Ból pleców w ciąży – jak sobie z nim radzić?
Spis treści:
Ból pleców w ciąży – jakie mogą być przyczyny?
Nie jest tajemnicą, że okres ciąży to czas, w którym kobieta szczególnie narażona jest na występowanie bólu pleców. Choć pojawienie się bólu pleców większości z nas kojarzy się z układem kostnym, przyczyną mogą być także problemy neurologiczne, niekiedy niezwiązane z ciążą.
W czasie 9 miesięcy ciąży ciało kobiety diametralnie się zmienia. Masa ciała się zwiększa, środek ciężkości zmienia położenie, a więzadła ulegają rozluźnieniu na skutek działania czynników hormonalnych. Wszystko to sprzyja wystąpieniu bólów kręgosłupa w ciąży. Według statystyk przypadłość ta dotyka nawet 50 proc. przyszłych mam, co czyni bóle pleców bardzo poważnym i realnym problemem.
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane także dolegliwościami niezwiązanymi z ciążą, takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów, dyskopatie czy też choroby reumatoidalne.
Ból kręgosłupa w ciąży – na jakie objawy warto zwrócić uwagę?
Aby skutecznie walczyć z wrogiem, należy go najpierw poznać. Zasada ta odnosi się również do bólu pleców. Aby poprawnie opisać go lekarzowi, musisz zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Jednym z nich jest to, czy jesteś w stanie wskazać konkretne czynności, które nasilają lub łagodzą dolegliwości bólowe. Bardzo ważną kwestią jest również to, czy bóle kręgosłupa dokuczają Ci także w nocy, a być może wybudzają Cię nawet ze snu. Istotny jest również charakter bólu i jego lokalizacja. Zwróć też uwagę na to, kiedy ból się pojawił, gdyż jego wystąpienie nie musi być koniecznie związane z ciążą.
Kiedy ból kręgosłupa w ciąży jest niebezpieczny?
Ból kręgosłupa w ciąży sam w sobie rzadko kiedy bywa niebezpieczny dla ciężarnej lub dziecka. Warto jednak podkreślić, że niekiedy ból pleców sygnalizować może poważniejsze problemy ze zdrowiem i być tylko objawem, a nie jedyną dolegliwością.
Samo nasilenie bólu towarzyszącego temu niedomaganiu może być powodem obniżonego samopoczucia, utrudniać w znacznym stopniu wykonywanie codziennych obowiązków, a niekiedy również, jako bodziec bólowy, podwyższać ciśnienie tętnicze krwi.
Ból kręgosłupa w ciąży – kiedy do szpitala?
Ból kręgosłupa jest dolegliwością tak częstą, że z reguły nie traktujemy go jako sygnału wysyłanego przez ciało, że dzieje się coś złego. Możemy wymienić kilka symptomów, których pojawienie się powinno skłonić przyszłą mamę do jak najszybszego skonsultowania się z lekarzem.
- wystąpienie wysokiej gorączki– podwyższona temperatura ciała sugerować może rozwijający się proces zapalny wywołany przez bakterie;
- zaburzenia czucia w kończynach dolnych– mogą świadczyć o poważnych problemach związanych z układem nerwowym;
- ucisk krążka międzykręgowego, znany jako „wypadnięcie dysku”– daje charakterystyczne objawy bólu w dolnej części pleców, mrowienia kończyn dolnych, osłabienia siły mięśniowej czy ograniczenia sprawności ruchowej. W przypadku wystąpienia wspomnianych symptomów, ciężarna powinna jak najszybciej udać się do lekarza neurologa.
Co na ból pleców w ciąży?
Ciąża to okres, kiedy stosowanie wielu używanych do tej pory leków jest przeciwwskazane. Najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym w trakcie trwania ciąży jest paracetamol. Jego działanie nie wpływa w negatywny sposób na dziecko. Nie wymaga również specjalnego dawkowania w trakcie trwania ciąży. Jeżeli więc odczuwasz silny ból, lek ten jest bezpieczny i możesz stosować go bez obaw o zdrowie swoje i maluszka. Pod żadnym pozorem jednak nie przekraczaj maksymalnej dziennej dawki, która wynosi 4 gramy. Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, a Twój lekarz ginekolog stwierdzi, że ich stosowanie jest niezbędne, powinnaś posłuchać jego zaleceń.
Pamiętaj, że ze względu na zmiany zachodzące w Twoim organizmie w trakcie ciąży zawsze warto skonsultować się z lekarzem i dopytać, które leki można brać w razie wystąpienia bólu pleców.
Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży – jakie najlepsze?
Aby chociaż częściowo odciążyć kręgosłup w czasie ciąży, możesz wykonywać niektóre ćwiczenia na kręgosłup. Zaliczamy do nich m.in. koci grzbiet, ukłon japoński czy też oddychanie przeponą, leżąc na plecach. Pamiętaj, aby podczas ćwiczeń nie przemęczać się i zawsze wkładać wygodne obuwie oraz nieprzylegającą odzież sportową. Dobrym pomysłem jest też indywidualna wizyta u fizjoterapeuty, który profesjonalnie doradzi ćwiczenia na kręgosłup dla przyszłej mamy. Podczas ćwiczeń nie powinnaś się przemęczać i skupić swoją uwagę raczej na rozciąganiu mięśni.
Na co dzień pamiętaj również o odpowiedniej postawie ciała oraz unikaniu dźwigania ciężkich przedmiotów.