Czy przed okresem można zajść w ciążę?

Jakie są szanse na zajście w ciążę przed okresem? Teoretycznie znikome, w praktyce jednak bywa różnie. Wszystko zależy od cyklu miesiączkowego kobiety. Jeśli ten działa bez zarzutu, nie ma się czym martwić. Jeśli jednak występują nieregularne miesiączki, nie można wykluczyć zapłodnienia przed okresem.

Spis treści:

Ciąża a okres

W trakcie ciąży nigdy nie pojawia się miesiączka. Zdarza się jednak, że kobiety mogą zauważyć krwawienie, które mylą z okresem. Natomiast przyczyn należy szukać gdzie indziej.

Powodem plamienia może być:

  • niedobór progesteronu,
  • wady jaja płodowego,
  • ciąża pozamaciczna,
  • zagnieżdżenie się jaja płodowego,
  • obumarcie zarodka,
  • patologia w obrębie szyjki macicy.

Plamienie może pojawić się 7-10 dni po zapłodnieniu i nazywa się je krwawieniem implantacyjnym. Związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Od miesiączki jednak odróżnia je to, że jednocześnie nie występują bóle w podbrzuszu a plamienie nie jest duże.

Innym przykładem krwawienia jest ciąża pozamaciczna, czyli zagnieżdżenie się zarodka poza macicą, np. w jajowodzie. Towarzyszy temu obfity krwotok, który jest wywołany pęknięciem jajowodu. Ciąże pozamaciczną można rozpoznać dzięki USG. Należy ją usunąć, ponieważ zagraża życiu kobiety.

Plamienia mogą także wystąpić u kobiet w ciąży po stosunku seksualnym.

Stosunek przed okresem - szanse na zajście w ciążę

Szanse na to, by zajść w ciążę przed okresem, są bardzo małe. Istnieje jednak takie ryzyko. Zależne jest to od cyklu menstruacyjnego kobiety. Jeśli ten występuje co miesiąc w tym samym czasie, najprawdopodobniej nie dojdzie do zapłodnienia.

Wiele kobiet jednak miewa nieregularne miesiączki. Ich układ hormonalny jest bardzo wrażliwy na wszystkie zmiany zachodzące w ich otoczeniu. Może więc dojść do sytuacji, w której okres przesunie się i stanie się np. krwawieniem miesiączkowym występującym w połowie cyklu, kiedy wypadają dni płodne. Ponadto przy skróconym lub wydłużonym cyklu trudno określić czas owulacji.

Warto też pamiętać, że plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety od trzech do nawet siedmiu dni. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że komórka jajowa będzie w tym czasie gotowa do zapłodnienia.

Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja

Polecamy

Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja

Czytaj

Obliczanie dni płodnych

Obliczanie dni płodnych należy rozpocząć od cyklu menstruacyjnego. Ten zaczyna się w pierwszy dzień krwawienia a kończy dzień przed następną miesiączką. Prawidłowy cykl powinien składać się z 28 dni i dzielić się na 3 fazy:

  • faza niepłodności względnej,
  • faza płodna,
  • faza niepłodności bezwzględnej.

Pierwsza faza rozpoczyna się wraz z pierwszym krwawieniem. Jest to także pierwszy dzień cyklu. W tym czasie nie powinno dojść do zapłodnienia, ponieważ komórka jajowa jest jeszcze niedojrzała i znajduje się w pęcherzyku Graafa. Warto jednak pamiętać, że pozostałe w organizmie kobiety plemniki mogą doczekać do dnia jajeczkowania.

Druga faza cyklu, nazywana owulacyjną, jest czasem, kiedy istnieje wysoka szansa na zapłodnienie. Komórka jajowa uwalnia się do jajowodu około 14. dnia. Faza trwa 3-4 dni przed owulacją i 2-3 dni po niej. Możliwość zapłodnienia istnieje jedynie przez 24 godziny, jednak u kobiet, które mają dłuższe cykle miesiączkowe, liczba dni płodnych może się zwiększyć.

Ostatnia faza cyklu to czas, kiedy komórka jajowa jest obumarła i nie może dojść do zapłodnienia.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź