Czy test może nie wykryć ciąży? Czy test może nie wykryć ciąży? / Pexels.com

Czy test może nie wykryć ciąży?

Wynik testu ciążowego w powszechnej opinii uznawany jest za bardzo pewne rozstrzygnięcie, czy kobieta jest w ciąży, czy też nie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pomimo ujemnego wyniku może okazać się, że do zapłodnienia doszło. Dlaczego test ciążowy czasami nie pokazuje ciąży i jak wykonać go poprawnie? 

Spis treści:

Negatywny test ciążowy i ciąża – czy to możliwe?

Okazuje się, że tak. Musisz pamiętać, że dodatni wynik testu ciążowego zaliczany jest do prawdopodobnych objawów ciąży, tak samo jak brak miesiączki oraz powiększenie piersi. Pewnym objawem ciąży jest wysłuchanie czynności serca płodu, wyczucie jego ruchów lub uwidocznienie go podczas badania USG. Sam test ciążowy nie wykrywa „elementów” dziecka, a jedynie zwiększone stężenie podjednostki beta hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Hormon ten jest wydzielany przez zarodek, a dokładnie syncytiotrofoblast na początku ciąży. Ma on za zadanie utrzymać funkcję ciałka żółtego, którego główną rolą jest produkowanie innego hormonu, progesteronu, odpowiedzialnego w dużym uproszczeniu za utrzymanie ciąży. hCG może być jednak wydzielana w dużych ilościach również w innych sytuacjach niż ciąża.  

Negatywny test ciążowy – czemu tak się dzieje?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, przez które test ciążowy może dać fałszywie ujemny wynik. Pierwszą i najczęstszą jest wykonanie testu zbyt wcześnie. W takiej sytuacji bardzo prawdopodobne, że gonadotropina kosmówkowa nie osiągnęła wystarczająco wysokiego stężenia w moczu i test zwyczajnie może jej nie wykryć. Z tego też powodu należy pamiętać, że najbardziej optymalnym momentem na wykonanie testu ciążowego jest dzień spodziewanej miesiączki, lub też kilka dni po nim. W takiej sytuacji większość testów dostępnych rynku wykaże się czułością sięgającą niemal 100 proc. Pamiętaj jednak, aby zawsze przed wykonaniem testu sprawdzić na opakowaniu, kiedy producent zaleca jego wykonanie, żeby jego skuteczność była najwyższa. Nie zapominaj również o przechowywaniu testu w odpowiednich warunkach. 

Zbyt niskie poziomy gonadotropiny kosmówkowej, które mogą skutkować nie wykryciem ciąży przez test ciążowy występują niekiedy również w przypadku ciąży pozamacicznej, a także przy pustym jaju płodowym, czyli braku zarodka przy jednoczesnej obecności pęcherzyka żółtkowego oraz owodni w jamie macicy.  

Jeżeli pomimo ujemnego testu ciążowego dalej podejrzewasz, że możesz być w ciąży, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem, który ostatecznie rozwieje twoje wątpliwości.  

Negatywny test ciążowy i brak miesiączki

Dlaczego test nie pokazuje ciąży, a twój okres spóźnia się? Nie musi być to od razu powód do niepokoju. Pamiętaj, że organizm kobiety to nie maszyna, a jego funkcjonowanie opiera się na współpracy kilkudziesięciu bilionów żywych komórek. Nic więc dziwnego, że tak precyzyjne procesy jak regulacja gospodarki hormonalnej podlegają naturalnym wahaniom w zależności od czynników zewnętrznych. 

Za występowanie cyklu miesiączkowego i związaną z nim menstruację odpowiada oś podwzgórze-przysadka- jajnik. Opis jej dokładnego funkcjonowania stanowczo wykracza poza ramy tego artykułu, jednak w skrócie możemy powiedzieć, że to cykliczne zmiany stężeń hormonów takich jak estrogeny, progesteron, FSH oraz LH, prowadzą przy braku zarodka do złuszczania się endometrium widocznego jako krwawienie miesięczne. Powodów, które nie są oznaką poważniejszych problemów ze zdrowiem, a przez które gospodarka hormonalna może ulec rozregulowaniu, jest wiele. Należą do nich m.in. infekcja, nadmierny stres, nadmierny wysiłek fizyczny, brak odpowiedniej ilości snu, podróż czy odstawienie w ostatnim czasie antykoncepcji hormonalnej.  

Inną sytuacją, w której miesiączka nie występuje regularnie, jest karmienie piersią. Jest to związane z obecnością w organizmie kobiety dużych ilościach prolaktyny- hormonu pobudzającego laktację w okresie karmienia piersią. Jest on wydzielany przez przedni płat przysadki i hamuje produkcję FSH i LH, a tym samym owulację oraz menstruację. Nie oznacza to jednak, że stanowi „naturalna antykoncepcję”! Jeżeli więc w okresie karmienia piersią regularnie współżyjesz, skonsultuj się ze swoim lekarzem ginekologiem, który przedstawi ci dostępne w tym czasie skuteczne metody antykoncepcji. 

Zbyt wysokie stężenia prolaktyny, poza okresem karmienia piersią, występują przy gruczolakach przysadki, które produkują ten hormon w nadmiernych ilościach. Stan taki nazywany jest hiperprolaktynemią i powinien być leczony przez lekarza endokrynologa. Inna przyczyną braku miesiączki może być np. zespół policystycznych jajników (PCOS), niedoczynność tarczycy lub zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja. W takich sytuacjach cykle miesiączkowe są nieregularne, więc określenie daty spodziewanej miesiączki jest często utrudnione.  

Wskazówki, jak poprawnie wykonać test ciążowy

Na rynku dostępne są testy ciążowe płytkowe, paskowe i strumieniowe. Do każdego z nich dołączona jest zawsze instrukcja, która informuje, jak dany test powinien być wykonany, aby mógł być uznany za miarodajny. Dlatego też przed jego wykonaniem zawsze zapoznaj się z dołączona ulotką. Istnieją jednak uniwersalne wskazówki, o których powinnaś pamiętać.

  • Test wykonaj optymalnie w dzień spodziewanej miesiączki i nie wcześniej niż jest to napisane na ulotce. 
  • Przed wykonaniem testu nie pij zbyt dużych ilości płynów.
  • Pamiętaj, aby skorzystać z pierwszej porannej porcji moczu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź