Czy powinno się przyjmować magnez w ciąży?
Spis treści:
Funkcja magnezu w organizmie
Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie bez powodu nazywany bywa „pierwiastkiem życia”. Główną jego rolą jest udział w prawidłowej pracy układu nerwowego i mięśniowego. Większość z nas zna wybudzające ze snu nieprzyjemne skurcze łydek. To właśnie jest jeden z objawów niedoboru magnezu.
Optymalna dawka magnezu korzystnie wpływa na sprawne funkcjonowanie mózgu:
- poprawia pamięć i koncentrację,
- polepsza kreatywne myślenie,
- redukuje zmęczenie,
- może dodawać wigoru,
- w stanach napięcia i stresu rozluźnia i uspokaja.
Magnez wspiera produkcję serotoniny – hormonu szczęścia. Jeśli poziom magnezu będzie niewystarczający, można cierpieć na:
- stany depresyjne,
- bezsenność,
- mrowienie kończyn,
- drganie powiek,
- wypadanie włosów.
Magnez sprzyja zachowaniu odporności i wspiera organizm w walce ze stanami zapalnymi. Wpływa także korzystnie na metabolizm. Znana jest jego dobroczynna rola dla prawidłowej pracy układu krążenia. Dzięki właściwemu poziomowi magnezu regulowane jest ciśnienie krwi oraz zapewniona właściwa akcja serca.
Dzięki magnezowi mięśnie regenerują się szybciej. Ten pierwiastek jest również odpowiedzialny za właściwe wchłanianie wapnia przez organizm. Dzieci i młodzież w okresie szybkiego wzrostu powinny otrzymywać odpowiednie dawki magnezu wraz z pożywieniem lub w postaci dodatkowej suplementacji. Dzięki temu będą miały zapewnione prawidłowe funkcjonowanie układu szkieletowego. Magnez zaleca się również osobom starszym, zagrożonym osteoporozą.
Prawidłowe dawkowanie magnezu jest bardzo ważne. Zarówno jego nadmiar, jak i niedobór mogą szkodzić.
Gdzie znajduje się magnez? Smaczne i zdrowe źródła magnezu to:
- owoce awokado,
- banany,
- gorzka czekolada,
- orzechy i nasiona, m.in. orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzechy brazylijskie, orzeszki pini, migdały, nasiona, pestki dyni,
- otręby,
- warzywa strączkowe, np. bób, biała fasola, soczewica, ciecierzyca, soja,
- brązowy ryż, pełnoziarnista mąka, kasza gryczana,
- warzywa liściaste: jarmuż, szczaw, botwinka, rukola, szpinak, kiełki pszenicy, koperek i natka pietruszki.
Co powoduje wytrącanie magnezu i utrudnia jego wchłanianie? Magnez wchłaniany jest w jelicie cienkim. Niedobór magnezu może być spowodowany niewłaściwą podażą tego pierwiastka w diecie. Przyczyną niedoborów bywają także błędy żywieniowe, powodujące szybsze wytrącanie tego pierwiastka.
Do substancji upośledzających wchłanianie magnezu zaliczają się m.in. kofeina, alkohol, herbata, a także nadmiar błonnika. Zapotrzebowanie na magnez zwiększa się u osób, które doświadczają długotrwałego stresu.
Jego absorpcję utrudniają białka roślinne. Korzystne dla wchłaniania magnezu są natomiast białka zwierzęce. Pozytywny wpływ ma również kwaśne środowisko oraz spożywanie tłuszczów nienasyconych.
Jak przyjmować magnez w ciąży
Magnez w czasie ciąży, oprócz dobroczynnego wpływu na cały organizm, pozwala zapobiegać przedwczesnym skurczom macicy. Zwiększone dawki magnezu powinny zażywać ciężarne zagrożone porodem przed terminem.
