjalisty, który zaproponuje odpowiednie i bezpieczne postępowanie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź