Czy po zapłodnieniu boli brzuch? / pexels

Czy po zapłodnieniu boli brzuch?

Zapłodnienie to połączenie komórki jajowej i plemnika, w efekcie czego powstaje zygota. Bardzo często kobieta dowiaduje się o zapłodnieniu w sytuacji, gdy opóźnia się jej okres. Niekiedy jednak wcześniej mogą pojawić się objawy sugerujące zapłodnienie. Ile dni po zapłodnieniu boli podbrzusze i jakie są inne możliwe objawy sugerujące zapłodnienie?

Spis treści:

Zapłodnienie – na czym polega?

Zapłodnienie to proces połączenia komórki jajowej i plemnika. Aby doszło do zapłodnienia, musi dojść do połączenia plemnika oraz dojrzałej komórki jajowej uwolnionej z pęcherzyka Graafa. Proces uwolnienia komórki określany jest mianem owulacji. Do zapłodnienia może dojść nie tylko wówczas, gdy do zbliżenia dojdzie w momencie owulacji, która trwa około 24 godzin. Szansa na zapłodnienie pojawia się także trzy dni przed owulacją i dwa dni po. Wynika to ze zdolności do przeżycia plemników w drogach rodnych kobiety przez 72 godziny. 

Podczas stosunku seksualnego, wraz z ejakulatem do pochwy kobiety przedostaje się kilkaset milionów plemników. Aby doszło do zapłodnienia, plemnik musi być poddany określonym przemianom, a następnie pokonać drogę do komórki jajowej zlokalizowanej w jajniku. Pierwszym etapem poprzedzającym zapłodnienie jest kapacytacja plemników, czyli ich uzdatnienie do zapłodnienia. Proces ten zachodzi w drogach rodnych kobiety i uczestniczą w nim hydrolazy – enzymy wydzieliny dróg rodnych kobiety. Pod wpływem działania tych enzymów błona komórkowa plemnika ulega upłynnieniu na drodze zmniejszenia zawartości w nich cholesterolu – a to ma ułatwić fuzję błony komórkowej plemnika i komórki jajowej. Ponadto plemniki stają się bardziej ruchliwe, co usprawnia im pokonanie drogi do komórki jajowej. Kapacytacja plemników jest procesem swoistym gatunkowo, a zaburzenie tego procesu możliwe jest w przebiegu stanów zapalnych dróg rodnych czy obecność przeciwciał przeciwplemnikowych.  

Po pokonaniu dystansu do komórki jajowej plemnik musi pokonać osłonkę przejrzystą, czyli glikoproteinowy płaszcz otaczający komórkę jajową. Plemnik łączy się ze swoistym receptorem na powierzchni osłonki przejrzystej i przenika do wnętrza komórki jajowej. Osłonka przejrzysta chroni przed przenikaniem więcej niż jednego plemnika. Z połączenia komórki jajowej i plemnika powstaje zygota, czyli komórka o 46 chromosomach – 23 męskich i 23 żeńskich. Zygota podlega dalszym podziałom, tworząc zarodek, który po pięciu bądź siedmiu dniach podlega implantacji w mięśniówce macicy.  

Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja

Polecamy

Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja

Planujesz ciążę? A może już małe serduszko bije w Tobie? Ten artykuł jest dla Ciebie! Podpowiadamy, co zrobić, by wszystko przebiegło pomyślnie, a oczekiwanie na dziecko było najpiękniejszym projektem Twojego życia.

Czytaj

Wczesne objawy zapłodnienia

Do zapłodnienia może dojść mniej więcej w połowie cyklu miesięcznego kobiety. Wiele kobiet o zapłodnieniu dowiaduje się w sytuacji, gdy spóźnia się okres – czyli po mniej więcej 12-16 dniach. Jeśli cykle miesięczne u kobiety są nieregularne, wówczas opóźnienie, a ściślej brak okresu będą zauważone znacznie później. Czy można w inny sposób rozpoznać zapłodnienie? Czy jak dochodzi do zapłodnienia, boli brzuch? 

Od momentu zapłodnienia do momentu implantacji zarodka mija około siedmiu dni. Podczas wędrówki zapłodnionej komórki jajowej do macicy może dojść do pojawienia się subtelnych znaków, które często mogą być interpretowane jako zbliżający się okres. Zapłodnieniu i implantacji zarodka może towarzyszyć lekkie krwawienie. Taki objaw może dotyczyć nawet 25 proc. kobiet i występuje kilka dni przed planowanym okresem, zatem może być błędnie zinterpretowany jako krwawienie miesięczne. Może ono trwać od kilku godzin do trzech dni.  

Kolejnym objawem sugerującym zapłodnienie mogą być skurcze brzucha, ból w dolnej części pleców i tkliwość nadbrzusza. Ponadto może pojawić się niewielki wzrost ciepłoty ciała.  

Czy po zapłodnieniu boli brzuch?

Jednym z objawów zapłodnienia może być ból brzucha. Może on towarzyszyć samej owulacji i wówczas odczuwany jest jako jednostronny ból jajnika. Dolegliwości bólowe mogą występować także podczas wędrówki zarodka do macicy. Czy od razu po zapłodnieniu boli brzuch? Zazwyczaj pobolewanie podbrzusza towarzyszy implantacji zarodka w mięśniówce macicy. A to oznacza, że ból brzucha po zapłodnieniu może pojawić się około pięciu lub siedmiu dni po zapłodnieniu. Nie jest to oczywiście regułą i ból brzucha może wystąpić jeszcze przed implantacją w macicy. Najczęściej ból brzucha po zapłodnieniu ma charakter skurczowy, może mu towarzyszyć krwawienie czy pobolewanie pleców. Ile po zapłodnieniu boli brzuch? Trudno to jednoznacznie określić, gdyż wkrótce po zapłodnieniu i implantacji mogą pojawić się nudności i wymioty, będące przyczyną bólu brzucha.  

Pierwsze objawy ciąży

Wiesz już, jakie są pierwsze możliwe objawy zapłodnienia i czy od razu po zapłodnieniu boli brzuch. Jakie są zatem wczesne objawy ciąży, występujące po zaimplantowaniu zarodka? Mogą pojawić się następujące symptomy: 

  • nudności i wymioty, 
  • poranne mdłości, 
  • częstsze oddawanie moczu, 
  • rozdrażnienie, 
  • ospałość i zmęczenie, 
  • brak apetytu, 
  • tkliwość piersi, 
  • nadwrażliwość na zapachy, 
  • objawy grypopodobne (zmęczenie, zatkany nos). 

Dodatkowo oczywiście spóźnia się miesiączka i to właśnie ten objaw skłania kobietę do wykonania testu ciążowego. W pierwszej kolejności wykonywany jest paskowy test ciążowy, jednak nie jest to najbardziej wiarygodna metoda. Ostatecznym potwierdzeniem ciąży jest wykonanie testu ciążowego w laboratorium, polegającego na oznaczeniu poziomu gonadotropiny kosmówkowej we krwi.

Laktoferyna w anemii u kobiet ciężarnych i obficie miesiączkujących

Polecamy

Laktoferyna w anemii u kobiet ciężarnych i obficie miesiączkujących

Czytaj

Źródła:

  1. Kratz E. i in., Mechanizmy molekularne w procesie zapłodnienia: rola czynnika męskiego; Postepy Hig Med Dosw 2011 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź