Czy zawroty głowy w ciąży są normalne? Czy zawroty głowy w ciąży są normalne?/ fot. Adobe Stock

Czy zawroty głowy w ciąży są normalne?

Zawroty głowy to objaw, który może w znaczący sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie kobiecie ciężarnej. Z tego względu warto wiedzieć, jak w bezpieczny sposób radzić sobie z tą dolegliwością. Na czym polegają zawroty głowy oraz czy każda kobieta w ciąży zmaga się z nimi?

Spis treści:

Na czym polegają zawroty głowy?

Zawroty głowy to subiektywny objaw polegający na uczuciu wirowania. Szacuje się, że pacjenci zgłaszający się z tym problemem do lekarza rodzinnego stanowią nawet 8 proc. wszystkich chorych w gabinetach POZ. One same mogą mieć charakter przejściowy bądź występować przez dłuższy czas. 

Za utrzymywanie równowagi odpowiada współpraca trzech struktur w naszym ciele: narządu przedsionkowego zlokalizowanego w uchu wewnętrznym, receptorów czucia głębokiego, a także narządu wzroku. 

Narząd przedsionkowy podzielić można na część obwodową i centralną. Podział ten pomaga m.in. w określeniu miejsca uszkodzenia, gdyż symptomy patologii części obwodowej i centralnej różnią się od siebie. Warto pamiętać, że zawroty głowy to jedynie objaw, nie zaś choroba sama w sobie, dlatego też pojawienie się tego typu dolegliwości wymaga pogłębienia diagnostyki. 

Zawroty głowy to problem złożony, który spowodowany może być nie tylko chorobami laryngologicznymi lub neurologicznymi, ale także okulistycznymi czy kardiologicznymi. W przypadku kobiet ciężarnych należy mieć na uwadze, że zawroty głowy nie muszą być związane z ciążą, a jedynie nałożyć się z nią w czasie.

Zawroty głowy w ciąży – kiedy się pojawiają?

Zawroty głowy w ciąży są stosunkowo częstym objawem zgłaszanym przez kobiety. Przyczyny ich występowania różnią się w zależności od okresu ciąży. Zawroty głowy na początku ciąży wynikają najprawdopodobniej ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. 

Należy pamiętać, że ciąża jest okresem wielu zmian, które mają za zadanie przystosowanie ciała ciężarnej tak, aby stanowiło ono jak najlepsze środowisko do rozwoju dziecka. Z tego względu m.in. zwiększa się objętość krwi krążącej, ciśnienie krwi obniża się, a także dochodzi do przyspieszenia akcji serca. Prowadzić to może do zawrotów głowy, szczególnie w przypadku gwałtownej zmiany pozycji. 

Nie bez wpływu na samopoczucie ciężarnej pozostają nudności i wymioty, które dotykają nawet 70-80 proc. ciężarnych. Szczególnie nasilone wymioty doprowadzić mogą do odwodnienia objawiającego się m.in. jako zawroty głowy. 

Na późniejszym etapie silne zawroty głowy w ciąży związane mogą być ze stanami szczególnie niebezpiecznymi, takimi jak rzucawka lub stan przedrzucawkowy czy też zespół HELLP. Z tego względu w momencie wystąpienia tego typu objawów (szczególnie nagłego) konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę lub udanie się na położniczą izbę przyjęć.

Czy każda kobieta w ciąży ma zawroty głowy?

Zawroty głowy to objaw, który może wystąpić w ciąży, jednak nie jest charakterystyczny dla tego okresu. Z tego względu nie można stwierdzić, że każda kobieta ciężarna doświadczy zawrotów głowy. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety, szczególnie na początkowych etapach ciąży, predysponują jednak do występowania tego objawu, dlatego też zauważalny jest on częściej niż w populacji ogólnej.

11 tydzień ciąży – proces ciąży i rozwój dziecka

Polecamy

11 tydzień ciąży – proces ciąży i rozwój dziecka

11 tydzień ciąży to koniec I trymestru. Dziewięć tygodni po zapłodnieniu płód ma cały czas podkurczone nogi. Na badaniu USG zauważymy, że głowa jest tak duża jak reszta ciała.

Czytaj

Czy zawroty głowy są normalne?

Zawroty głowy mogą niekiedy pojawić się w trakcie trwania ciąży. Związane jest to ze zmianami w układzie krążenia, a także stężeń hormonów, co skutkuje nieswoistymi objawami, takimi jak np. zawroty głowy. W przypadku niewielkiego nasilenia ich występowanie uznać można za swego rodzaju normę. Jeżeli jednak zawroty głowy utrzymują się przez dłuższy czas lub znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, stanowią patologię, która wymaga diagnostyki oraz leczenia. Oprócz farmakoterapii, wśród zalecanego postępowania mającego na celu zapobieganie zawrotom głowy wymienia się:

  • unikanie długotrwałego stania,
  • unikanie pozycji leżącej, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze ze względu na potencjalny ucisk macicy na żyłę główną dolną,
  • przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej,
  • stosowanie zbilansowanej diety,
  • unikanie zbyt gwałtownej zmiany pozycji z siedzącej na stojącą,
  • przyjmowanie zaleconych przez lekarza leków oraz suplementów diety.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź