Chiński kalendarz płci – sposób na zaplanowanie płci dziecka? Chiński kalendarz płci – sposób na zaplanowanie płci dziecka?/ iStock

Chiński kalendarz płci – sposób na zaplanowanie płci dziecka?

Syn czy córka? To pytanie już od pierwszych chwil ciąży zadaje sobie wiele mam. Choć płeć dziecka będzie widoczna dopiero około 20. tygodnia ciąży, są podobno sposoby, by poznać płeć już po poczęciu. Jednym z nich jest kalendarz chiński płci dziecka, który ma nie tylko pomóc w poznaniu płci, ale także w zaplanowaniu narodzin wymarzonego synka czy córeczki. Czy chiński kalendarz płci naprawdę jest wiarygodny?

Spis treści:

Co to jest chiński kalendarz płci?

Chińska metoda służąca do określania płci dziecka liczy sobie już 700 lat. Właśnie wtedy została odnaleziona w jednym z królewskich grobowców niedaleko Pekinu, więc podobno jest znacznie starsza. Niestety nie wiemy zbyt wiele o pochodzeniu i powstaniu chińskiego kalendarza płci, wiemy jednak, że po raz pierwszy został opublikowany w 1972 roku w tajwańskiej gazecie. Jego oryginał można obejrzeć w Instytucie Nauk w Pekinie.

Jak sprawdzić płeć dziecka?

Określanie płci dziecka na podstawie chińskiego kalendarza opiera się na dwóch danych:

  • wieku matki w chwili poczęcia,
  • miesiącu, w którym doszło do zapłodnienia. 

Kiedy wpiszemy te dane w odpowiednie rubryki, pojawi się informacja dotycząca płci dziecka. Można też posłużyć sią tabelką z chińskiego kalendarza płci, gdzie liczby w poziomie – od 1 do 12 – oznaczają miesiąc poczęcia, a te w pionie – od 18 do 42 – wiek matki w momencie zajścia w ciążę. Litery znajdujące się w środku tabeli określają przypuszczalną płeć maleństwa. 

Należy pamiętać, że płeć wyliczana jest na podstawie kalendarza księżycowego, zgodnie z którym rok dzieli się na 12 miesięcy po 29 i 30 dni. Co pewien czas, dla wyrównania, dodaje się 13. miesiąc. Zgodnie z jego założeniami, noworodek w momencie porodu ma już rok, a kolejne lata doliczane są w dniu Chińskiego Nowego Roku. Tak więc jeśli maluch przyjdzie na świat kilkanaście dni przed Nowym Rokiem, to tuż po nim, a zaledwie kilkanaście dni po urodzeniu, ma już dwa lata księżycowe. W tym przypadku obliczanie wieku jest dość skomplikowane, dlatego pewniejszym sposobem jest skorzystanie z przeliczników dostępnych w Internecie. 

Chiński kalendarz płci dziecka używany jest nie tylko do sprawdzenia, czy na świecie pojawi się chłopiec czy dziewczynka, ale także do określenia, w których miesiącach jest większa szansa na poczęcie córeczki, a w których synka. W tym przypadku należy odszukać przypuszczalny wiek matki w chwili poczęcia i wymarzoną płeć dziecka, która znajduje się na przecięciu wieku i miesiąca poczęcia.

Skuteczność chińskiego kalendarza płci

Pozostaje jeszcze jedno pytanie: dotyczące wiarygodności chińskiego kalendarza. Choć Chińczycy wierzą, że jego skuteczność wynosi nawet 90 proc., to nie ma co ukrywać – metoda ta różnie się sprawdza. Jak nietrudno się domyślić, chiński kalendarz płci nie jest zbyt wiarygodny, a jego skuteczność wynosi 50 proc.

Nie zapominajmy, że płeć dziecka determinowana jest w momencie poczęcia i to męskie chromosomy odpowiedzialne są za to, czy na świecie pojawi się chłopiec czy dziewczynka. Płeć maluszka uzależniona jest od chromosomów płciowych ojca. Kobieta posiada dwa chromosomy X, z kolei mężczyzna – jeden chromosom X i jeden Y. Gdy dochodzi do zapłodnienia i komórka jajowa łączy się z plemnikiem, wiadomo już, jakiej płci będzie dziecko. Wszystko uzależnione jest od chromosomu znajdującego się w plemniku – X lub Y. Chiński kalendarz płci, choć nie jest zbyt skuteczny i wiarygodny, po dziś dzień używany jest w Chinach, w szczególności przez osoby przywiązane do tradycji. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź