Co oznacza ból w pachwinie w ciąży?
Spis treści:
Ból pachwin w ciąży – przyczyny
Ból w pachwinie w czasie ciąży może pojawić się z wielu różnych powodów. Często występuje na zasadzie promieniowania z innego miejsca, np. kręgosłupa i układu moczowego. Należy pamiętać, że w okolicy pachwin przebiegają mięśnie i ścięgna, które mogą ulec urazowi lub przeciążeniu, co również objawiać się może bólem.
Kobiety ciężarne mogą także odczuwać ból w pachwinie w przypadku ostrych stanów, takich jak zapalenia wyrostka robaczkowego czy skręcenia torbieli jajnika. Wtedy jest on nagły i bardzo silny.
Częściej jednak jest to efekt fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie przyszłej mamy, polegających na m.in. rozluźnianiu więzadeł miednicy czy też obniżaniu się dziecka przed porodem. Wiele kobiet odczuwa ból w pachwinie w drugim i trzecim trymestrze. Wtedy ból ten ma charakter bardziej przewlekły i mniej nasilony, lecz mogący skutecznie utrudniać przyszłej mamie chodzenie czy wykonywanie podstawowych czynności.
Ból obręczy miednicy (PGP)
Ból obręczy miednicy (ang. pelvic girdle pain) jest zespołem objawów spowodowanych nadmiernym obciążeniem stawów podczas ciąży. Do symptomów PGP zalicza się m.in. ból w pachwinie, ból krocza, pośladków oraz w okolicy kości łonowej. Czasami kobiety słyszą też charakterystyczne klikanie pochodzące z okolicy miednicy. Dolegliwości bólowe najczęściej nasilają się podczas chodzenia, szczególnie po schodach.
Rwa udowa w ciąży
Przyczyną rwy udowej jest ucisk na nerw w kręgosłupie. Kobieta odczuwa ból pojawiający się w okolicy lędźwi i promieniujący do uda. Jednym ze zgłaszanych objawów może być także ból w pachwinie. W przypadku wystąpienia symptomów rwy kulszowej lub udowej najlepiej jest udać się do fizjoterapeuty.
Zakrzepica żył głębokich w ciąży
Okres ciąży jest czasem zwiększonego ryzyka wystąpienia zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych. Do typowych objawów zalicza się m.in. ból nogi, obrzęk i zwiększoną temperaturę nogi. W niektórych przypadkach pojawia się także ból w pachwinie. Zakrzepica żył głębokich może prowadzić do zatorowości płucnej, więc w przypadku wystąpienia wspomnianych objawów należy udać się do szpitala.
Kolka nerkowa w ciąży
Należy pamiętać, że ból w pachwinie może być związany ze schorzeniem w zupełnie innym miejscu. Kolka nerkowa, będąca objawem kamicy moczowej, objawia się silnym bólem w okolicy nerki, który często promieniuje właśnie do pachwiny. Jest to najczęściej nagły i bardzo intensywny ból, różniący się od tego, jaki towarzyszy większości kobiet pod koniec ciąży z powodu rozluźniania się więzadeł miednicy.
Ból pachwin w ciąży – czy należy się przejmować?
W większości przypadków ból pachwin nie wpływa na rozwój czy bezpieczeństwo płodu. Jednak nasilone dolegliwości mogą być na tyle nieprzyjemne, by uniemożliwiać przyszłej mamie codzienne funkcjonowanie. Jeśli bólowi pachwin towarzyszą objawy związane z zakrzepicą, należy niezwłocznie udać się do szpitala. Nie należy też lekceważyć bólu pachwiny, gdy jest bardzo silny i pojawia się nagle. Jeśli poza bólem pojawia się krwiomocz, możemy mieć atak kolki nerkowej, która wymaga specjalistycznego leczenia.
Zagrożenia związane z bólem pachwin
W przypadku, gdy ból pachwin pojawia się w przebiegu kolki nerkowej, niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie rozkurczowe i przeciwbólowe. Atak kolki nerkowej nie niesie za sobą ryzyka dla dziecka.
Wiele kobiet zastanawia się, czy ból pachwin stanowi przeciwwskazanie do porodu siłami i drogami natury. Według opinii specjalistów ból w pachwinach nie jest przeszkodą dla porodu naturalnego i większość kobiet z tego rodzaju dolegliwościami może rodzić siłami natury. Ważne jest, aby wspomnieć o bólu pachwin i zwrócić uwagę na zalecone przez fizjoterapeutę wygodne i odpowiednie pozycje do porodu. Znieczulenie stosowane podczas porodu może zmniejszyć też ból w pachwinie.
Jak łagodzić ból w pachwinie?
W razie pojawienia się bólu w pachwinie najlepiej jest udać się na konsultację do fizjoterapeuty. Dzięki fizjoterapii można złagodzić ból, a także poprawić stabilność miednicy. Najczęściej zabiegi opierają się na terapii manualnej oraz ćwiczeniach wzmacniających mięśnie dna miednicy. Fizjoterapeuta zwróci też uwagę na prawidłową postawę oraz wygodne pozycje do porodu. W przypadku silnych dolegliwości stosowany jest m.in. TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) – przezskórna stymulacja nerwów mająca działanie łagodzące ból. Efekty TENS różnią się między kobietami, ale u wielu z nich bóle złagodnieją. Czasami też zalecane jest stosowanie specjalnych pasów biodrowych zmniejszających dolegliwości i stabilizujących stawy.
Aby łagodzić ból w pachwinie specjaliści zalecają:
- Unikanie chodzenia po schodach bez potrzeby.
- Noszenie płaskiego, wygodnego obuwia.
- Spanie w wygodnej pozycji, np. z poduszką między nogami.
- Unikanie długotrwałego stania.
- Rezygnację z siedzenia ze skrzyżowanymi nogami.
- Noszenie plecaka zamiast torby.
W przypadku silnego bólu bezpiecznym lekiem dla kobiet w ciąży jest paracetamol, jednak lepiej jest zawsze skonsultować się ze specjalistą, niż w czasie ciąży przyjmować jakiekolwiek leki na własną rękę.