Ból krocza w ciąży – czy jest się czym martwić?/fot. iStock Ból krocza w ciąży – czy jest się czym martwić?/fot. iStock

Ból krocza w ciąży – czy jest się czym martwić?

Większość kobiet, szczególnie pod koniec ciąży, odczuwa bóle krocza. Jest to zjawisko fizjologiczne, zwiastujące nadchodzący poród. Czasami jednak dolegliwość ta pojawia się we wcześniejszych tygodniach ciąży. Poza bólem krocza występuje też ból kości łonowej oraz pochwy. Co oznacza ból krocza w ciąży i czy jest niebezpieczny?

Spis treści:

Ból krocza w ciąży – co oznacza?

Ból krocza może mieć różne przyczyny. Najczęściej spowodowany jest rozciągającą się macicą,  rozluźnianiem więzadeł czy też obniżaniem się główki dziecka. Zazwyczaj nie zwiastuje nic groźnego i pojawia się w ostatnim trymestrze ciąży. Zdarza się jednak, że występuje we wcześniejszych tygodniach ciąży i może być związany z poronieniem. 

Ból krocza na początku ciąży

Ból krocza we wczesnej ciąży często wzbudza niepokój u przyszłych rodziców. Zwykle jednak nie sygnalizuje niczego groźnego, a jest efektem zmian hormonalnych i przygotowywania się organizmu kobiety na czas całej ciąży. Wiele przyszłych mam porównuje go do bólów pojawiających się w czasie miesiączki. Zdarza się jednak, że ból krocza może być objawem poważnych komplikacji i np. poronienia. Jeśli towarzyszy mu krwawienie i silne bóle podbrzusza, należy udać się na izbę przyjęć szpitala ginekologiczno-położniczego. 

Ból krocza pod koniec ciąży

Wiele przyszłych mam w ostatnich tygodniach ciąży odczuwa bóle krocza. Są one związane ze skurczami przepowiadającymi i obniżaniem się główki dziecka. Więzadła rozluźniają się, co wywołuje bóle w stawach i również w okolicach krocza. Znalezienie wygodnej pozycji również staje się trudniejsze. Najczęściej jest to sygnał, że poród nastąpi w niedługim czasie.

Rodzaje bólu krocza w ciąży

Ból krocza w ciąży objawiać się może na różny sposób – uczuciem napierania, kłucia i skurczu tej okolicy. Czasami pojawia się przy chodzeniu, a w innych przypadkach podczas siedzenia. Przyszła mama może również odczuwać towarzyszący ból w okolicy kości łonowej lub w pochwie.

Kłucie w pochwie w ciąży

W większości przypadków, gdy przyszła mama odczuwa kłucie w pochwie, należy wziąć pod uwagę infekcję intymną. Takie dolegliwości powoduje np. rzęsistkowica. Pod koniec ciąży kłucie pojawia się częściej i jest efektem skurczów przepowiadających. Może być również skutkiem reakcji alergicznej, choćby na nowy płyn do prania bielizny. Jeśli jednak towarzyszą mu inne objawy, takie jak zmiana koloru wydzieliny, krwawienie czy silne skurcze, należy udać się do lekarza lub na izbę przyjęć. 

Ból kości łonowej w ciąży

Czas ciąży predysponuje do wystąpienia rozejścia spojenia łonowego. Kości łonowe rozsuwają się. Jest to spowodowane nadmiernym i przedwczesnym rozluźnianiem więzadeł w obrębie miednicy, co ma umożliwić przejście dziecka przez kanał rodny podczas porodu. Dochodzi do tego pod wpływem hormonu – relaksyny. Kobieta odczuwa wtedy ból w okolicach podbrzusza, opisywany niekiedy jako ból kości łonowej. Nasila się on podczas chodzenia po schodach oraz schylania. Objaw ten zawsze należy zgłosić swojemu lekarzowi, ponieważ niezbędne może okazać się korzystanie z pasa odciążającego miednicę, który ma za zadanie zmniejszenie dolegliwości bólowych. W rzadkich przypadkach ból kości łonowej i rozejście spojenia są przeciwwskazaniem do porodu drogami natury. 

Ból pochwy po stosunku w ciąży

Duża część przyszłych mam skarży się na ból pochwy po stosunku. Należy pamiętać, że w czasie 9 miesięcy ciąży dochodzi do różnego rodzaju wahań hormonalnych mających wpływ m.in. na nawilżenie pochwy. Ból po stosunku i w jego trakcie pojawia się w przypadku wystąpienia suchości pochwy, ale też np. przy infekcjach dróg rodnych. Przyszła mama jest szczególnie narażona na działanie np. grzybów z rodzaju Candida. W przypadku infekcji pojawiają się też inne objawy, takie jak  świąd lub zmiana zabarwienia i zapachu wydzieliny. 

Skurcze pochwy w ciąży

Najczęściej skurcze pochwy w ciąży wynikają z pojawienia się skurczów przepowiadających. Są one lżejsze od porodowych i mijają po około 2 godzinach. W ich łagodzeniu może pomóc np. relaksująca kąpiel. Skurcze pochwy pojawiają się też w momencie schodzenia dziecka w dół przez kanał rodny. 

Uczucie parcia na krocze w ciąży 

W ostatnich tygodniach ciąży brzuch i dno macicy przyszłej mamy obniżają się. Wynika to z siły napierania na szyjkę macicy, która wkrótce zacznie się rozwierać. Jest to więc jeden z objawów zbliżającego się porodu. Parciu na krocze w ciąży często też towarzyszy parcie na pęcherz moczowy.

Czy ból pochwy w ciąży jest niebezpieczny?

U większości kobiet ciężarnych ból pochwy w ciąży nie zwiastuje nic poważnego. Może być objawem toczącej się infekcji dróg rodnych, którą można wyleczyć poprzez stosowanie np. antybiotyku zaleconego przez lekarza. W przypadku bólu pochwy po stosunku spowodowanym suchością pochwy zalecane są różnego rodzaju lubrykanty. Należy jednak mieć na uwadze, że mogą one powodować reakcje alergiczne, również objawiające się bólem pochwy. Najczęściej jednak ból pochwy pojawia się przed samym porodem i wynika ze skurczów przepowiadających. Jeśli kobieta odczuwa skurcze i ból pochwy w pierwszej połowie ciąży, to mogą być to symptomy poronienia. Dlatego gdy zauważysz niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza specjalisty.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź