Co to jest ciąża biochemiczna? Co to jest ciąża biochemiczna?/ Zdjęcie: iStock

Co to jest ciąża biochemiczna?

Ciąża biochemiczna dotyka nawet połowy kobiet prowadzących życie seksualne. Wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, że w takiej ciąży było. Nie przekreśla to jednak kolejnych szans na macierzyństwo. Czym jest i jak wykryć ciążę biochemiczną?

Spis treści:

Czym jest ciąża biochemiczna?

Ciąża biochemiczna to ciąża w pierwszych tygodniach jej trwania. Świadczy o niej tylko i wyłącznie zwiększenie stężenia podjednostki beta-HCG. Uwidocznienie ciąży biochemicznej nie jest również możliwe w badaniu USG. Wynika to z faktu, że na bardzo wczesnym etapie dochodzi w tym przypadku do poronienia lub nawet nie dochodzi do implantacji zarodka. 

Z tego też powodu, jeśli kobieta nie wykona testu ciążowego, może nie wiedzieć, że przez kilka tygodni była w ciąży. W większości przypadków uznaje ona wtedy, że jest to spóźnione krwawienie miesięczne. 

Ciąża biochemiczna to stosunkowo częste zjawisko. Uważa się, że statystycznie aż 50 proc. ciąż ulega poronieniu na samym początku ich trwania. Najczęstszą przyczyną ciąży biochemicznej są wady genetyczne i zaburzenia chromosomalne u dziecka. Nieprawidłowości te uniemożliwiają mu prawidłowy rozwój, dlatego dochodzi do obumarcia jeszcze przed wykryciem w USG samego zarodka czy czynności jego serca.

Objawy ciąży biochemicznej

Objawy ciąży biochemicznej często są podobne do tych występujących w pierwszych tygodniach prawidłowo rozwijającej się ciąży. Kobieta zauważa zatrzymanie miesiączki czy tkliwość piersi. Mogą pojawić się wahania nastroju, nadmierna płaczliwość oraz zmęczenie i senność. U części kobiet występują poranne nudności i wymioty. Objawy te mogą różnić się między kobietami. Poza tym w ciąży biochemicznej pojawić może się ból podbrzusza i krwawienie. 

Jedynym obiektywnym objawem ciąży biochemicznej jest podwyższony wynik badania beta-HCG we krwi i nieuwidocznienie ciąży w badaniu USG.

Jak wykryć ciążę biochemiczną?

Ciążę biochemiczną wykrywa się na podstawie badania stężenia podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej we krwi kobiety. Ulega ono zwiększeniu kilkanaście dni po zapłodnieniu. Jeśli wynosi ono ponad 25 mlU/ml, z dużym prawdopodobieństwem kobieta jest w ciąży. W przypadku ciąż bliźniaczych wynik ten często jest wyższy. 

Prawidłowo stężenie beta-hCG powinno ulec podwojeniu po 48 h. Jeśli wynik przyrasta nieprawidłowo lub spada, może być to związane z ciążą biochemiczną, poronieniem czy też ciążą ekotopową. Dodatni wynik testu ciążowego zawsze wymaga potwierdzenia w gabinecie ginekologa w badaniu USG. 

Jeśli beta-HCG jest większe niż 1200 mlU/m, lekarz powinien uwidocznić zarodek w jamie macicy. Przy stężeniu około 10000 widoczna jest czynność serca dziecka. Jeśli mimo wysokiego stężenia gonadotropiny kosmówkowej we krwi nie da się uwidocznić ciąży w badaniu USG, najprawdopodobniej jest to ciąża biochemiczna i za kilka dni stężenie beta-hCG obniży się.

Test ciążowy - kiedy najwcześniej? Podpowiadamy

Polecamy

Test ciążowy - kiedy najwcześniej? Podpowiadamy

Podejrzewasz, że możesz być w ciąży? Niezależnie od tego, czy bardzo pragniesz dziecka, czy też obawiasz się macierzyństwa, warto wykonać test ciążowy. Pytanie tylko - kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Kiedy wyniki testów ciążowych są wiarygodne? I czy testy ciążowe mogą się mylić? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Czytaj

Jak się kończy ciąża biochemiczna?

Ciąża biochemiczna, z racji faktu, że jest tylko ciążą objawiającą się zwiększonym stężeniem beta-hCG, a nie widocznym w badaniu USG zarodkiem z akcją serca, niestety kończy się poronieniem. Jest to związane z faktem, że zarodek nie był w stanie prawidłowo dalej się rozwijać. Jeśli kobieta nie wykona testu ciążowego, może nigdy nie dowiedzieć się, że w ciążę biochemiczną kiedykolwiek zaszła. Nie stanowi to przeciwwskazania do dalszych starań już od następnego cyklu miesiączkowego. 

Poronienie biochemiczne

Najczęściej do poronienia ciąży biochemicznej dochodzi przed 6. tygodniem ciąży. Może ono objawiać się plamieniem, krwawieniem wraz z towarzyszącymi bólami podbrzusza. Najczęściej nie wymaga interwencji lekarza. Czasami jednak macica nie oczyszcza się w pełni samoistnie i konieczny może okazać się zabieg łyżeczkowania. Dlatego też w sytuacji podejrzenia ciąży biochemicznej lub poronienia biochemicznego warto skonsultować się z ginekologiem.

Ciąża biochemiczna a kolejne ciąże

Ciąża biochemiczna nie zwiększa ryzyka wystąpienia poronienia lub innych powikłań w kolejnych ciążach. Aby zmniejszyć ogólnie ryzyko rozwoju ciąży biochemicznej, kobieta w okresie prekoncepcyjnym powinna unikać picia alkoholu, palenia papierosów oraz stosowania leków o udowodnionym szkodliwym wpływie na płód. Dopiero jeśli poronienia powtarzają się, konieczne jest wykonanie dalszej, specjalistycznej diagnostyki.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź