Bostonka w ciąży - co musisz o niej wiedzieć?/fot. iStock Bostonka w ciąży – co musisz o niej wiedzieć?/fot. iStock

Bostonka w ciąży – co musisz o niej wiedzieć?

Bostonka jest zakaźną chorobą wirusową charakterystyczną dla wieku dziecięcego. Zazwyczaj jej przebieg jest łagodny, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Może być ona jednak niebezpieczna dla przyszłych mam w I trymestrze ciąży. Jakie są objawy bostonki i ile trwa choroba?

Spis treści:

Bostonka – czym jest choroba bostońska?

Choroba bostońska, a dokładnie choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMS) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez enterowirusy m.in. Coxsackie A. Najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Szczyt zachorowań przypada na koniec lata. Bostonka należy do tzw. chorób brudnych rąk. Przenoszona jest przez kontakt bezpośredni oraz drogą kropelkową.

Nazwa bostonka pochodzi od pierwszej epidemii tej choroby, która miała miejsce w Bostonie. Wielu specjalistów zaznacza, że jest to określenie nieprawidłowe i powinno stosować się nazwę: choroba dłoni, stóp i jamy ustnej. Inne nazwy bostonki to również: enterowirusowe zapalenie jamy ustnej z wysypką czy enterowirusowe pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej z wypryskiem.

Choroba bostońska – objawy

Typowym objawem bostonki jest wysypka pojawiająca się w jamie ustnej, na powierzchniach dłoniowych rąk oraz na stopach. Zmiany lokalizują się na języku, podniebieniu oraz błonie śluzowej policzków. Są bolesne i pojawiają się po około 2 dniach od wystąpienia gorączki. Zmiany zwykle ustępują samoistnie po 7–10 dniach. Kiedy mamy do czynienia z nietypową postacią bostonki,  gorączka jest wyższa, a zmiany bardziej nasilone i rozległe. Po kilku tygodniach od pierwszych objawów może dojść do zmian na płytkach paznokciowych w postaci tzw. linii Beau (poprzeczne białe linie na paznokciach) oraz łuszczenia się dłoni i stóp. 

W niektórych przypadkach mogą pojawić się symptomy ze strony przewodu pokarmowego lub układu oddechowego. Z racji tej samej etiologii zespołowi dłoni, stóp i jamy ustnej towarzyszyć może herpangina (zapalenie gardła).

Bostonka w ciąży – jak ją rozpoznać?

Charakterystycznymi miejscami dla pojawiających się grudek i pęcherzyków jest jama ustna, stopy i dłonie. Może też wystąpić niezbyt wysoka gorączka. Zmiany są bolesne, lecz nie są swędzące. Należy różnicować ją z ospą czy też zakażeniem HSV. W tym celu przydatne jest oznaczenie wirusowego RNA metodą PCR. Lekarz pobiera wtedy materiał do badań bezpośrednio z pęcherzyka. Bostonkę w ciąży sugeruje również fakt kontaktu z chorym dzieckiem w ciągu poprzednich dni.

Bostonka a ciąża

Kobiety w ciąży najczęściej zarażają się od swoich dzieci uczęszczających do przedszkola. Narażone na chorobę bostońską są też panie będące nauczycielkami wychowania przedszkolnego. Z racji osłabionego układu odpornościowego w trakcie ciąży kobiety przechodzą bostonkę w sposób bardziej nasilony niż małe dzieci.

Czy choroba bostońska jest groźna w ciąży?

Najgroźniejsze dla przyszłych mam jest zakażenie w trakcie I trymestru. Może ono bowiem prowadzić do poronienia lub w rzadkich przypadkach wad wrodzonych u płodu. W późniejszych tygodniach ciąży infekcja nie jest niebezpieczna dla rozwijającego się dziecka. Zakażenie tuż przed porodem prowadzić może do zarażenia dziecka. Należy jednak mieć na uwadze, że infekcja u noworodka najczęściej przebiega w sposób łagodny lub nawet bezobjawowy. 

Choroba bostońska – leczenie w ciąży

Nie ma skutecznego leczenia przeciwwirusowego w przypadku bostonki. Możemy tylko łagodzić objawy, takie jak np. gorączka. W czasie ciąży lekiem z wyboru jest paracetamol. W przypadku bolesnych zmian w jamie ustnej przyszła mama powinna zrezygnować z bardzo gorących czy kwaśnych posiłków, aby nie nasilać  dyskomfortu.  Zalecany jest również wypoczynek w łóżku. Aby można było uniknąć zakażenia, istotne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej i częste mycie rąk.

Bostonka – ile trwa?

Gorączka zazwyczaj ustępuje po 48 godzinach, a zmiany na skórze i błonie śluzowej w jamie ustnej w ciągu 7–10 dni. Z opóźnieniem pojawia się łuszczenie skóry oraz płytki paznokciowej. Uważa się, że prawidłowe wzrastanie paznokcia powraca w ciągu 6–12 miesięcy. 

Bostonka – jak długo zaraża?

Okres wylęgania wynosi od 3 do 5 dni. Jest to czas od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów infekcji. Chory zaraża innych tak długo, aż nie ustąpią wszystkie zmiany na jego skórze. Należy jednak pamiętać, że wirusy w kale mogą być wydalane znacznie dłużej, dlatego tak bardzo istotna jest higiena rąk. 

Choroba bostońska – czy można wychodzić na dwór?

W czasie infekcji, tym bardziej zakaźnej, nie powinno się wychodzić na dwór oraz kontaktować z innymi osobami. Należy pamiętać, że mimo braku objawów możemy nadal zarażać innych. Podczas choroby bostońskiej zalecany jest odpoczynek w łóżku aż do ustąpienia symptomów.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź