Czy można uprawiać seks w ciąży? Sprawdź, jakie pozycje są bezpieczne!
Spis treści:
Jak zmienia się popęd seksualny w ciąży?
Czas ciąży to okres prawdziwej burzy hormonalnej. Samopoczucie przyszłej mamy może zmienić się diametralnie. Dotyczy to również preferencji, jeśli chodzi o jedzenie, spanie, a także… seks.
Seks w pierwszym trymestrze ciąży
Niektóre kobiety mówią, że dzięki zmianom, jakie przynosi ciąża –zaokrągleniu piersi, zwiększeniu wrażliwości na dotyk i zmianom hormonalnym – czuły się atrakcyjne jak nigdy wcześniej, a to zwiększało również apetyt na seks. Jednak wiele innych osób przyznaje, że nie miały ochoty na seks w pierwszych tygodniach ciąży, głównie z powodu złego samopoczucia. Jak widać, kwestia popędu seksualnego w pierwszym trymestrze ciąży jest bardzo indywidualna.
Seks w drugim trymestrze ciąży
Drugi trymestr to często czas, kiedy powraca apetyt na seks. U wielu ciężarnych mijają dolegliwości ciążowe z pierwszego trymestru. Brzuch ciążowy jeszcze nie jest zbyt duży, co ułatwia zbliżenia. Zwiększone ukrwienie piersi czy narządów rodnych sprawia, że orgazm może być przyjemniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Ale jeśli w drugim trymestrze ciąży nie odczuwasz apetytu na seks, pamiętaj, że to też jest normalne.
Seks w trzecim trymestrze ciąży
Duży brzuch i zwiększona masa ciała mogą sprawiać, że seks stanie się niewygodny. Towarzyszące przyszłym mamom bóle pleców, ciężkość kończyn czy też lęk przed porodem mogą sprawiać, że nie będziesz mieć ochoty seks w zaawansowanej ciąży. Są jednak także kobiety, które przyznają, że miały wówczas ogromny apetyt na zbliżenia. Warto pamiętać, że trzeci trymestr to czas na niezbyt forsowne pozycje. Leżenie na plecach, wskutek ucisku przepony, może przyczynić się nawet do omdlenia.
Niektóre pary wykorzystują seks w ostatnich dniach ciąży jako sposób na przyspieszenie porodu. Zauważono, że obecne w męskim nasieniu prostaglandyny mogą sprzyjać rozwieraniu szyjki macicy. Pieszczoty piersi i orgazm powodują wydzielanie oksytocyny, która również może przyspieszyć poród.
Seks w ciąży – wskazania
Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań, takich jak skracająca się i rozwierająca szyjka macicy, seks można uprawiać przez całą ciążę – o ile chcą tego oboje partnerzy. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma obaw, by skurcze spowodowane orgazmem mogły doprowadzić do przedwczesnego porodu.
Seks to dla wielu par sposób na zaspokojenie popędu. Buduje również poczucie bliskości i więź emocjonalną. Seks w ciąży to również okazja, by cieszyć się byciem tylko we dwoje. Już wkrótce narodziny dziecka przewrócą do góry nogami życie młodych rodziców.
Dla kobiety, której brzuch i masa ciała stale się powiększa, bliskość fizyczna partnera może stanowić dowód na to, że wciąż jest atrakcyjna w jego oczach. Bliskość seksualna może być także dobrym lekarstwem na zaniżoną samoakceptację z powodu zmian ciała w ciąży. To bardzo ważne, aby kobieta w ciąży czuła się kochana i wciąż kobieca.
– Seks może pozytywnie wpływać na nastrój partnerów. Daje możliwość doświadczania akceptacji, poczucia, że partner nas pożąda i że sprawiamy mu przyjemność. Dotyk podnosi nasze poczucie bezpieczeństwa – dodaje seksuolożka Anna Golan.
Seks w ciąży –przeciwwskazania
Nie zawsze, mimo chęci na zbliżenie, seks w ciąży jest możliwy. Oczywiście przy każdej wizycie u ginekologa warto omówić kwestie współżycia na danym etapie ciąży. Często przeciwwskazania do seksu w ciąży to:
- Ciąża zagrożona przedwczesnym porodem lub poronieniem.
- Przebyte poronienia lub porody przedwczesne.
- Ciąża wysokiego ryzyka.
- Ciąża z nieprawidłowym przebiegiem.
- Ciąża mnoga (szczególnie w ostatnim trymestrze).
- Zalecany odpoczynek i rezygnacja z wysiłku fizycznego (tak, seks to dla organizmu wysiłek!).
- Łożysko przodujące, łożysko nisko schodzące.
- Krwawienie, plamienie.
- Infekcje dróg rodnych i/lub infekcje intymne partnera.
- Bóle w dole brzucha.
Ważną kwestią są sączące się wody płodowe – taki stan jest przeciwwskazaniem do seksu, ale wiele kobiet ma wątpliwości, czy raczej nie popuszcza moczu. W aptece można kupić specjalny tekst, który rozwieje te wątpliwości. – Często płyn owodniowy sączy sią przez jakiś czas. Pacjentki czasami nie zwracają na to uwagi, gdyż jego ilość jest niewielka. W wywiadzie położniczym szczególnie ważne jest to, jak długo sączą się wody płodowe. Ma to znaczenie ze względu na ewentualność wystąpienia infekcji, zarówno u matki, jak i noworodka – podkreśla położny Tomasz Kołodziejczyk.
Poza przeciwwskazaniami lekarskimi przeszkodą może być brak ochoty na seks w ciąży. Pamiętaj, że seks to przyjemność, a nie obowiązek. Jeśli w tym szczególnym czasie ciąży nie masz ochoty na seks, taki stan jest normalny.
W ciąży wiele podpowiada intuicja – jeśli nie masz ochoty na seks, słuchaj swojego ciała. Jeśli w ciąży nie możesz lub nie chcesz uprawiać seksu, można zadbać o inne formy bliskości, takie jak: masaż, dotyk, pocałunki, codzienna czułość, rozmowy.
Czy seks w ciąży jest bezpieczny dla dziecka?
Wiele osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – może mieć obawy, czy seks w ciąży jest bezpieczny dla dziecka. Uspokajamy: jeśli ciąża jest zdrowa i z prawidłowym przebiegiem, to seks jest bezpieczny dla dziecka. Podczas zbliżenia maluch może odczuwać przyjemne i usypiające kołysanie.
Niektórzy mężczyźni mają obawy, że dotkną dziecka penisem. Jest to oczywiście niemożliwe. Malucha chroni nie tylko zamknięta szyjka macicy, ale i worek płodowy z płynem owodniowym.
Czy należy się zabezpieczać?
W ciąży nie ma już potrzeby stosowania zabezpieczeń. Należy jednak wciąż pamiętać, że prezerwatywa chroni także przed intymnymi infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Zakażenia bakteryjne, wirusowe lub grzybicze dróg rodnych mogą mieć wpływ na przebieg ciąży i porodu. Dlatego w określonych sytuacjach prezerwatywa powinna być stosowana także w czasie ciąży. Ważne jest, by nie próbować zwalczać infekcji domowymi sposobami, ale udać się do ginekologa. Nieleczone infekcje intymne mogą spowodować poważne ciążowe komplikacje, ze stratą ciąży włącznie. Dlatego w kalendarzu badań w ciąży znajdziemy też testy pod kątem chorób wenerycznych. Przy każdej wizycie lekarz ocenia również stan i zdrowie dróg rodnych.
Seks w ciąży – bezpieczne pozycje
Pozycje seksualne w ciąży są zależne od etapu ciąży, rozmiaru brzucha i samopoczucia przyszłej mamy. Szczególnie pod koniec ciąży znalezienie wygodnej i satysfakcjonującej pozycji może być trudne.
Jako bezpieczne wymieniane są pozycje:
- z przodu partnera,
- z boku partnera,
- na górze partnera.
Warto wybrać taką pozycję, by penetracja nie była zbyt głęboka, aby nie drażnić szyjki macicy. W trzecim trymestrze zaleca się m.in. leżenie na boku i zbliżenie z partnerem od tyłu.
Zaleca się unikanie leżenia na plecach, szczególnie podczas seksu w zaawansowanej ciąży. Może to spowodować ucisk brzucha na przeponę, a w konsekwencji zawroty głowy, a nawet omdlenie.
Żeby czerpać przyjemność z seksu, nie bój się sięgać po lubrykanty. W ciąży może się zdarzyć suchość pochwy. To normalna odpowiedź organizmu na zachodzące zmiany hormonalne.
Popęd seksualny, zarówno w ciąży, jak i przed czy po ciąży, zależy w dużym stopniu od ogólnego samopoczucia kobiety. Jeśli kobietę męczą mdłości i wymioty, towarzyszy jej bezustanna senność, bóle brzucha czy bóle głowy – prawdopodobnie nie będzie miała ochoty na łóżkowe igraszki. Dlatego w pierwszym trymestrze chęć na seks jest zwykle najmniejsza.
Jeżeli jednak partner podejdzie z wyrozumiałością i delikatnością, to, przy zachowaniu komfortowej dla ciężarnej mamy pozycji, seks może przynieść satysfakcję i ulgę w dolegliwościach. Wydzielane podczas zbliżenia endorfiny i oksytocyna korzystnie wpływają na nastrój, rozluźniają i mogą zmniejszać dokuczliwe nudności.