W ciąży można zażywać magnez w przeznczonych dla kobiet w ciąży gotowych suplementach, zawierających zestawy witamin i minerałów. Oprócz magnezu znajdziemy w nich żelazo, kwas foliowy i DHA. Zapewniają one właściwe samopoczucie przyszłej mamie, jak również wpływają na prawidłowy przebieg ciąży.
Najlepszą wchłanialność gwarantuje jednoczesne zażywanie magnezu i witaminy B6. W nagłych stanach związanych z czynnością skurczową macicy magnez może być podawany w szpitalu w kroplówce.
Magnez w ciąży – jaka dawka?
Ciąża to wyjątkowy czas. Powstają nowe tkanki, np. łożysko. Przede wszystkim powstaje jednak zupełnie nowe życie! Dlatego zapotrzebowanie na witaminy i substancje odżywcze jest większe.
Wraz z rozwojem ciąży wzrasta także dawka magnezu, której potrzebuje przyszła mama. Zauważono, że magnez korzystnie działa na samopoczucie kobiet, które cierpią z powodu porannych mdłości.
Na początku ciąży można suplementować magnez w dawkach 300–400 mg na dobę. Ponieważ ma ograniczoną przyswajalność, lepszym rozwiązaniem jest zażywanie 2–3 podzielonych dawek niż jednej dużej dawki jednorazowo. Dokładną dawkę magnezu dla ciężarnej mamy ustali lekarz prowadzący ciążę.
Na co uważać, dawkując magnez w ciąży?
Przedawkowanie magnezu to rzadkość. Może jednak objawiać się biegunką, a w poważniejszych stanach skutkować odwodnieniem, zaburzeniem gospodarki elektrolitowej, a nawet nieprawidłowościami pracy układu krążenia.
Wiele ciężarnych suplementuje także żelazo, które zapobiega anemii. Magnez i żelazo należy zażywać osobno w co najmniej dwugodzinnych odstępach. W przeciwnym razie ich interakcje mogą powodować, że ich dobroczynny wpływ na organizm się zniweluje.
Jaki magnez brać w ciąży?
Specjaliści zalecają dwie sole magnezu: cytrynian magnezu i mleczan magnezu. Kupując magnez, zapoznaj się z ulotką i zwróć uwagę na dawkę. Dobrze, jeśli jedna tabletka ma co najmniej 50 jonów magnezu. Patrząc na cenę, warto wziąć pod uwagę zawartość magnezu. Może się zdarzyć, że tańszy produkt będzie zawierał tak mało magnezu, że za wyrównanie dawki zapłacimy więcej, niż gdybyśmy kupili preparat droższy, ale z wyższą zawartością magnezu. – Ciąża trwa 9 miesięcy i mówi się, że wywraca życie do góry nogami. Dlatego warto szczególnie zadbać o odżywianie, witaminy, suplementy. Postawić na jakość, na polecane, przebadane i certyfikowane produkty. Jaki jest najlepszy magnez? Z pewnością, jak w większości przypadków, lek jest lepszy niż suplement – mówi dietetyczka Katarzyna Trafisz.
Niedobór magnezu w ciąży – skutki
Magnez dla ciężarnych jest bardzo ważny, aby stan zdrowia kobiety w tych wyjątkowych miesiącach był prawidłowy. Niedobory magnezu w ciąży mogą prowadzić do komplikacji i powikłań, takich jak:
- zaburzenia akcji serca,
- nadciśnienie,
- drżenie i skurcze mięśni, w tym przedwczesne skurcze macicy, a w efekcie zwiększone ryzyko poronienia lub porodu przedwczesnego,
- zaburzenia koncentracji,
- stan przedrzucawkowy, rzucawka (eklampsja),
- niska masa ciała u płodu,
- zaburzone procesy tworzenia kości u płodu.
Suplementacja zwiększonej dawki magnezu jest wskazana także w czasie karmienia piersią. Warto pamiętać, że pewną część magnezu dziecko dostaje wraz z pokarmem. Odpowiednią dawkę magnezu należy skonsultować z lekarzem.