Czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży? Czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży? / iStock

Czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży?

Choć na niektórych butelkach piwa dużymi literami napisano 0,0 proc., to jednak w rzeczywistości żadne piwo nie jest wolne od alkoholu. To jedyna prawidłowa odpowiedź na pytanie, czy w czasie ciąży wolno pić piwo bezalkoholowe. Każda, nawet minimalna ilość alkoholu w czasie ciąży jest niebezpieczna, a nieprzestrzeganie tego zakazu jest nieodpowiedzialne. Jakie mogą być konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży?

Spis treści:

Wpływ alkoholu na płód

Alkohol łatwo przenika przez łożysko do krwioobiegu płodu. W zależności od dawki i okresu ciąży może on doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Jeszcze kilkanaście lat  temu uważano, że sporadycznie wypity do obiadu kieliszek czerwonego wina jest wskazany, bo poprawia parametry krwi i nastrój przyszłej mamy. Obecnie wiemy już ponad wszelką wątpliwość, że spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu w czasie ciąży jest niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, a skutki jego działania mogą być odczuwalne przez całe życie. 

Alkohol w organizmie dziecka jest spalany o wiele dłużej niż u dorosłej osoby i robi w nim ogromne spustoszenie. Picie może wywołać FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy, który skutkuje niedorozwojem umysłowym, obniżeniem zdolności percepcyjnych, wrodzonymi wadami serca, problemami ze wzrostem czy obniżonym IQ w stopniu umiarkowanym. 

W pierwszym trymestrze ciąży alkohol w krwioobiegu matki zaburza powstawanie i migrację komórek, co może doprowadzić do powstania wad rozwojowych, dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego czy poronienia. 

Eliminacja alkoholu przez płód jest bardzo powolna, co więcej, efekt pojedynczej dawki jest zwielokrotniony przez wydalanie alkoholu do płynu owodniowego, a następnie połykanie go przez płód. Alkohol wpływa szkodliwie na rozwój płodu od samego poczęcia do porodu. W pierwszych tygodniach może doprowadzić do  samoistnego poronienia bądź obumarcia zarodka. W okresie organogenezy do 8. tygodnia może doprowadzić do powstania wad wrodzonych: serca (w 3,5–6,5tyg.), OUN (w 3–16 tyg.), kończyn (w 4–6 tyg.), malformacji twarzy, w tym oczu (w 4–8 tyg.), uszu (w 5–12 tyg.), nosa (w 4–7 tyg.), podniebienia (w 7–12 tyg.), zębów (w 7–8 tyg.) piszą autorzy opracowania „Zaburzenia rozwoju płodu spowodowane spożywaniem alkoholu przez kobietę w ciąży. Karmienie piersią a alkohol.”

W drugim trymestrze ciąży nadal istnieje ryzyko poronienia i pogłębienia się uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. 

W trzecim trymestrze ciąży spożywanie alkoholu może doprowadzić do zaburzeń w prawidłowym rozwoju mózgu, słuchu czy wzroku u płodu, a także do przedwczesnego porodu. – Niekorzystny wpływ na płód i możliwość wystąpienia odległych powikłań neurologicznych istnieje zarówno przy sporadycznym spożywaniu alkoholu przez okres całej ciąży, jak i w przypadku choćby jednorazowego mocnego upicia się („binge drinking”) czytamy w cytowanym opracowaniu.

Czym jest piwo bezalkoholowe – czy rzeczywiście nie ma alkoholu?

Piwo bezalkoholowe – jak sama nazwa wskazuje – nie powinno zawierać alkoholu. Czy rzeczywiście go nie zawiera? Zgodnie z polskim prawem, piwem bezalkoholowym jest napój o zawartości alkoholu nie przekraczającej 0,5 proc. całkowitej objętości. Piwo bezalkoholowe, będące alternatywą dla tradycyjnego piwa, powstaje w wyniku przerwania w odpowiednim momencie fermentacji, tak by nie dopuścić do wytworzenia się alkoholu. By móc porównać moc tradycyjnego piwa i tego, które zawiera śladowe ilości alkoholu, należy wiedzieć, że tradycyjne piwo zawiera w sobie 2–3 jednostki alkoholu, a to o zawartości alkoholu 0,5 proc. – 0,28 jednostek.  Można by powiedzieć, że taka ilość alkoholu w piwie bezalkoholowym jest niewielka. Jest to jednak alkohol i w czasie ciąży naprawdę powinno się z niego zrezygnować.

Piwo bezalkoholowe w ciąży – co mówią lekarze

Choć wypicie jednego piwa bezalkoholowego, które ma 0,5 proc. alkoholu, nie powinno być niebezpieczne dla płodu, to jednak żaden lekarz nie zaleci i nie będzie zachęcał kobiety w ciąży do picia!  

Nie ma „bezpiecznej” dawki alkoholu dla kobiet spodziewających się dziecka, a nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaki wpływ na rozwijający się płód będzie miała nawet minimalna ilość alkoholu. Czasami nawet niewielka ilość alkoholu może spowodować duże problemy dziecka.

Jakie piwo bezalkoholowe można pić w ciąży

Zaburzeniom rozwoju dziecka w życiu płodowym, poronieniu czy przedwczesnemu porodowi, będącego efektem spożywania alkoholu w ciąży, można całkowicie zapobiec. Wystarczy zachować całkowitą abstynencję.

Na rynku dostępne są napoje, które smakiem przypominają piwo, ale w ogóle nie zawierają alkoholu – na ich etykiecie widnieje napis „zawartość alkoholu 0,0 proc.”. Pozyskuje się je metodą dealkoholizacji, czyli usunięcia etanolu. Proces ten odbywa się za pomocą podgrzewania lub specjalnych membran, często pod zmniejszonym ciśnieniem. Z piwa odseparowuje się połączony wraz z wodą alkohol, a w procesie destylacji rozdziela się wodę od alkoholu. Woda powraca do syropu, a alkohol nie. 

Czy kobietom ciężarnym wolno je pić? Teoretycznie nie ma przeszkód, ale na pełnych piwa półkach można mieć problemy z ich wyborem tego naprawdę bezpiecznego. Dlatego lepiej zapomnieć o piwie w czasie ciąży. To nie jest abstynencja na zawsze.

Źródła:

  1. B. Kociszewska-Najman i in., Zaburzenia rozwoju płodu spowodowane spożywaniem alkoholu przez kobietę w ciąży. Karmienie piersią a alkohol [w:] Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, Via Medica 2/2017.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź