Czy test ciążowy może się mylić? / pexels

Czy test ciążowy może się mylić?

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Możesz to bardzo łatwo i wygodnie sprawdzić w zaciszu własnej łazienki. Testy ciążowe są powszechnie dostępne w każdej aptece. Warto jednak wiedzieć, kiedy i jak poprawnie go wykonać, by wynik wyszedł poprawny.

Spis treści:

Testy ciążowe

Testy ciążowe dostępne obecnie na rynku charakteryzują się dużą czułością. Warto jednak mieć na uwadze, że czasem mogą one dać fałszywy wynik.  

Fałszywie dodatnie wyniki mogą występować u kobiet z dużymi stężeniami gonadotropin, np. w okresie przedmenopauzalnym lub w przypadku występowania choroby nowotworowej – mówi ginekolog Michał Strus.

Co jeszcze może mieć na fałszywy wynik testu ciążowego? 

  • test może być przeterminowany,  
  • test może być wykonany nieprawidłowo lub zbyt wcześnie, 
  • zażywanie leków antydepresyjnych,  
  • choroba nerek,  
  • chora tarczyca,  
  • guzy lub gruczolaki, 
  • przyjmowanie leków hormonalnych.  

Dla potwierdzenia ciąży lub jej braku, warto wykonać laboratoryjne badanie krwi. Jest to najczulsze badanie, które daje niemalże 100 proc. skuteczności. 

Kiedy zrobić test ciążowy - rano czy wieczorem?

W której części dnia najlepiej wykonać test ciążowy? Warto pamiętać, że u ciężarnej kobiety stężenie hormonu HCG jest wyższe rano. Dlatego najlepiej wykonać test w trakcie porannej toalety.  

Do testu może być użyty mocz z dowolnej pory dnia. Większość producentów zaleca jednak, aby badanie wykonać z pierwszego porannego moczu, gdy stężenie hCG jest najwyższe – wyjaśnia ginekolog.

Rodzaje testów ciążowych

Testy ciążowe różnią się od siebie pod wieloma względami. Pierwszym ważnym rozróżnieniem jest to, czy można je zrobić w domu czy w laboratorium. Pierwsze wykonuje się z moczu, drugie z krwi. Testów, które możemy wykonać w domu, jest kilka rodzajów: paskowe, płytkowe i strumieniowe. Wszystkie testy charakteryzują się wysoką skutecznością, pod warunkiem prawidłowego wykonania.  

Test ciążowy paskowy

Test ciążowy paskowy wymaga zebrania moczu do pojemnika i zanurzenia w nim paska. Test ma formę cienkiego paska, który posiada uchwyt, pole kontrolne, pole testowe oraz pole do absorpcji moczu z paskiem wskazującym granicę zanurzenia. Wynik pojawia się już po kilku minutach. Test ten wykrywa ciążę już po ok. 7 dniach od zapłodnienia 

Test ciążowy płytkowy

Test ciążowy płytkowy wymaga zebrania moczu do pojemnika lub pipety i umieszczenia kilku kropel w wyznaczone miejsce (najczęściej z oznaczeniem S – sample, ang. próbka). W trakcie umieszczania kropli moczu na teście należy uważać, aby nie wytworzyły się pęcherzyki powietrza. Test powinien także znajdować się na płaskiej powierzchni. Wynik pojawia się po ok. 3-5 minutach.  

Test ciążowy strumieniowy

Test ciążowy strumieniowy posiada uchwyt, pasek do absorpcji moczu z oknem testowym a także nasadki, przez co mówi się, że ma formę „flamastra”. Do wykonania testu należy zdjąć nasadkę, uważając, aby nie dotknąć paska. Następnie trzymając za uchwyt, trzeba skierować pasek pod strumień moczu na 5 sekund. Można także wykonać ten test, zbierając mocz do pojemnika i zanurzając w nim 2/3 paska na 10 sekund. Po pobraniu próbki moczu, należy zakryć test nasadką i odłożyć go na płaską powierzchnię. Wynik pokaże się po 3-5 minutach.  

Jak prawidłowo zrobić test ciążowy?

Do prawidłowego wyniku testu ciążowego ważnych jest kilka czynników. Najważniejsze jest, aby nie robić testu zbyt wcześnie od zbliżenia. Kolejną kwestią jest czas oczekiwania na wynik. Wiele testów po przekroczeniu podanego czasu zmienia wynik. Wtedy można się pomylić i błędnie odczytać wartość. Dlatego ważne, by wykonywać go zgodnie z instrukcją. 

Warto też sprawdzić, czy test nie jest przeterminowany, gdyż taki nie nadaje się do użycia.  

Czy warto robić test ciążowy kilka dni po zbliżeniu?

Do zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy dochodzi ok. 5-7 dni po zapłodnieniu. Dopiero wtedy powstaje łożysko i zostaje wydzielana gonadotropina kosmówkowa, którą wykrywają testy ciążowe. Najwcześniej więc można zrobić test 7-9 dni po stosunku. Do tego czasu test nie wykaże ewentualnego zapłodnienia.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź