Co powinnam wiedzieć o porodzie? Co powinnam wiedzieć o porodzie?/ Zdjęcie: Rawpixel

Co powinnam wiedzieć o porodzie?

Poród, zwłaszcza pierwszy, jest dużym wyzwaniem dla przyszłej mamy. Aby zmniejszyć stres przed nieznanym, warto dowiedzieć się jak najwięcej o tym, co czeka kobietę podczas porodu i po nim. Wiedząc, co spakować do szpitala, jakie są pierwsze objawy porodu i jak wyglądają pierwsze dni po porodzie, będziemy spokojniejsze podczas tych trudnych dni.

Spis treści:

Co i jak spakować do szpitala?

Pakowanie torby do szpitala warto zaplanować odpowiednio wcześnie, żeby potem nie musieć szukać w pośpiechu potrzebnych rzeczy, ale też na wypadek przedwczesnego porodu. Oznacza to, że wyprawkę warto mieć gotową na kilka tygodni przed planowanym porodem. Pobyt w szpitalu trwa zwykle dwa bądź trzy dni, więc nie należy przesadzać z ilością zabieranych rzeczy. W razie przedłużającego się pobytu można poprosić partnera, rodzinę lub znajomych o przyniesienie brakujących artykułów.

W pierwszej kolejności przygotujmy dokumenty: dowód tożsamości, dowód ubezpieczenia, kartę przebiegu ciąży oraz skierowanie do szpitala (jeśli się je posiada). Drugim bardzo istotnym elementem są wyniki badań, w tym oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, ostatnie badanie morfologii i moczu, zaświadczenie o szczepieniu WZW B, badanie w kierunku kiły, wirusa HIV i Streptococcis agalactiae, badania USG oraz wyniki innych, indywidualnie zleconych badań.

Teczkę z dokumentami umieszczamy w torbie na poród, którą zabierzemy na salę porodową. Wkładamy do niej także rzeczy potrzebne podczas porodu, tj.:

  • ubranie – koszule i podkoszulki, szlafrok, rozpinany sweter lub bluzkę, skarpetki, pantofle;
  • produkty higieniczne – jednorazowe chusteczki, wodę do odświeżania twarzy, pomadkę do ust (intensywne oddychanie wysusza wargi);
  • produkty spożywcze – niegazowaną wodę mineralną, sok owocowy, cukierki do ssania, banany.

Druga torba powinna zawierać rzeczy potrzebne podczas pobytu w szpitalu po porodzie. Należy zabrać do niej:

  • koszulę z rozcięciem, w której można swobodnie karmić,
  • komplet bielizny (sześć par jednorazowych majtek siateczkowatych),
  • przybory toaletowe (szczoteczka do zębów, gąbka, ręczniki, papier toaletowy),
  • klapki pod prysznic,
  • duże podpaski,
  • staniki do karmienia i wkładki laktacyjne,
  • małą poduszkę, która przyda się podczas karmienia.

Osobno spakujmy rzeczy dla noworodka, w tym pieluchy jednorazowe, koszulki bawełniane i czapeczki, śpiochy z rękawami i nogawkami, skarpetki i rękawiczki, niezbędne kosmetyki do pielęgnacji, ręcznik kąpielowy z kapturem oraz kocyk.

Kiedy zaczyna się poród? Jakie są pierwsze objawy?

Data porodu naturalnego jest zawsze tylko orientacyjna, dlatego trzeba wiedzieć o porodzie i jego objawach jak najwięcej. Pierwszą zapowiedzią zbliżającego się porodu są skurcze przepowiadające – tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Skurcze te zazwyczaj są niezbyt bolesne, choć u niektórych kobiet mogą być bardzo silne. Nie wskazują na poród, jeśli słabną lub przechodzą po zmianie pozycji albo wzięciu ciepłej kąpieli.

Inne objawy porodowe to:

  • opuszczanie brzucha w dół, spowodowane schodzeniem głowy płodu do kanału rodnego i obniżeniem dna macicy;
  • biegunka – jest fizjologicznym procesem “oczyszczania się” jelita, może pojawić się w 38. lub 39. tygodniu ciąży, czasem towarzyszą jej wymioty oraz większy nacisk na pęcherz moczowy;
  • gęsty śluz na bieliźnie, czyli tzw. czop śluzowy o bezbarwnym lub jasnoróżowym kolorze; podczas ciąży jest on naturalną barierą ochronną oddzielającą wnętrze macicy od środowiska zewnętrznego;
  • nieznaczny spadek masy ciała, od 0,5 do 1 kg;
  • ból krzyża, pleców i ud;
  • duże zmęczenie i wahania nastroju;
  • dreszcze;
  • zmniejszona aktywność płodu;
  • pojawienie się wód płodowych.

Poród, parcie i skurcze

Najbardziej charakterystycznymi objawami porodu są regularne skurcze macicy. Co warto wiedzieć o porodzie, gdy pojawiają się skurcze? Jeśli skurcze występują rzadziej niż co 10 minut i nie są tak nasilone, by uniemożliwiały wykonywania prostych czynności w domu, prawdopodobnie nie są to skurcze porodowe. Jeśli skurcze pojawiają się co pięć bądź siedem minut i nie ustępują po podaniu leków rozkurczowych, a dodatkowo odpłynął już płyn owodniowy – to znak, żeby udać się do szpitala.

Co warto wiedzieć o porodzie naturalnym? Kiedy rozpocznie się poród, należy unikać zbyt wczesnego parcia i czekać na sygnał dany od położnej, gdy główka dziecka będzie ustalona w cieśni. W innym przypadku, przy niezaadaptowanej główce może dojść do zaburzeń tętna płodu, co jest przyczyną niedotlenienia wewnątrzmacicznego. Parcie to bardzo duży wysiłek dla kobiety, dlatego warto skoordynować go z zaleceniami położnej i starać się zrelaksować pomiędzy skurczami.

Pierwsze dni po porodzie

Pierwsze dni po porodzie nie należą do łatwych. U świeżo upieczonej mamy może pojawić się szereg dolegliwości – krwawienie z dróg rodnych, ból krocza, obrzęki, trudności w oddawaniu moczu i zaparcia. Z czasem dolegliwości powinny być słabiej odczuwalne, jednak, jeśli pojawi się gorączka, zaczerwienienie, obrzęk lub nasili ból, należy skonsultować się z lekarzem.

Czas po porodzie to wzajemne poznawanie się dziecka i matki. Podczas pobytu w szpitalu personel medyczny ma za zadanie pokazać, jak trzymać dziecko, jak prawidłowo przystawiać je do piersi i układać do snu. Potem mamę czeka opieka w domu – nauka karmienia, zmieniania pieluch i nawiązywanie więzi z noworodkiem.

 

Infografika formalności po porodzie

formalności po porodzie

Czy laktoferyna może zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego?

Polecamy

Czy laktoferyna może zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego?

Czytaj

Źródła:

  1. Krzysztof Czajkowski i wsp., “Rekomendacje zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące opieki okołoporodowej i prowadzenia porodu”, Ginekol Pol. 2009, 80, 548-557
  2. Fundacja Rodzić po Ludzku – Torba do szpitala. [Online]. Available: https://www.rodzicpoludzku.pl/jak-przygotowac-sie-do-porodu/torba-do-szpitala.html. [Accessed: 20-Nov-2020].
  3. Mariola Król, Paulina Kaczor, Magdalena Grobelny, “Jakie zagadnienia należy poruszyć w edukacji kobiet ciężarnych na temat porodu nieobciążonego patologią?”, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, Tom 20, Nr 3, 245–250.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź