Czy przeziębienie ma wpływ na ciążę? Czy przeziębienie ma wpływ na ciążę?/ Zdjęcie: iStock

Czy przeziębienie ma wpływ na ciążę?

Przeziębienie to powszechna infekcja górnych dróg oddechowych, która może pojawić się także w ciąży. Choć ból gardła, kaszel i katar towarzyszące chorobie mają zwykle łagodny przebieg, to przeziębienie u kobiet w ciąży może być groźne. Jaki wpływ na ciążę ma przeziębienie, kiedy zgłosić się do lekarza i jakie leki może stosować przyszła mama?

Spis treści:

Czy przeziębienie wpływa na ciążę?

Przeziębienie w ciąży spowodowane jest infekcją wirusową, rzadziej bakteryjną. Przyczyną infekcji są najczęściej rynowirusy, adenowirusy lub wirusy paragrypy. Do zakażenia patogenami dochodzi drogą kropelkową po kontakcie z osobą zarażoną. Objawy wskazujące na przeziębienie to: 

  • kaszel, 
  • katar, 
  • ból gardła,  
  • bóle mięśniowo-stawowe, 
  • zmęczenie, 
  • pogorszenie samopoczucia, 
  • brak apetytu. 

Czy przeziębienie ma wpływ na ciążę? Same objawy przeziębienia mają znikomy wpływ na zdrowie płodu. Jedynym wyjątkiem jest pojawienie się wysokiej gorączki na wczesnym etapie ciąży, ponieważ ma ona potencjalne działanie teratogenne, zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego, a w skrajnych przypadkach może nawet powodować wewnątrzmaciczne obumarcie płodu. 

Czy przeziębienie może zaszkodzić ciąży? Do przejścia wirusa przez łożysko dochodzi u około 10 proc. kobiet w ciąży, a powikłania infekcji u płodu obserwuje się sporadycznie. Wraz z zaawansowaniem ciąży niebezpieczeństwo powikłań maleje. Pod koniec ciąży infekcja wirusowa może spowodować małowodzie lub wielowodzie, obrzęk łożyska i hepatomegalię. Choć przyszła mama może się źle czuć podczas przeziębienia, dziecko “nie czuje” w tym czasie objawów choroby. 

Jak leczyć przeziębienie w trakcie ciąży? 

Leczenie przeziębienia w trakcie ciąży jest objawowe. Jego celem jest złagodzenie dolegliwości oraz obniżenie gorączki. Na początku można spróbować obniżyć temperaturę za pomocą letniej kąpieli lub chłodnych okładów. Ważny jest odpoczynek, przyjmowanie dużej ilości płynów (nawet do trzech litrów dziennie) oraz pełnowartościowa dieta.  

Stosowanie preparatów aptecznych zawsze należy konsultować z lekarzem, ponieważ wiele leków może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi. W ciągu trzech lub pięciu dni od rozpoczęcia leczenia objawowego, dolegliwości powinny zacząć ustępować. Jeśli tak się nie dzieje, jest to znak, aby ponownie zgłosić się do lekarza. Gdy objawy przeziębienia nie mijają, przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej stosuje się antybiotykoterapię. Do możliwych do zastosowania w ciąży antybiotyków należą pochodne penicylin, cefalosporyny i makrolidy (z wyjątkiem klarytromycyny). 

Przyjmowanie leków 

Bezpiecznym lekiem w ciąży stosowanym w celu obniżenia gorączki jest paracetamol. Można zażywać go co sześć godzin, a maksymalna dobowa dawka wynosi trzy gramy. Innym lekiem przeciwgorączkowym jest ibuprofen, jednakże nie można stosować go w trzecim trymestrze ciąży. W pierwszym i drugim trymestrze ibuprofen można zażywać co cztery godziny i nie powinno się przekraczać dawki dobowej wynoszącej 1,2 g. Natomiast leki zawierające kwas acetylosalicylowy nie mogą być stosowane w ciąży. 

Na katar nie powinno się stosować preparatów (doustnych, kropli do nosa) zawierających pochodne efedryny i adrenomimetyki. Jedynym bezpiecznym sposobem leczenia kataru w ciąży jest płukanie przewodów nosowych hipertonicznymi roztworami wody morskiej oraz inhalacje z soli fizjologicznej lub rozcieńczonych olejków eterycznych – eukaliptusowego i z drzewa herbacianego (nie mogą być to ekstrakty na bazie alkoholu). Inhalacje zmniejszają produkcję wydzieliny, rozrzedzają ją i ułatwiają jej usuwanie. Można też wypróbować maści z majerankiem, eukaliptusem i mentolem. Ponadto należy zadbać o dobre nawodnienie organizmu, dzięki czemu błony śluzowe nie będą wysychać, a walka z katarem stanie się łatwiejsza. 

W przypadku leków przeciwkaszlowych niewskazane są preparaty zawierające kodeinę. W leczeniu bólu gardła należy unikać aerozoli i tabletek do ssania mających w składzie tymianek i podbiał. Spośród dostępnych preparatów, bezpieczne są leki zawierające benzydaminę lub chlorheksydynę. Mogą pomóc też domowe sposoby – płukanki z roztworem jodyny, cytryny z miodem albo syrop z cebuli lub czosnku. W kontekście żywienia, przy bólu gardła najmniej bolesne jest spożywanie zup, produktów rozdrobnionych, musów owocowych i koktajli. Dolegliwości mogą nasilić się przy jedzeniu gorących i bardzo kwaśnych potraw. 

Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży 

Stosując domowe sposoby na przeziębienie w ciąży również należy zachować ostrożność. W celu zwiększenia odporności można stosować witaminę C, rutynę i wapń. W przeziębieniu pomocne może być picie naparu z lipy i imbiru, natomiast przeciwwskazane są herbaty malinowe z liści, ponieważ mogą wywołać skurcze skutkujące przedwczesnym porodem. Niewskazany jest także propolis, ze względu na silne właściwości uczulające. 

Wiele leków bez recepty polecanych na przeziębienie zawiera takie składniki jak czosnek, syrop z malin, cytryna i miód, dlatego lepszym pomysłem jest dodanie czosnku do potrawy i wypicie herbaty z cytryną, niż korzystanie z preparatów, które oprócz głównych składników, mają w składzie także substancje dodatkowe. 

Źródła:

  1. Izabela Grzechowiak, “Wybrane aspekty farmakoterapii w okresie ciąży – bezpieczeństwo stosowania leków OTC i Rx ”, Poznań 2015. 
  2. Małgorzata Świątkowska-Freund, “Przeziębiona kobieta ciężarna”, Medical Tribune, 2015. 
  3. Poradnik żywienia dla kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź